Скороплодному дереву, абрикосу, з моменту посадки властивий інтенсивний ріст з безліччю генеративних бруньок. При швидкому розвитку вже в молодому віці утворюються рясні літні пагони, а сама рослина отримує важку шапку, крону.
Її остов має широке розгалуження, об'ємні і витягнуті пагони, які достатні гнучкі. Молода крона пірамідальна з часом змінюється, набуваючи округлі або широкі форми. Тому без обрізування і формування крони, дерево розтратить свої плодоносні якості.
Для міцності кістяка і проходження світла, головні гілки повинні розташовуватися поодиноко з проміжком 30-40 см
Спори агрономів з приводу необхідності формувальної обрізки крони розділяються. Адже абрикосове дерево — теплолюбна рослина. Головним ворогом для нього є поворотні заморозки, які настають, коли дерево вже вийшло з зимової сплячки і з'явилися квіткові бруньки.
Вони найбільше піддаються впливу холоду, що може призводити до відсутності врожаю з року в рік. Але практика все ж вказує на необхідність комплексних робіт з перших років життя з урахуванням стану рослини.
Можливо, Вас зацікавить стаття про те, як боротися зі шкідниками абрикоса. Про те, як виростити абрикоси сорту «Тріумф сєвєрний» читайте в нашій статті. Є цікава стаття про те, як виростити абрикос з кісточки.Без правильної формування кущі знижується життєстійкість абрикоса, що зменшує час плодоношення, виявляється негативний вплив на кількість і якість урожаю. Без такої процедури буде спостерігатися щорічний приріст, але не зможе утворюватися потрібну кількість бічних гілок.
Зверніть увагу: обрізку можна проводити в осінній період, оскільки може промерзнути деревина. Оптимально формувати крону спочатку весни до настання сокоруху в деревах.У перший рік саджанець обрізаємо, щоб штамб був до 70 см, залишаємо 5-7 основних відгалужень
При масових масштабах вирощування абрикоса застосовують розріджено-ярусну формування крони. На присадибних ділянках ефективніше створювати одиночне безъярусное положення гілок за образом чаші.
Треба вибрати кращі дві гілки, які вдало розміщені на стовбурі дерева. Потім обрізаємо їх так, щоб основний провідник був вище їх верхівок на 25 див. Важливо в цей період видалити пагони, що з'явилися на штамбі і відростки, які виросли під гострим ухилом, т. к. для формування крони абрикоса вони абсолютно не годяться.
Бічні гілочки зрізаємо на половину довжини. Кут відходження основних гілок у верхньому ярусі може становити 60°, нижньому — 45°.
Відрослі частини дерева, які не підлягають видаленню, обрізаємо на третину або половину довжини, залежно від динаміки розгалуження
Коли настає другий рік, на штамбі вище первогодичных скелетних відростків залишаємо дві гілки. Їх вкорочуємо, так щоб вони не були більше пагонів, що утворилися вище. Зменшується і сам провідник. Робимо його вище на 60 см останньої обрізаної скелетної гілки.
Більшою підрізування вимагають слабоветвящиеся сорти:
У середньо і сильноветвящихся дерев після другого року життя рослини, зменшують ступінь формування:
Своєчасно сформованому дереву роботи по обрізанню не потрібні. Чим більше спилюємо пагони, тим інтенсивніше заростає куща, на яку будуть витрачатися сили абрикоса.
А врожайність плодів знизиться до мінімуму. Тому дорослому плодосодержащему рослині в подальшому проводимо що проріджує і оздоровчу обробку.
згодом призупинення щорічного приросту, проводимо омолоджуючу стрижку. При цьому віддається перевага 3-4-х річним основним відростках. Серед пагонів зберігають міцні і правильно розташовані, які потім будуть плодоносити, решта підлягають спиляти.
Зверніть увагу: в люті зими всі рослини промерзають. Тому для порятунку абрикос проводимо реабілітаційну обрізку. Травмовані відростки спилюють, а формування роблять з молодих гілок.Нижче, ми пропонуємо Вам подивитися відео про те, як правильно формувати крони абрикосового дерева: