Вініловий сайдинг — полімерний матеріал для оздоблення стін будівель. Його роль важко переоцінити.
З одного боку, він захищає будинок від дощу, снігу і сонця. З іншого, служить прикрасою фасаду. Його планки зовні нагадують дерев'яні дошки.
Однак, вони більш практичні: не горять, не бояться комах і легко замінні в разі пошкодження.
Ця стаття більш детально розповість про основні властивості вінілового сайдінга і про те, на що слід звернути увагу, вибираючи виробника і модель.
Види вінілового сайдінга: розміри і забарвлення
Стандартний елемент вінілового сайдинга являє собою прямокутну панель з розмірами:
- довжина — від 3 до 4 м;
- ширина — від 20 до 30 см;
- товщина — 0,9 — 1,2 мм.
однією з сторін є спеціальні отвори для кріплення до решетування (каркаса). Колірне оформлення панелей різноманітно. На ринку присутні як білі і пастельні тони, так і яскраві відтінки.
Зверніть увагу! Панелі низької якості можуть сильно вицвісти вже за перші пару років експлуатації. При купівлі кольорових планок необхідно переконатися в тому, що їх покривали спеціальним матеріалом (наприклад, діоксидом титану) для підвищення стійкості до ультрафіолету. Коштувати вони будуть дорожче.
За розташуванням панелей при установці сайдинг ділиться на два виду:
- Вертикальний. Він рідко використовується при обробці житлових приміщень. За відгуками покупців, особливості такої конструкції слабо захищають будинок від вологи і протягів. Його застосовують як незвичайний елемент декору для кафе, автозаправок або невеликих будівель під склад
- Горизонтальний, який імітує різновиди дерев'яної обшивки: «корабельна дошка» і «ялинка». У першому випадку панелі будуть виглядати як дошки, притиснуті краями один до одного. У другому випадку — як укладені «внахлест».
Крім стандартного оформлення (рівні однотонні планки) існують і спеціальні дизайни сайдинга. Найбільш популярні виділені окремі класи:
- «Під колоду». Панелі повторюють форму і колірну гамму натурального дерев'яного бруса;
- «Під камінь». Така облицювання виглядає як кам'яний масив та використовується для облицювання цоколя (підстави будівлі);
- «Під цеглу». Імітує цегляну кладку.
Виробництво вінілового сайдинга
Панелі вінілового сайдінга виготовляють з розплавленої суміші ПВХ порошку і корисних добавок (присадок).
Планки продавлюють через формуючий отвір для додання форми (метод екструзії).
зараз застосовуються дві основні технології:
- Моноэкструзия для випуску одношарового сайдинга. Вона вважається застарілою. При такому змішуванні обидві сторони планки мають однаковий склад, в той час як вимоги до них різні. Це — серйозний недолік
- Коэкструзія, згідно з якою зовнішній шар панелі (близько 20% товщини) забарвлюється і насичується компонентами, стійкими до впливу дощу, температури і сонячних променів. Внутрішній шар має іншу структуру і забезпечує сталість геометрії панелі протягом усього терміну її використання. Така технологія більш дорога, але при цьому саме вона дозволяє реалізувати весь комплекс переваг, властивих вініловому сайдингу.
Важливо знати, що деякі виробники при виготовленні планок використовують велика кількість продуктів вторинної переробки ПВХ вікон і дверей.
За стандартами кількість таких домішок не повинна перевищувати 4%. У той же час в деяких марках сайдинга можна знайти до 70-80% змісту цього неякісного компонента.
Наявність вторинних продуктів робить внутрішній шар сайдинга фізично і хімічно стабільним. Під дією вологи і перепадів температур він може втрачати свою форму.
Щоб переконатися, що вас не обдурили, можна при купівлі порівняти колір зовнішньої і внутрішньої поверхонь панелей. Вони повинні бути майже ідентичні. Якщо є відчутні відмінності у відтінках, можливо, варто розглянути іншого виробника.
Порада! Вибираючи сайдинг, звертайте також увагу на його товщину. Вона повинна бути не менше 1,1 мм, якщо ви хочете, щоб термін служби досягав 10 років і більше.
Технічні характеристики вінілового сайдинга
Є кілька особливостей, завдяки яким вініловий сайдинг найбільш популярний при обробці житлових будівель:
- Висока захищеність від сонячних променів, вологості і перепадів температури
- Матеріал панелей може плавитися під впливом вогню, але не підтримує горіння
- Непривабливість для комах. Це і два попередніх якості роблять вініловий сайдинг значно практичніше дерев'яного. Він простий в експлуатації і довговічний
- Панелі стійкі до подряпин, не проводять електрику і не піддаються корозії. Плюс вони дуже легкі. Саме тому вініловий сайдинг, як правило, воліють металевого. Останній поширений при облицюванні промислових будівель. Він, на відміну від вінілового, не так сильно постраждає при пожежі
- При правильній технології виготовлення матеріал біологічно чистий і не токсичний
- Завдяки конструкції панелей облицювання пропускає повітря, не дозволяючи утворюватися конденсату між ними і стіною. Це також впливає на довговічність
- Добре виконані планки витримують температуру -50С ... +50С. В принципі, є і невеликий мінус — при холодах вони стають крихкими. Не настільки, щоб ламатися під вагою прислонившегося до стіни людини... Але молотком по ним краще не стукати
- Навіть якщо якась панель ушкодилася, її легко буде замінити
- Простота монтажу та обслуговування. При наявності базових навиків в будівництві різання і кріплення панелей своїми руками не дуже складні, інструкції даних операцій відомі і широко розтиражовані. А багатий асортимент добірних елементів (фігурних планок для обшивки складних вузлів) дозволить легко впоратися з кутами, віконними рамами і т. п.
Мабуть, єдиний облицювальний матеріал, якому програє вініловий сайдинг в оформленні житлових будинків, це акриловий сайдинг, його більш сучасний побратим зі схожими конструкцією і технологією виробництва.
Переваги обох видів багато в чому однакові, але акрилові планки виявляються на крок вперед у кожній з позитивних характеристик вінілових. За рахунок чого, як вважається, вони можуть служити 50 років і більше.
Тим не менш, вінілові панелі дешевше і вже довели свою ефективність. Тому попит на них не падає.
Виробники вінілового сайдинга
Технології виготовлення вінілового сайдинга зародилися в Північній Америці. Методики виробництва панелей там відпрацьовувалися роками.
Тому, продукти найкращої якості виробляються за кордоном. Серед іноземних виробників можна виділити компанії:
- Mitten (Міттен), Канада. Вартість 1 м2 400-1200 р;
- Variform (Вариоформ), США. Вартість 1 м2 250-600 р;
- Georgia Pacific Джорджія Пацифик), США. Вартість 1 м2 близько 550 р;
- Nailite (Нэйлайт) США, цокольні панелі. Вартість 1 м2 1700-3400 р;
- Novik (Новік), Канада, цокольні панелі. Вартість 1 м2 900 — 1100 р.
Втім, є і хороші товари, які виробляються в Росії. Зокрема, має сенс розглянути такі фірми:
- Docke (Деці), розробка і виробництво здійснюються за ліцензією і під контролем німецької компанії DOCKE Systemlosungen. Вартість 1 м2 150-1150 р (звичайні та цокольні панелі);
- Holzplast (Хольтспласт). Виробництво здійснюється на німецькому обладнанні, є власна лабораторія якості в Німеччині. Вартість 1 м2 200-1800 р (звичайні та цокольні панелі);
- Grand Line (Гранд Лайн). Вартість 1 м2 350-900 р (звичайні та цокольні панелі);
- FineBer (Файнбир). Вартість 1 м2 близько 250 р;
- Альта-Профіль — досить непоганий за відгуками вітчизняний виробник, що випускає сайдинг з 1999 року. Вартість 1 м2 150-200 р;
- Nordside (Нордсайд) — хороша фірма з Санкт-Петербурга. Вартість 1 м2 близько 150 р.
Окремо можна відзначити білоруську компанію Vox (Вокс), яка поширює свою продукцію в тому числі по території Євросоюзу і тримає великі офіси в Польщі та Болгарії. При цьому ціни не кусаються — близько 200 р за 1 м2.
всі ці фірми виробляють широкий асортимент комплектуючих до своїх панелей.
Основні технічні характеристики та особливості вибору сайдинга більш докладно, Ви зможете подивитися в цьому відео: