Ландшафтне освітлення – перевірений спосіб продовжити чарівність саду, коли йде сонячне світло і ділянка перетворюється на царство сутінків. Однак при виборі світильників і плануванні штучного освітлення ділянки обов'язково дотримуватися канони ландшафтного дизайну і правильно підібрати відтінки, інакше яскравий червоний колір перетворить оригінальний струмочок в криваві потоки.
Ландшафтне освітлення – це логічне розташування освітлювальних приладів і створення сценарію у відповідності із загальною концепцією Саду. Варіантів боротьби з вночі безліч – від висвітлення основних об'єктів і функціональних зон до декоративного підсвічування гладі ставу, ефектного чагарнику або червоної троянди. Завдяки правильному підбору освітлювальних приладів і планування ландшафтного освітлення, можна продовжити дорогоцінні години спілкування з природою і створити будь-який настрій Саду.
Сучасний асортимент освітлювального обладнання – універсальний спосіб підкреслити вишукану красу нічного часу доби: чудовий водоспад заграє кришталевими бризками, розарій зачарує загадковістю, а красиво підсвічений кущ бузку – найкраще рішення для оформлення зони відпочинку в дусі романтиків.
Світильник стовпчик для освітлення доріжок, клумб і газону c зігнутої ніжкою в старовинному стилі
Настінний невеликий світильник для підсвічування терас, патіо
світильник ландшафтний Elektrostandard Solaris
Професійний садовий світильник серія Zen Garden
Садовий світильник з дерева і нержавіючої сталі для підсвічування доріжок
світильник вуличний MW-Light Плутон
Світло в ландшафтному дизайні – благодатне поле для сміливих експериментів, так як сучасний асортимент освітлювальних приладів надає необмежені можливості в реалізації складних просторових форм. Головне при реалізації сміливих фантазій – правильно підібрати штучний світ і колірну гамму. Невдалими варіантами будуть, наприклад, підсвічування червоної троянди блакитним неоном або яскраво-жовті відтінки штучного освітлення басейну.
Освітлювальне обладнання – ефективний інструмент ландшафтного освітлення тільки в разі, якщо грамотно підібрати світловий ефект. Фахівці рекомендують при виборі приладів приділяти увагу не тільки оригінальною формою виробів, але і лампам і технологій. Завдяки такому підходу вдасться не тільки надати чарівність нічного саду, але і заощадити електроенергію. Популярний асортимент:
спрямований вуличний ландшафтний світильник
вуличний ландшафтний світильник для підсвічування доріжок
Вуличний світильник для підсвічування рослин і клумб
закапываемый вуличний ландшафтний світильник
Міні-світильник для підсвічування поверхонь, вуличний
вуличний світильник настінний
Вибір освітлювального обладнання залежить і від планованого бюджету, і від індивідуальних уподобань, і від завдань ландшафтного освітлення. Універсальний варіант освітлення - передбачити і приглушене, і яскраве світло, комбінуючи світлові ефекти. Крім того, вибір світильників пов'язаний з дотриманням технічних регламентів: при виборі люмінесцентних ламп потрібно придбати вологозахищений корпус.
Важливо! Ландшафтне освітлення – ефективний іміджевий інструмент і атрибут процвітаючого господаря. Цінителям палацового стилю підійдуть литі і ковані ліхтарі з чавуну, чарівні форми керамічних світильників у вигляді пагоди прикрасять сад в японському стилі (див. «Ландшафтний дизайн дачної ділянки в японському стилі»). Технологічні світильники з скла і алюмінію, хоч і відрізняються скромною зовнішністю, але мають спектром корисних властивостей. Якщо об'єднати в групи різні ліхтарі – на низьких, високих ніжках, настінні, різного дизайну, то можна створити приголомшливу картину нічного саду.
При виборі люмінесцентних ламп необхідно врахувати особливість – досить великі світильники, відповідно, світлом буде складніше керувати. Відмінною особливістю галогенних ламп є сильний нагрів, який швидко руйнує плівку і барвник, а додаткове тепло не завжди добре для рослин. Тому для підсвічування валуна альпійської гірки (див. «Альпійська гірка своїми руками») можна вибрати мініатюрні світильники з галогенною лампою, а для розарію - блідо-жовте світло світильника-прожектора з люмінесцентною лампою.
Планувати ландшафтне освітлення фахівці рекомендують ще на етапі будівництва заміського будинку, передбачивши схему розташування електричної ланцюга і прокладання проводів під землею при влаштуванні інженерних комунікацій. Головне в штучному освітленні саду – врахувати загальну концепцію і особливості ландшафту, підкресливши красу навколишньої природи. Стаціонарне освітлення з висновком розеток рекомендується для основних об'єктів і функціональних зон, для решти фрагментів ділянки підійде тимчасова підведення електроенергії (гойдалки (див. «Гойдалки на дачі своїми руками»), стіл у дворі).
При плануванні освітлення необхідно пам'ятати, що світло – це не тільки ефектний інструмент дизайну, але і засіб безпеки, завдяки якому буде забезпечена хороша видимість стежок, садових доріжок (див. «Як зробити садову доріжку своїми руками»), входу в будинок і в'їзду в гараж. Тому, плануючи декоративне підсвічування ставка (див. «Декоративні та штучні водойми в саду»), необхідно приділяти увагу не тільки вирішення естетичних завдань, але і виключити ризики випадкового падіння домочадців в штучний водойма (див. «Штучний водойму своїми руками»), а також врахувати корисні поради:
Сучасні технології – не тільки красиве, але й раціональне рішення ландшафтного освітлення: оптоволоконні світильники набагато безпечніше ламп розжарювання, а для монтажу освітлення достатньо одного генератора. Якщо планується підсвічування басейну, водоспаду, фонтану (див. «Фонтан на дачі своїми руками»), акваріума або струмка, то обов'язково використовувати підводні світильники з водонепроникним корпусом і екраном з міцного скла.
Відмінним рішенням для підсвічування садових доріжок визнаний асортимент підвісних – світильники легко монтуються, створюють неповторний колорит і забезпечують безпечне пересування по саду в темний час доби. Ультрасучасний варіант декоративного підсвічування – ліхтарі без проводів на сонячних батареях, які можна вставити в будь-якому місці земельної ділянки.