Вентиляція – невід'ємна складова частина для будь-яких типів приміщень. У нашій статті мова йде про банної вентиляції — можна з упевненістю сказати, що від неї залежить не тільки довговічність конструкції, але і здоров'я самого парильника.
Якщо Ви збираєтеся встановлювати вентиляцію в лазні своїми руками, то необхідно врахувати, що погана вентиляційна система чи відсутність потягне за собою незворотні наслідки. Багато запитують, чи взагалі потрібна вентиляція в парильні?
Не тільки потрібна, але й необхідна. Стелі і стіни від надлишку вологи починають швидко загнивати (особливо швидко ці процеси йдуть в дерев'яних лазнях), втрачаючи міцність і естетичний вигляд, не кажучи вже про самому повітрі в бані, який без вентиляції стає важким, а атмосфера в парилці і зовсім гнітюча.
Особливе місце вентиляційній системі потрібно приділити, якщо лазня будується з піноблоків. Цей матеріал дешевше, але дуже боїться вологості.
Будь-яка, навіть сама проста вентиляційна система містить дві віддушини: припливну, яка служить для надходження свіжого повітря в приміщення, і витяжну, несучу зворотну функцію виведення відпрацьованих газів.
Якщо така спрощена схема повітрообміну не справляється з циркуляцією повітря, отвори встановлюють додаткові витяжні або припливні вентилятори, які будуть примусово розподіляти потоки повітря.
Застосовуючи примусову вентиляційну систему, слід подбати про встановлення на віддушини спеціальних заглушок або жалюзійних решіток, щоб згодом контролювати інтенсивність повітряних потоків.
Вентиляційні системи бувають як природні, так і примусові.
Аераційна система – природний повітрообмін. Такий тип вентиляції, діє по нескладним правилам фізики, коли важкий холодний повітря витісняє вгору гарячий.
Природна вентиляція – залежне від сили вітру – тиск повітря. В даному випадку важливу роль грає вітер, а саме те, з якою силою він дме. Природна система вентиляції, по своїй суті є протяг, а значить, не підходить для лазні, так як при будівництві величезна увага приділяється саме герметизації стін, а також дверних і віконних прорізів.
Примусова вентиляція – механічна допоміжна система. Такий вид вентиляції застосовується до найпростішої системи повітрообміну, де для циркуляції повітря використовуються мінімум дві віддушини. Примусова вентиляція тут грає роль допоміжної системи і встановлюється в тих випадках, якщо спрощений тип повітрообміну не зовсім справляється зі своїми функціями.
Витяжна вентиляція.Цей тип вентиляції виводить забруднене повітря з приміщення. Яскравим прикладом витяжної вентиляції є кухонна витяжка, яка працює за тим же принципом.
Припливна вентиляція – забезпечує потік свіжого повітря в приміщення. У цій системі приплив повітря здійснюється за допомогою повітряного вентилятора.
Припливно-витяжна вентиляція – поєднання виведення забрудненого повітря і забезпечення потоку свіжого. Така система використовується в російській, каркасної лазнях і саунах
Общеобменная схема вентиляції – включає в себе вентилювання всього споруди за допомогою припливу свіжого повітря і відтоку вже відпрацьованих газів. Приклад місцевої припливної вентиляції можна привести теплову завісу, повітря від якої ви часто відчуваєте при вході в магазин. Така система викидає потоки спрямованого теплого повітря, відсікаючи надходять з вулиці холодні.
Важливо! Для того щоб ваша система працювала з максимальним ефектом, слід об'єднати місцеву і загальнообмінну вентиляцію. Для цього потрібно примусово направити в передбанник свіже повітря, а в парильні встановити витяжний вентилятор.
Доцільно складати схему вентиляційних каналів разом з проектом будівництва лазні. Крім того, встановлюючи вентиляцію, слід дотримуватися деяких обов'язкових дій:
Сьогодні існують різні сучасні системи повітрообміну. В їх схемах недосвідчена людина просто не зможе розібратися, а тим більше, вибрати ту, яка підійде саме до його бані.
