Акуратні, строго симетричні композиції і організація простору, в якій неозброєним оком помітний порядок і домінування людини над дикою природою, - відмінні риси французького стилю, очаровавшего свого часу Петра I. Тому для тих, хто цінує велич і помпезність ландшафтного дизайну, необхідно освоїти класичні канони створення французького саду – невиліковним краси строгих геометричних форм регулярного стилю.
Відмітна риса французької саду – демонстративна штучність рукотворного світу, де не місце «натуральності» дикої природи. Тому тим, хто зважився на реалізацію формального стилю, необхідно відмовитися від «джунглів» і креативних «заростей» а-ля імітація буйства природних явищ – лише абсолютно симетричні форми, чіткий порядок, кулясті або пірамідальні крони, рівні ряди і групування за розмірами.
Єдине місце французького саду, де доречний вільний стиль, - частина території, яка розташована за заміським котеджем. Тут можна розташувати красиву затишну альтанку для відпочинку або прикрасити прибудинкову територію малими архітектурними формами.
Якщо прийнято рішення створити атмосферу резиденції, в якій личить прогулюватися придворним пані і королю, то необхідно приготуватися до постійного догляду - регулярно підстригати рослини, підтримуючи правильну геометричну форму, або скористатися послугами садівника, підкресливши достаток господаря. Особливу турботу необхідно проявити до подстриженному рівного газону (див. види газонів в ландшафтному дизайні), який підкреслить порядок і парадність, характерні для версальського стилю.
Головний інструмент у створенні французького саду – циркуль. Необхідно не тільки дотримуватися законів помпезного стилю, створивши розкішний і урочистий сад, гідний царствених вельмож, але і зуміти вразити гостя і пишнотою, і особливим шармом театральності вивірених і ретельно розрахованих форм. Тому при створенні французького саду важливо не тільки розрахувати правильні геометричні форми, але і створити абсолютно симетричні композиції з них.
Усі композиції рекомендується створювати в єдиній площині на великій території, використовуючи «партер» - прийом, коли формується чотирикутний газон з невеликим фонтаном, клумбою або скульптурою в центрі. Від партеру по всій ділянці розташовується мережа доріжок (див. як зробити садову доріжку своїми руками), а сам центральний елемент ландшафту обноситься бордюром з вічнозелених і акуратно підстрижених рослин.
Парадність і грандіозність досягається завдяки системі широких довгих доріжок, прикрашених декоративними чагарниками, і підбором рівного рельєфу. Крім того, обов'язково «звести» всі алеї біля центрального об'єкту – будинку і вимостити покриття річковою галькою або битою цеглою, створивши чарівність вишуканого ландшафтного дизайну.
Французький сад – ідеальне рішення для зонування та зорового розширення простору. І, хоча фахівці вважають, що сертифікація версальського стилю в чистому вигляді відсутній, лише дотримання класичних канонів дозволить створити сад в дусі Людовика XIV. Нюанси в реалізації концепції ландшафтного дизайну необхідно врахувати ще на етапі планування:
Вишукане прикраса саду в дусі королівських епох – численні каскади, химерні форми екзотичних рослин, фонтани, водойми, статуї та скульптури в античному стилі. Затишний світ внутрішнього простору формується за рахунок огорожі або високих стін, при цьому зонування простору виконується тільки рівно підстриженими зеленими кущами або деревами.
Цінителям оригінальних рішень можна влаштувати лабіринт – зарості жимолості, ялівцю або ліщини з «павутиною» стежок. При створенні ефектного елемента ландшафтного дизайну необхідно дотримуватися суворі правильні форми чагарників і регулярно проводити геометричну «стрижку».
Особливу увагу при плануванні необхідно приділити створенню оглядових точок, з яких відкривається панорама саду:
Завдяки такому плануванні в старовину досягався помпезний і величний вигляд композиції. При зонуванні простору обов'язково дотримуватися раціональність – розділити ділянку на абсолютно асиметричні частини чітко вираженими лініями. Головне в зонуванні – дотримуватися вивірені форми елементів.
Бордюр головного елемента композиції партеру – рекомендується виконувати з вічнозелених рослин: тополя пірамідальний, конічна ялина, кипарис, інших низькорослих з щільною кроною. Для створення лабіринту підійдуть жимолость, ялівець і ліщина. При створенні огорожі можна створити живопліт і встановити всередині садові меблі в світлих тонах.
Для Росії найпопулярнішими рослинами є туя, ялина, спіреї, глід, яблуня, клен, липа, зливу і барбарис. Красиво і вишукано виглядає боскет – замкнутий простір геометрично правильної форми, часто обмежене посадженими і рівно підстриженими деревами: глід, акація, ялина звичайна, клен татарський, смородина. Всередині боскета можна створити кабінет, в якому займатися справами бізнесу, і «зелений зал» для відпочинку в оточенні рослин. Боскетом прикрашають тераси для додання істинно французького шарму.