Кабелі і дроти – важлива складова енергосистеми, від правильного вибору яких залежить і бюджет ремонту, та безпечна експлуатація електропроводки. Тому тим, хто планує організувати електропостачання, необхідно вивчити кожен нюанс – від вибору перерізу проводу до особливостей прокладки кабелів.
Кабелі та проводи – це величезний асортимент продукції, який тільки в Росії представлений більш, ніж 20 000 видами. Широкий вибір найважливішої частини енергосистем – провідників, що передають електричний струм, дозволить реалізувати будь-які ідеї з електропостачання приміщень. Головне – правильно обрати вид виробів і керуватися Правилами пристрою електроустановок (ПУЕ) при виборі перерізу жили.
Пам'ятаєте! Правильний вибір провідників – не порожня захоплення, а відповідальний етап ремонту, від якого залежить безпечна експлуатація електропроводки. Тому тим, хто не планує близьке знайомство з термінами «коротке замикання», «плавлення ізоляції» або «пожежа», рекомендується зупинити вибір на провіднику, який відповідає нормам ПУЕ.
Для стандартної квартирної електропроводки з максимальним струмом споживання і тривалої навантаженням 25 ампер рекомендується мідний дріт перерізом 5 мм2, відповідний діаметру 2,5 мм. Мінімальний діаметр провідника для квартирної енергосистеми, у відповідності з ПУЕ, становить 1,8 мм перерізом жили не менше 2,5 мм2.
Провід – це одна неизолированная струмопровідна жила або один/декілька ізольованих. Залежно від наявності/відсутності ізоляції, весь асортимент продукції розрізняють на:
В залежності від кількості жил розрізняють одне- та багатожильні (гнучкі) дроти, а за матеріалом виготовлення асортимент представлений трьома основними видами:
Для створення енергосистем фахівці рекомендують використовувати мідні дроти, як надійний в експлуатації і не схильний до корозії матеріал. Популярний асортимент провідників – марки ПУНП, ПУГНП для монтажу розеток і прокладки освітлювальних систем. Економ-варіант побутових проводів – АПУНП з алюмінієвими жилами, телефонних: 1) ТРП з поліетиленовою ізоляцією; 2) ТРВ для монтажу зовні; 3) плоский ШТЛП з мідними жилами; ПРППМ підвищеної гнучкості.
Кабель – це один/декілька ізольованих жил, скручених разом, які укладені в оболонку (кембрик): неметалеву (пластмасову, гумову), металеву. В залежності від умов експлуатації/прокладки, кабель може бути захищений декількома покривами поверх оболонки або свитыми металевими стрічками (броньований). Додатковий захист від зовнішнього впливу забезпечують наповнювачі різних видів.
Асортимент кабелів класифікується за декількома ознаками, аналогічно проводах: по матеріалу жили, кількістю провідників… однак для самостійного вибору виробів фахівці рекомендують вивчити маркування – буквено-цифрове позначення. За цією ознакою можна швидко визначити тип провідника і основні характеристики:
Додаткові відомості про кабель позначаються прописними літерами, а цифри послідовно позначають: 1) кількість жил; 2) перетин. Найпопулярніші види силових кабелів – NYM або ВВГ з кембриком з ПВХ, а також різновиди ВВГ: з алюмінієвою жилою (АВВГ), підвищеної негорючістю (ВВГнг), плоским перетином (ВВГп). Для роботи на відкритому повітрі рекомендується використовувати КГ – гнучкий кабель і його різновиди.