Для максимального захисту вентиляційної системи від зовнішніх впливів, а також для того, щоб надати естетичний вигляд всієї конструкції, її потрібно зашити в дерев'яні короби.
На жаль, сучасний ринок поки не володіє подібною продукцією, а значить вам доведеться робити все самостійно, або ж найняти кваліфікованих фахівців. Крім того, знадобляться й інші матеріали:
Для того, щоб влаштувати в парильні, лазні простий, але ефективний повітрообмін, вам знадобиться всього два отвори, а саме припливний і витяжний.
Часто люди помиляються, думаючи, що незмінною вимогою до парної є висока температура, і тому роблять припливні і витяжні отвори невеликого діаметру, які зовсім не в'яжуться з будівельними нормами.
Якщо ви зробили занадто великі отвори і вважаєте, що вони забирають занадто багато тепла, то найпростішим виходом із ситуації буде час від часу затикати їх, заздалегідь зробивши відповідну заглушку.
Припливний отвір повинне бути розташоване поруч з піччю і чим ближче до підлоги, тим краще. Завдяки такому розміщенню, вступник повітря буде нагріватися з більшою швидкістю, а це сприяє постійної підтримки потрібної температури.
Що ж стосується витяжного отвору, призначеного для того, щоб відпрацьований гаряче повітря і чадний газ виходив з приміщення, то воно повинно розташовуватися безпосередньо під стелею, прямо паралельно припливному, здійснюючи безперервне протягом повітря, яке потрібне для очищення парної.
Навіть найменше відхилення від вищевказаних вимог, щодо розташування отворів, може привести до плачевних наслідків, починаючи від постійного зниження температури і закінчуючи великим скупченням чадного газу в приміщенні.
Гниття деревини, що супроводжується неприємним запахом – такі наслідки чекають будь-яку мийну, в якій не передбачена вентиляція підлоги. Пристрій вентильованого підлоги аналогічно вентиляції підлоги в парній.
Для здійснення цього завдання вам буде потрібно:
За допомогою системи вентиялции підлогу прогрівається наступним чином: відпрацьований холодне повітря виводиться через трубу, а на його місце, з верхніх шарів, опускається теплий.
Крім того, завдяки низьким повітряним температурним потоків, тут можна використовувати пластиковий вентиляційний короб.
Що ж стосується самих вентиляторів, то в даному випадку установка термостійких варіантів не потрібно, достатньо використовувати вологозахисні моделі.
Вентиляція у передбаннику аналогічна повітрообміну в будь-якому іншому приміщенні і створюється з метою принести свіжий, багате киснем повітря, і вивести назовні вже вироблений.
При цьому циркуляція потоків повітря має бути влаштована так, щоб не тільки приміщення, але і елементи декору і меблів добре провітрювалися і просушувались.
Як відомо основна «хвороба» передбанника – це конденсат, що утворюється на стінах і стелі приміщення. Це призводить до жахливих наслідків, а саме до утворення різних грибків і цвілі, з-за якого відбувається передчасне гниття деревини.
Щоб такого не сталося, передбанник варто добре утеплити, щоб виключити всякі натяки на протяги.
Іноді у передбаннику встановлюють піч, в такому випадку питання з повітрообміном відпадає сам по собі, так як витяжка і приплив повітря здійснюється через неї.
Після банних процедур, передбанник, як правило, провітрюють, відкривши навстіж всі вікна і двері. Незважаючи на таку дію, фахівці все ж рекомендують встановити у передбаннику хоча б найпростішу вентиляційну систему.
Вентиляцію фундаменту теж можна зробити своїми руками. При формуванні фундаменту робиться закладання отворів до заливки бетону.
Коли відбувається заливка, отвори треба засипати сухим піском для поліпшення прохідності. По закінченню заливки пісок можна буде видалити.
Поради по влаштуванню банної вентиляції ви зможете побачити в цьому відео: