» » Теплоізоляція для труб водопостачання приватного будинку: гріючий кабель та інші утеплювачі, відео і фото

Теплоізоляція для труб водопостачання приватного будинку: гріючий кабель та інші утеплювачі, відео і фото



Якщо використовувати відповідну теплоізоляцію, то прокладати труби можна навіть на поверхні!

Якщо використовувати відповідну теплоізоляцію, то прокладати труби можна навіть на поверхні!

Утеплення водопроводу, а точніше його ділянок, що проходять поза домом і в неопалюваних приміщеннях, — не примха, а необхідність. Монтуючи теплоізоляцію або систему активного обігріву, ми захищаємо труби з холодною водою від промерзання в зимовий період, а труби з гарячою — від колосальних втрат тепла.

Давайте проаналізуємо разом, що потрібно для ефективного рішення цієї задачі, і як влаштовується трубна теплоізоляція з застосуванням різних матеріалів.

Трубна теплоізоляція: необхідність і переваги

Необхідність утеплення водопровідних труб, так само як і систем теплопостачання, сьогодні практично ніким не оскаржується. Більш того, фахівці (і я в цьому з ними повністю солідарний), радять спочатку закладати закупівлю теплоізоляційного матеріалу до бюджету. Навіть при підземному монтажі це буде не зайвим, а вже якщо справа стосується відкритих комунікацій, то без утеплення не обійтися.

Варіант укладання в підземному пенопластовом лотку теж має право на життя

Варіант укладання в підземному пенопластовом лотку теж має право на життя

Основні переваги:

  1. Зменшення втрат тепла. Установка теплоізоляції труб з гарячою водою дозволяє зберегти її високу температуру по всій протяжності контуру — від водогрійного котла до точок споживання. Це особливо актуально, якщо котел знаходиться в підвалі або взагалі винесений за межі будинку. Не утеплимся — будемо гріти повітря за свій рахунок.

Наявність ізоляційного контуру захищає від опіків. Звичайно, ця проблема характерна в основному для опалювальних систем, але дотик до вивідною труби котла теж не дуже приємно.

  1. Запобігання замерзання. Для труб холодного водопостачання в приватному будинку головний плюс — захист від замерзання при негативних температурах. Комунікації на поверхні і неглибоко під землею взимку можуть померзнути, а утворилася крижана пробка за рахунок збільшення в обсязі часто розриває трубну стінку або стик труби з фітингом. Не хочете взимку копати мерзлий Грунт, щоб дістатися до місця пориву — не економте на теплоізоляції.
У холодному Грунті потрібно обов'язково захистити трубу від промерзання

У холодному Грунті потрібно обов'язково захистити трубу від промерзання

  1. Комфортна температура холодної води. Холодна вода холодної бувають різні: одна справа — вмиватися при +15 °С, зовсім інша — при +4 °С. Теплоізоляція труб водопостачання не дає воді охолонути настільки, щоб водні процедури без додаткового нагріву перетворилися на тортури. Спочатку вода замерзла в трубі, потім труба разоравалась і вийшов фонтан
  2. Захист від корозії. Ще один полюс теплоізоляції водопроводу — запобігання впливу на трубу зовнішніх факторів. В землі основною причиною корозії буде вплив Грунтового розчину, на відкритому повітрі — опади і окислення зволоженого металу. Трубні утеплювачі зазвичай роблять з досить стійких матеріалів, тому певний рівень захисту від іржі вони забезпечують.

На утеплених контурах рідше випадає конденсат — це теж варто врахувати!

Види трубної теплоізоляції

Група 1. Мінеральні матеріали

Утеплити труби з холодною або гарячою водою можна різними способами. Найчастіше для цієї мети використовують матеріали з малою теплопровідністю.

При підземній прокладці шар утеплювача бажано захистити гідроізоляційним матеріалом — наприклад, руберойдом

При підземній прокладці шар утеплювача бажано захистити гідроізоляційним матеріалом — наприклад, руберойдом

Перша група таких виробів — мінеральні матеріали. Вони можуть бути щільними і волокнистими.

Приклади мінеральних утеплювачів:

ІлюстраціїКоротка характеристика матеріалуtable_pic_1Скловата.

Шпательне скловолокно — найдешевший матеріал, який використовується в основному для теплоізоляції промислових трубопроводів і водопровідних магістралей.

Відрізняється непоганою теплоізоляцією, але легко мнеться із збільшенням теплопровідності.

При утепленні труб їх зазвичай додатково обертають оболочной з руберойду, фольгованого або нетканого матеріалу — це дозволяє захистити скловату і збільшити термін її служби.table_pic_2Мінеральна вата.

Ще один волокнистий матеріал, але вже не на скляному, а на мінеральному волокні. Найбільш ефективні вироби з високим вмістом базальту (так звана базальтова вата).

Випускається як у формі матів для огортання труб, так і у вигляді готових «шкаралуп» фіксованого діаметру.

Добре утримує тепло, захищає від промерзання навіть при сильному падінні температури.

Додатковий плюс — повільно промокає, що дозволяє використовувати ізоляцію на відкритих ділянках.

Основний недолік — висока вартість.table_pic_3Піноскло.

Проводиться у вигляді сегментних оболонок для труб різного діаметру. Зважаючи на низькій теплопровідності і термічного опору зазвичай використовується при утепленні опалювальних контурів, але може застосовуватись і для захисту трубопроводів з гарячою водою.

До мінусів можна віднести високу складність монтажу, а точніше — необхідність додаткової теплоізоляції стиків полімерними матеріалами.

Ну і ціна у піноскла немаленька, тому в приватних будинках зазвичай використовують інші матеріали.

Група 2. Синтетичні матеріали

Простота монтажу полімерних синтетичних утеплювачів — одне з головних переваг

Простота монтажу полімерних синтетичних утеплювачів — одне з головних переваг

Поряд з мінеральними матеріалами активно застосовуються і полімерні утеплювачі для труб водопостачання:

ІлюстраціїКоротка характеристика матеріалуtable_pic_4Пінополіетилен.

Лідер серед матеріалів з масовим застосуванням. Використовується для профілактичної теплоізоляцію внутрішніх трубопроводів невеликого діаметра. Відрізняється невеликою вагою, еластичністю (сильно спрощує монтаж і пористістю, що забезпечує малу теплопровідність.

Основні мінуси — низька міцність і сминаемость під навантаженнями.table_pic_5Полістирол (спінений і екструдований).

У порівнянні з спіненим поліетиленом — більш міцний і менш еластичний матеріал. Утеплювачі виробляються у вигляді шкаралуп з декількох сегментів.

Складність у використанні полістирольних оболонок полягає в їх монтажі на повороти і відводи труб, а також на місця примикання до запірної арматури.table_pic_6Пінополіуретан.

Досить дорогий, але при цьому ефективний матеріал. Поєднує високу міцність, еластичність і хороші теплоізоляційні якості. Випускається зазвичай у вигляді кожухів з отворами, які полегшують монтаж.

Сюди ж можна віднести пінополіуретанову ущільнюючу піну, яку застосовують в якості додаткової теплоізоляції при заповненні щілин і порожнин.

І мінеральні і полімерні теплоізоляційні матеріали можуть застосовуватися як окремо, так і в складі утеплюючих оболонок. Такі оболонки, зазвичай призначені для захисту труб на вулиці, складаються з металевого кожуха і шару матеріалу з низькою теплопровідністю.

Труби з попередньо встановленою теплоізоляцією використовуються при прокладанні магістральних водогонів

Труби з попередньо встановленою теплоізоляцією використовуються при прокладанні магістральних водопроводів

У виробів, які використовуються для промислового монтажу трубопроводів з гарячою водою, поліуретановий монтується утеплювач відразу при виробництві труб. Крім того, на трубу можуть встановлюватися дроту для системи дистанційного контролю, що дозволяє виявляти пориви.

