чи Можна виростити люпин з насіння і коли садити рослина? – це питання хвилює багатьох садівників. Про особливості посадки і догляду за цими квітами ми і поговоримо в нашій статті.
Люпин – поширена декоративна рослина родом з Америки. У дикій природі воно зустрічається на схилах, луках і полях.
Декоративний варіант квітки був виведений більше ста років тому методом схрещування диких видів, а з часом, селекціонером Расселом був отриманий сучасний вигляд з величезним кольоровим розмаїттям. З виведенням гібридів Люпин отримали широке поширення в багатьох країнах.
Це однорічна або багаторічна рослина з потужними квітковими кистями, які за своєю формою нагадують свічку і мають багату кольорову гаму. Суцвіття можуть бути жовтих, червоних, білих, бузкових, синіх, рожевих відтінків і навіть двох-і триколірні.
Зустрічаються низькорослі і гігантські гібридні види, висота квітконосу яких може досягати півтора метрів. Листя темно-зелена, густа зі складною формою листя. Саджаючи один сорт люпинів, з часом можна отримати велике розмаїття кольорів на одній ділянці.
Люпин – швидкорослий, невибагливий у догляді квітка, який добре переносить брудне повітря і невелике затінення. Однорічні види легко розмножуються самосівом. Крім того, люпин збагачує грунт, на якому росте.
Це відбувається за рахунок бульбочкових бактерій, які витягують з повітря азот і накопичують поживні речовини в грунті. Ця властивість характерна для всіх бобових. Перегній, отриманий з рослин, може використовуватися городниками для удобрення плодових і овочевих культур.
Рослина Рассела відноситься до сімейства бобових, його квіти дуже схожі на квіти гороху. Цвіте на початку літа, після обрізки відцвілих стебел люпин дає нові пагони, таким чином можна продовжити цвітіння до осені. Квітки розпускаються послідовно зверху вниз, в кінці цвітіння люпин дає насіння – боби, які знаходяться всередині стручка, їх використовують для посіву.
Це важливо: люпин не пересаджують через стрижневий форми кореня, що досягає глибини до 1 м, при пересадці його легко пошкодити.Однорічні сорти використовуються в народній медицині, косметології, як кормової культури для худоби, а рибалки застосовують його в якості наживки.
Люпин Мінарет
Рослина налічує близько двохсот видів. До декоративних садових сортів відносяться близько десяти, всі вони відрізняються завидною декоративністю.
До найбільш популярним в нашій країні відносяться:
Люпин Лулу
Насіння на розсаду можна починати сіяти навесні в грунт, що складається з торфу, піску й дернової землі, змішаних в рівних пропорціях. Насіння дадуть перші сходи при температурі не нижче +15 градусів приблизно через тиждень.
Розсада вирощується в ящиках, в домашніх умовах. Після появи 4-6 справжніх листочків її висаджують у відкритий грунт на відстані півметра між саджанцями. Затягувати з пересадкою не варто, щоб уникнути проблем з кореневою системою.
Посів у відкритий грунт починають у квітні, грунт потрібно розпушити і удобрити компостом або золою. Сіють на відстані півметра один від одного. Буде добре, якщо змішати насіння для посадки з подрібненими і розтертими бульбами кореневищ старих рослин, це забезпечить хорошу схожість молодим сіянцям.
Можна провести посадку насіння під зиму на відкритому грунті. Насіння сіють пізньої осені на глибину 2-3 см, посіви зверху вкривають шаром торфу. Занадто близько один до одного садити не слід, люпин добре розростається.
З настанням весни, посіви зійдуть і квітка зацвіте в серпні того ж року. Люпин вважається «зеленим добривом» і буде дуже добре посадити його на бідних Грунтах з низьким вмістом мінералів.
Вирощувати сортові рослини з покупних насіння дуже складно, при насіннєвому розмноженні люпин можуть втратити яскравість забарвлення квітів, особливо якщо це триколірний люпин. Щоб її зберегти, краще виростити культуру вегетативним способом.
Життєвий цикл багаторічної рослини – 4-5 років, після його закінчення рослина перестає цвісти або його квіти стають дуже дрібними, на цьому етапі на місці старих квітів вирощують нові.
Люпин – невибаглива рослина і відмінно росте як у дворі, так і в диких умовах.
Основні рекомендації по догляду:
Рослина, уражене білою гниллю
Найчастіше ці квіти вражають шкідники, такі як тля і бульбочкові довгоносики.
При їх появі рослина обробляють часниковою водою або спеціальними засобами для боротьби з паразитами.
При несприятливих умовах люпин можуть основними видами хвороб:
При перших ознаках появи захворювання проводять заходи по їх лікуванню. Хворі листя видаляють, а рослина обробляють препаратами, призначеними для лікування.
Як доглядати за люпином, дивіться поради садівника в наступному відео: