Хочеться запитати мешканців багатоповерхових будинків, як сильно «радують» вас шуми, які виходять від сусідів? Питання риторичне, можна не відповідати. Як забезпечити тишу у власній квартирі - тема нашої статті.

Решетування поверх утеплення.
Вихід в даному випадку має відповідати двом критеріям:
- При ремонті стін використовувати такі технологічні прийоми, які дозволять своїми руками знизити провідність шумів.
- Ціна цього зміни повинна бути посильною, а самі матеріали малозатратними.
І поспішаємо вас заспокоїти, це рішення існує. А інструкція? Інструкцію по застосуванню ви читаєте в даний момент. І присвячена вона гіпсокартонних перегородок.
Від фізики явища до розуміння технології

Фізика явища.
За кожним технологічним прийомом варто знання законів фізики та сотні експериментів. Тому в даному розділі нам належить зрозуміти суть явища та шляхи гасіння шумів наявними в сучасному будівельному арсеналі матеріалами. (див. також статтю Дизайн стель з гіпсокартону: фантазія дизайнерів безмежна)
А почнемо зі шкільного курсу.
- Тим, хто забув, нагадаємо, що звук поширюється в просторі хвилями і, зустрічаючи на своєму шляху перешкоду, частково відбивається, частково проходить крізь нього, втрачаючи свою інтенсивність. Поки все знайоме. При цьому звукоізоляційні характеристики визначаються масою основи перегородки, а якщо бути абсолютно точним - щільністю (масою на квадратний метр конструкції), при цьому, чим більше маса 1 квадратного метра матеріалу, тим краще звукоізоляція. Ось така фізика. На цьому можна було б і закінчити, але є нюанс, який іноді забувається або ігнорується, але який обов'язково себе проявить на практиці. Мова йде про інтенсивності звуків, що приходять з різних джерел. Справа в тому, що звуки можуть приходити як ззовні, так і з сусідніх приміщень, при цьому людина сприймає звуки вулиці менш болісно, ніж звуки із сусідніх приміщень, навіть якщо вони будуть менш інтенсивними і гучними, ніж ззовні. А ось вирішення даних проблем знаходиться вже в площині технологій: різні матеріали гасять звуки по-своєму, а звичайні стінові моноперегородки не в змозі повноцінно поглинути звук.

Звукопоглинання.
- Ось так плавно ми переходимо до технологічним особливостям цього питання. За будівельним канонами стіни викладаються з матеріалів, що поглинають шуми, знижуючи їх рівень до встановлених будівельними нормами і правилами з застосуванням звукоізоляційного індексу. При цьому, як правило, у багатоквартирних будинках стіни і перегородки представлені одношаровими конструкціями і для того, щоб максимально захистити себе від шумів зовнішнього світу, необхідно самостійно зводити багатошарові стіни (нарощувати їх). Ось про це трохи детальніше:
- Одношарові перегородки – це знайомі нам до болю стіни наших квартир. Тут все до надзвичайності просто: цегла або залізобетонна плита і один-два шару штукатурки (деяким щасливцям дістаються квартири і без штукатурки). В даному прикладі не враховується звукоізоляція деяких м'яких матеріалів. А розрахунок проводиться тільки за твердим матеріалам.
До відома! Індекс шумоізоляції цегляної стіни складе приблизно 45 дБ, при высчитанных експериментальним шляхом комфортних 62 дБ. Для вирішення цієї проблеми існує два шляхи: збільшити товщину стіни рідним матеріалом, що фактично нереально або застосувати гіпсокартонні листи і листкові конструкції для шумопоглинання. А ось це вже не тільки реально, але і нами буде розглянуто більш докладно в наступному розділі.
- І про багатошарових конструкціях. В їх утворенні беруть участь як мінімум два матеріалу, при цьому більш щільний шар служить відбивачем, а м'який - поглиначем того звуку, з якою не впорається жорсткий шар.
Ідеально при вирішенні цієї проблеми показали себе поєднання матеріалів: жорсткий - м'який - твердий. Це практично вирішена проблема. Звук, проходячи через такий сендвіч, фактично тане.

Слоенка в розрізі.
Гіпсокартон, чи це ти
Шумоізоляція перегородок з гіпсокартону прекрасно ілюструє ефект багатошарового пирога, який описаний у попередньому розділі.
Про нього варто поговорити трохи більш докладно.
- Але перед розглядом різних прийомів, що покращують звукоізоляцію, хочеться познайомити вас з досить цікавим видом гіпсокартону. Акустичний гіпсокартон (представлений на фото).

Акустичний аналог.
- І зовні і структурно даний вид відрізняється від своїх побратимів по будівельному цеху. Цей матеріал має величезну кількість рівномірно розподілених по всій площі аркуша отворів діаметром до 1 див. Внутрішня сторона листа оброблена спеціальним звукоізоляційним шаром, по своїй структурі, щільності і матеріалу нагадує спанбонд. Принцип шумоізоляції реалізується наступним чином. Звукова хвиля не відбивається від стін, що сталося б при використанні звичайного листа гіпсокартону, а проходячи вглиб, втрачає свою інтенсивність на неткане полотно. Далі, в шарі шумоизолятора звук практично повністю розчиняється, залишаючи для стаціонарних стін тільки легкі подихи. Природно, що такий матеріал має не тільки цінову визначальну, але й обмежену сферу застосування. Він використовується в приміщеннях, де джерело шуму знаходиться усередині, а не зовні. Це можуть бути музичні класи і звукозаписні студії, місце роботи співаків і музичних виконавців. І, віддалившись від музики, повідомляємо вам, що даний вид матеріалу успішно застосовується в бойлерних станціях, в насосних, у цехах та інших технічних приміщеннях, які використовують досить гучну апаратуру.
До відома! Цей вид гіпсокартону не шпаклюється і обклеюється шпалерами не максимально можливе оформлення - це фарбування. І ще, даний вид поглинання звуку вважається резонансною.

Тільки фарбувати.
Критерії визначені, приступимо до монтажу
Гіпсокартон - це матеріал, який за своєю звукоізоляції є більш ефективним, ніж цегла (хоча за міцністю цегла буде краще). Шумоізоляція гіпсокартонних перегородок на 3 дБ вище цегляних.
Пам'ятаючи про багатошаровому пирозі, приступимо до роботи:
До відома! Технологія, яка буде описана нижче, може вирішити відразу кілька проблем: знизити рівень шумів практично до нуля, а також провести утеплення стін, що буде зовсім незайвим для господарів торцевих квартир багатоповерхівок.
- Перший етап - виставлення направляючих профілів. Поспішаємо вас заспокоїти, ніяких додаткових вимог до установки цих виробів, пристрілку по рівню, кріпленню і іншим технічним винаходам немає. Профілі все так само виставляються на стелю та підлогу по периметру стіни, утворюючи єдину вертикальну площину, яку можна визначити стоєчним профілем, вставленим в направляючі, методом прикладання звичайного будівельного рівня. Кріплення дюбель-цвяхами направляючих профілів відбувається через кожні 40 см. А ось далі починаються варіації, про яких вам корисно буде знати.

Як не крути, а профіль перший.
- Укладання утеплювача. Вона може бути проведена як самостійно, єдиним шаром, так і в процесі установки стоєчних профілів. Розглянемо обидва варіанти. По-перше, ви пам'ятаєте, що максимальний ефект від звукоізоляції досягається методом: жорсткий – м'який - твердий. Маючи тверду стіну із запропонованого будівельниками матеріалу, нам необхідно прикрити її більш м'яким утеплювачем таким чином, щоб звукоізоляція гіпсокартонних перегородок мала максимальний показник. При цьому саме цей шар буде розсіюючим звукові хвилі. Тут може бути використана мінеральна або скловолоконна вата. Вибираючи ці матеріали, пам'ятайте, що ви вирішуєте не одну, а дві задачі, тому матеріал повинен:
- володіти мінімальною теплопровідністю;
- найкращим чином поглинати звук, для того, щоб шумоізоляція в перегородках з гіпсокартону була максимальною;
- бути досить міцним і довговічним;
- мати мінімальне водопоглинання;
- легко укладатися на стіну.

Утеплення і шумоізоляція – критерії нерозлучники.
- Так обидва представлених матеріалу в більшій чи меншій мірі володіють цими якостями, але є недоліки, мовчати про яких не варто, а ось задуматися про необхідність і можливість застосування все ж варто. Мінеральна вата прекрасно «дихає», що дозволяє їй як губка вбирати вологу, тому будь-які утеплювальні і звукоізоляційні роботи з цим матеріалом припускають монтаж гідробар'єра. Гідробар'єр – це плівка, по структурі і щільності нагадує плівку для парників. Він застосовується для вати зі скловолокна. В іншому випадку скловолокно і мінеральна вата створять ті умови, які так любить грибок - тепло і вологу. (див. також статтю Ремонт стелі гіпсокартоном: досвід професійних майстрів)
- Повністю вирішити проблему вологості може пінополістирол. Цікавий і багатообіцяючий матеріал, він не пропустить водяні пари всередину. Єдиною умовою, яку необхідно виконати, є правильна стикування. Але виробники продумали і це. В даний час випускаються рулони пінополістиролу з готовим ступінчастим стикувальним краєм, як в дитинстві з аплікаціями, поєднуй і клей – все просто.

Пінополістирол.
Рада! Не варто сумувати, те, що вчора здавалося фантастикою, сьогодні дозволяє нам зварити каву. Це ми до того, що зараз вже з'явилися матеріали, які завдяки своїй просочення дозволяють вирішити ці проблеми в потрібному ключі. Відома всім фірма Кнауф випускає цілий ряд утеплювачів зі звукоізоляційними властивостями. Так, за фірмову продукцію доведеться заплатити, але воно того буде коштувати.

Варіант розміщення утеплювача.
- Отже, безпосередньо укладання проводиться до стіни. Фіксація матеріалу здійснюється спеціальними кріпленнями-парасольками. Єдиного стандарту установки не існує (мається на увазі проміжок між виробами), але головним критерієм є відсутність провисання матеріалу, з нього і орієнтуйтеся. Допускається укладати матеріал, коли прямі кріплення для стоєчних профілів вже встановлені. У такому разі в утеплювачі робляться розрізи для цих кріплень. У другому способі установки також є своя логіка, при роботі з високооборотним перфоратором м'який матеріал утеплювача може накручуватися на свердло, основа при цьому буде пошкоджена і фактично сам матеріал – зіпсований. Тому, щоб уникнути негативних емоцій з згадкою чиєїсь матері рекомендуємо вам другий спосіб укладання утеплювача.

Парасольки.
- Далі йде установка і фіксація прямих кріплень на вертикальних лініях. Тут також не існує жодних додаткових нововведень. Фіксування стійкового профілю проводиться через кожні 60 см, при кроці самого профілю від 40 до 60 см при розрахунку на матеріал подальшого оформлення гіпсокартонних стін.
- Решетування встановлена. Монтуємо гіпсокартонні листи. Кріплення проводиться саморізами по металу по периметру і в центрі до профілів.
- Потім склади грунтовок-шпаклювальний комплекс зі всіма витікаючими звідси технологічними моментами (див. також статтю Фінішна шпаклівка для гіпсокартону – всі основні моменти).
Нагадування! Робота на цьому етапі вимагає висихання кожного попереднього етапу. Загрунтували, почекали, пройшлися стартовою шпаклівкою - почекали висихання і так до кінця, до останньої краплі грунтовки на стіну з очікуванням її висихання.
- Підсумок застосування технології укладання і обробки гіпсокартонних листів повинен привести нас до двох рівнозначних результатів:
- Перший – кімната має ідеально рівні стіни.
- Другий – звукоізоляція перегородки з гіпсокартону дозволяє вам насолоджуватися тишею або мінімальним звуковим супроводом сусідських чвар або веселий.

Ау, сусіди, я вас не чую
Кілька порад наостанок
Вважається, що установка гіпсокартонних конструкцій та наявність прошарку повітря є тим самим необхідним «м'яким» шаром, який буде гасити звук. Звичайно, твердим повітря не назвеш, але відчутного ефекту від повітряного прошарку ви не отримаєте.
Але є вихід – другий шар гіпсокартону. Ціна проекту – ціна гіпсокартонних листів + саморізи по металу. Ми вже писали, що шумоізоляція гіпсокартону вище, ніж у цегляної стіни, а шумоізоляція перегородок з двох шарів гіпсокартону ще вище.

В два шари.
висновок
Шумоізоляція – це комфорт, і як би ви не хотіли, а вирішувати цю проблему доведеться саме вам. Житло ж ваше, тому прочитавши матеріал, обов'язково подивіться відео в цій статті.