Група 3. Фарбувальна тонкошарова ізоляція

Іноді виникає питання — як утеплити трубу великого діаметру, або навпаки, змонтувати теплоізоляцію на тонких трубах, прокладених у вузькому місці. В цьому випадку можна використовувати фарбувальну теплоізоляцію.

Теплоізоляційна фарба — досить новий, але при цьому популярний утеплювач

Теплоізоляційна фарба — досить новий, але при цьому популярний утеплювач

Ця група матеріалу представлена фарбами з досить складною структурою. Як правило, основа таких фарб — акриловий сополімер, а за зниження теплопровідності відповідають мікроскопічні керамічні і силіконові гранули з вакуумним заповненням.

Структура теплоізоляційної фарби і її основні компоненти

Структура теплоізоляційної фарби і її основні компоненти

Особливості застосування фарбувальних утеплювачів для водопровідних труб:

  1. Багатошарове нанесення. Незважаючи на те, що виробники обіцяють видатні теплоізоляційні показники, на практиці високої ефективності можна досягти, уклавши мінімум 2-3 шари фарби товщиною 0,5 мм
Для комунікацій з гарячою водою фарбувальні склади підходять як не можна краще

Для комунікацій з гарячою водою фарбувальні склади підходять як не можна краще

  1. Підготовка поверхні. Ефективність утеплення залежить від якості зчеплення складу з самої трубою. Так що поверхня бажано очистити до металу, а в ідеалі — обробити протикорозійного грунтовкою.
  2. Хороші показники в певних умовах. Захищати з допомогою фарбувальної теплоізоляції труби з холодною водою від промерзання не варто — запобігти утворення крижаної пробки навряд чи вийде. Так що цей метод утеплення підходить в основному для систем гарячого водопостачання.
Фото пофарбованої трубної розводки в підвалі будинку: і від холоду труби захищені, і на кожухи витрачатися не довелося

Фото пофарбованої трубної розводки в підвалі будинку: і від холоду труби захищені, і на кожухи витрачатися не довелося

Кабельний обігрів труб

Нарешті, потрібно згадати і про активне обігріві. Звичайно, цю методику можна віднести до теплоізоляції досить умовно, але основну функцію — запобігання промерзання труби — вона виконує відмінно.

Використання гріючих кабелів дозволяє захистити від холоду зовнішні ділянки комунікацій

Використання гріючих кабелів дозволяє захистити від холоду зовнішні ділянки комунікацій

Особливості активного обігріву:

  1. Гріють елементи. В якості джерела тепла тут використовується кабель. Нагрівальні провідники відрізняються високим опором, і тому при проходженні по них електричного струму температура дроти підвищується. Від струмопровідної жили тепло передається оплітці і полімерній оболонці, які і нагрівають трубу і її вміст.
Приклади нагрівальних кабелів

Приклади нагрівальних кабелів

  1. Регулювання температури. Кабелі бувають двох видів — резистивні та саморегулівні. Перші гріються постійно, тому підключати їх потрібно через термостат, інакше перегорять. Другі самі регулюють ступінь нагріву, тому їх можна включати в мережі.
  2. Особливості монтажу. Нагрівальний кабель може монтуватися як всередині труби (мінімальний діаметр 20 мм), так і зовні. При внутрішньому монтажі провідник заводиться в просвіт через спеціальний сальниковий вузол, що забезпечує герметичність. При зовнішньому — нагрівач наклеюється зверху і фіксується фольгованим матеріалом.
Сайт, через який кабель заводиться всередину труби, повинен бути герметичним

Вузол, через який кабель заводиться всередину труби, повинен бути герметичним

Для підвищення ефективності і при зовнішньому, і при внутрішньому монтажі може використовуватися і утеплювальний кожух зі спіненого поліетилену.

Як захистити труби від морозу?

Установка теплоізоляційної шкаралупи

найпростіший спосіб захисту труб від холоду — монтаж зовнішньої теплоізоляції з полімерних або волокнистих матеріалів. В таблиці показана методика їх встановлення своїми руками на прикладі пенополиэтиленовых кожухів:

ІлюстраціїЕтап монтажу теплоізоляціїtable_pic_7Підготовка утеплювача.

Використовуючи довгий гострий ніж, акуратно розрізаємо монтажний шов на теплоізоляційному кожусі.

Підрізаємо виріб по довжині до ділянки.table_pic_8Монтаж на рівних ділянках.

Надягаємо кожух на рівна ділянка труби, розкриваючи по разрезанному раніше шву.table_pic_9Скріплення країв.

Краї кожуха на стику з'єднуємо пластиковими скобами. Оптимальний крок з'єднання складає не більше 15 см — так краю з гарантією не будуть розходитися.table_pic_10Установка фрагментів на потовщення.

Місця стиків фітингів і труб, а також інші потовщення на контурі закриваємо більш широкими кожухами. Якщо з'єднання повинні бути нероз'ємними, щілини можна задути поліуретановою піною.table_pic_11Підготовка деталей для кутового стику.

Використовуючи стусло, робимо три заготовки для прямокутного коліна. Різати матеріал краще всього ножем для утеплювача — довгим, гострим, з серейторной заточуванням (пилочкою).table_pic_12Склеювання деталей.

Фрагменти труби, з яких ми будемо робити коліно, склеюємо з використанням складу для поліетилену. Склад наносимо на торці труб і утримуємо протягом декількох хвилин для полімеризації.table_pic_13Установка теплоізоляції на коліно.

Виготовлений утеплювач розрізаємо в поздовжній площині. Половинки кожуха надягаємо на трубу і склеюємо, або скріплюємо скобами.table_pic_14Стикування з рівним ділянкою.

Утеплювач на рівній ділянці труби придвигаем впритул до коліна. Бажано, щоб стик знаходився навпроти місця з'єднання патрубка і розтруба фітинга.table_pic_15Заклеювання стику.

Шви між окремими елементами теплоізоляційного кожуха проклеюємо армованою стрічкою.

Вироби з поліуретану і мінеральної вати монтуються так само. Різниця полягає в пристрої кутових з'єднань і в деяких інших нюансах — але з ними просто розібратися в ході роботи.

Нанесення теплоізоляційної фарби

Для гарячих труб можна використовувати фарбувальні матеріали з низькою теплопровідністю.

Інструкція по нанесенню тепло зберігаючих фарб:

ІлюстраціїЕтап фарбуванняtable_pic_16Підготовка труби.

Для поліпшення адгезії теплоізоляційної фарби поверхню труби ретельно зачищаємо, використовуючи наждачний папір, металеву сітку або щітку зі сталевим ворсом.

Після очищення обробляємо поверхню протикорозійного грунтовкою.

Гарячої води в трубі під час фарбування і сушіння бути не повинно — це знизить міцність захисного шару.table_pic_17Розмішування фарби.

Ємність з теплоізоляційною фарбою розкриваємо і ретельно перемішуємо для рівномірного розподілу гранул у сполучному.

Бажано перемішувати вручну, оскільки використання дрилі призведе до руйнування частини гранул.table_pic_18Нанесення першого шару.

Перший шар фарби наносимо на трубу після висихання грунтовки. Оптимальна товщина шару залежить від марки фарби, але зазвичай становить близько 0,5 мм

Трубу фарбуємо валиком, пензлем або пульверизатором, намагаючись не залишати ні пропусків, ні патьоків.table_pic_19Повторна забарвлення.

Коли перший шар висохне (в середньому це займає 24 години), виконуємо повторну забарвлення.

В залежності від поставлених задач і умов експлуатації труби може знадобитися від 2 до 5 шарів.

Монтаж нагрівального кабелю

Гріючий кабель як елемент активного захисту від промерзання труби, може ставитися як всередині, так і зовні. Зовнішній монтаж виконати набагато простіше, особливо для новачка, тому в якості прикладу я наведу саме його:

ІлюстраціїЕтап монтажу кабелюtable_pic_20Зачистка дроти.

З одного з кінців нагрівального кабелю (краще всього брати саморегулюючий) знімаємо ізоляцію, оголюючи струмопровідні жили.table_pic_21З'єднання з кабелем живлення.

До зачищеним жилах приєднуємо дроти кабелю живлення. Для більшої надійності можна використовувати кінцевики.

Місце стикування захищаємо термозбіжної муфтою, яка надійно захистить провідники від вологи. Використання полівінілхлоридної ізоляційної стрічки небажано.table_pic_22Підготовка труби.

З утеплюється ділянки водопроводу знімаємо теплоізоляцію, після чого протираємо його насухо.

Металеві труби коштує додатково зачистити, а пластикові — знежирити.table_pic_23Обклеювання труби фольгою.

Для поліпшення теплопередачі на поверхню пластикового трубопроводу в тому місці, де буде прокладений кабель, наклеюємо фольгований скотч.table_pic_24Наклеювання дроти.

Нагрівальний кабель прикладаємо до водопроводу по всій довжині. Через кожні 50 см прихоплюємо кабель кільцями з фольгованого скотча.table_pic_25Заклеювання кабелю фольгою.

Згори заклеюємо провідник фольгоскотчем, який забезпечить відображення інфрачервоного випромінювання.

Притискаємо скотч до поверхні таким чином, щоб під ним майже не залишалося повітряних кишень.table_pic_26Теплоізоляційний кожух.

Для мінімізації тепловтрат від кабелю загорнути трубу пенополиэтиленовым або поліуретановим покриттям. Краї кожуха склеюємо або фіксуємо пластиковими скобами (методика показана вище).table_pic_27Фіксація утеплювача.

Через кожні 50-60 см фіксуємо теплоізоляційний кожух кільцями з армованого скотча. При фіксації намагаємося не ущільнювати утеплювач, щоб на цих ділянках не підвищувалася теплопровідність.

Установка такої системи дозволить захистити ділянку водопровідної мережі від промерзання в зимовий період. Так що ризик пориву в результаті утворення крижаної пробки буде повністю виключений.

Висновок

Скориставшись наведеними схемами, ви зможете змонтувати як пасивний утеплювач труби водопроводу з гарячою/холодною водою, так і систему активного обігріву. На відео у цій статті описані технології показано більш наочно. Крім того, відповіді на будь-які питання, що стосуються теплоізоляції водопроводу, ви можете отримати в коментарях.



Похожие предложения
Дата добавления: 22-06-2017, 15:11
Статьи по теме
Натяжні стелі Арт Дизайн: види та рекомендації
Оздоблення стелі Арт-дизайн – це особливе напрям мистецтва, яке не призначене для...
Полог для лазні: етапи робіт, варіанти конструкції
Лазня і Сауна Від зручності розміщення та виготовлення полога залежить безпека...
найпопулярніші високорослого сорту перцю для відкритого ґрунту
Кожен власник присадибної ділянки на своєму городі обов'язково знаходить місце для...
Як вибрати фурнітуру для скляних дверей
Двері і вікна Дверна фурнітура – це ті деталі конструкції, від яких залежить і...
Замки для вхідні дверей
Двері і вікна Кожен з нас знає, щоб потрапити до себе додому потрібно відкрити замок...
Септик Танк для дачі: огляд основних видів та їх особливості, відео-рекомендації по вибору
Коли починається весна, більшість міських жителів перебираються за місто, подалі від...
Сорт груші Просто Марія: особливості плодів, посадка і догляд
Просто Марія — звучить як назва мильної опери. Ан ні, це зимовий сорт груші. Сьогодні...
Ранні сорти перцю для відкритого ґрунту: поради по вирощуванню садівникам і рішення проблем врожаю
На сьогодні налічується близько двох тисяч різноманітних сортів перцю. В цілому він...
Опис сорти чорної черешні з високою врожайністю Ленінградська: посадка і догляд
Черешня давно завоювала серця любителів садівників і нею поласувати. Існує величезна...