банної імперії царем по праву називають віник. Немає й краплі сумніву, що він повинен бути міцним і якісним. Зважаючи на це, дуже важливо правильно визначити час заготівлі віника і матеріал, з якого можна його зробити віник, і як саме це робиться.
Знавці виготовлення віників рекомендують робити заготівлі 10 липня, після Петрова дня. На їх думку, це ідеальний час для збору березових гілок, адже саме в цей період дерево вже відцвітає, і розпускаються молоді пагони.
Зверніть увагу! В старовину банні віники заготовляли в період після цвітіння. Як тільки листочки набирали силу, їх відразу ж зрізали. Найбільш сприятливим часом для збору заготовок для банних віників вважався кінець травня – початок червня.
Клімат в різних частинах Росії дуже різний, тому для кожного регіону є своє універсальне час. Цей момент слід враховувати. Віник з березовими сережками не може бути використаний в лазні. Якщо говорити в цілому, то банні віники заготовляють у червні-липні (знову ж таки в залежності від клімату), коли листочки ще молоді, але вже досить міцні. Згідно з стародавніми звичаями слов'ян, віники для лазні повинні заготовляти в Трійцю, а саме на 49-й день після святкування Пасхи.
Важливо! Гілочки для виготовлення банного віника слід заготовляти сухий день. Якщо в день святкування Трійці дощитиме, то срезывание березових гілок для банних віників потрібно перенести. Провести цю процедуру можна кількома днями пізніше.
На відміну від березових заготовок, здійснювати заготівлю дубових віників можна до кінця серпня. Хвойні віники дозволено робити круглий рік. До речі кажучи, такі віники зберігати не можна, бо, як вони застосовуються свіжими. Згідно з народними переказами, при заготівлі та подальшому використанні віників необхідно враховувати вплив фаз Місяця.
У Росії найбільшою популярністю користуються дубові, березові, ялівцеві і евкаліптові віники. Крім того, для парки нерідко застосовуються віники з пижма, ясена, горобини, полину, клена, черемхи і кропиви.
Листочки банного віника повинні бути без колючок. Крім того, важливо щоб вони не виділяли шкідливих речовин. Гілки верхівки дерева не підходять для банного віника, для цих цілей слід вибирати бічні відгалуження. Зрізають пагони довжиною по 50-60 див. Потім з них роблять пучок. Формуючи віник, товсті гілки укладають всередину, а з боків – тонкі. Для зв'язки використовується шпагат. Перша перев'язка повинна бути не щільною. В подальшому після сушіння заготовки, слід щільно перев'язати віник шпагатом.
Для сушіння згодиться будь затемнене приміщення. Це може бути сухою сарай, горище чи гараж. Здійснювати сушіння банного віника можна навіть на лоджії або балконі, але в цьому випадку важливо подбати про те, щоб на нього потрапляли прямі промені сонця. В іншому випадку віник втратить більшу частину цілющих властивостей.
Важливо! Пересушене віник не годиться для проведення лазневих процедур. Тому під час сушіння треба стежити за процесом.
Якщо сушка проходить на підлозі, то віник необхідно щодня перевертати, щоб листя не зопрівали. Готовий виріб слід зберігати на полицях або в підвішеному стані в прохолодному і сухому приміщенні. Якщо немає можливості зберігати банний віник в такому місці, то його можна у висушеному стані зберігати на балконі або лоджії, попередньо склавши в поліетиленовий пакет. Кожен віник повинен бути складений в окремий пакет, а зверху слід покласти вантаж. Так, віник стане плоским, і за формою нагадуватиме віяло.