Моя хатка » Огород » Вирощування дині на дачній ділянці: способи посадки, вибір сорту та догляд за рослиною
Вирощування дині на дачній ділянці: способи посадки, вибір сорту та догляд за рослиною
Кожен власник присадибної ділянки завжди мріє про те, щоб виростити на своїй землі хороший урожай. Які тільки культури не садять на своїй дачі умілі городники: великий картопля, смачні і ароматні огірки і томати, солодку полуницю і малину!
А чого варті виплекані баштанні культури — великий смугастий кавун і диня, яка по праву вважається королевою городу.
На сьогоднішній день багато намагаються пробувати вирощувати диню на своїх ділянках. Але варто зауважити той факт, що не завжди вдається зібрати хороший урожай цієї баштанної культури. Пов'язано це, в першу чергу, з тим, що не всі люди знають досконально технологію вирощування дині.
Тому метою нашої статті стане той момент, як правильно виростити диню на своїй присадибній ділянці, а також якими способами можна вирощувати цю баштанну культуру.
Хімічний склад
Ні для кого, напевно, не буде секретом те, що диня одночасно є дієтичним і делікатесним продуктом. Пов'язано це з тим, що склад плодів цієї баштанної культури містить багато корисних речовин, до яких можна віднести наступні важливі компоненти:
вуглеводи;
антиоксиданти;
вітаміни таких груп, як B, E, PP;
каротин і вітамін C;
інозит (речовина, що перешкоджає виникненню холестерину);
пантотенова і фолієва кислоти;
насіння дині добре насичені олеїнової кислотою;
м'якоть містить калій і залізо в достатній кількості.
Такий склад підтверджує лише одне — диня є вельми цінним поживним продуктом (про корисні властивості і склад дині докладно розказано в цій статті).
Вибір місця для посадки і підготовка грунту
Диня — рослини світло - і теплолюбна
Для того, щоб виростити хороший урожай такого цінного плоду, як диня, необхідно серйозно підійти до вибору місця для посадки.
Ділянку городу, на якому буде посаджена це баштанна культура, повинен відповідати наступним критеріям:
місце добре має висвітлюватися сонцем, так як диня любить тепло;
бажано вибирати для посадки південні схили присадибної ділянки;
ділянка повинна добре провітрюватися, тому що ця баштан не любить застійного повітря;
грунт повинен бути очищений від коренів, так як в майбутньому коріння і листя дині можуть почати гнити;
найбільш сприятливими для посадки дині вважаються чорноземні та супіщані грунти, але жодним чином це не повинні бути кислі і щільні Грунти;
дуже вдалим буде вибране місце в тому випадку, коли перед цим були посаджені практично всі овочеві культури, крім гарбузових рослин.
Розпушування грунту під посадку динь
Поряд з правильним вибором ділянки для посадки дині не менш важливим є і питання підготовки Грунту, який полягає в наступних діях:
осіння перекопка місця для посадки динь повинна здійснюватися на глибину 25-30 см;
повинен внестись перегній або компост з розрахунку 25 кг на 1 кв. м (тут Ви можете прочитати про приготуванні компосту в домашніх умовах);
весняне розпушування Грунту має здійснюватися на глибину не менше 10 см;
вносяться калійно-фосфорні добрива з розрахунку 25-35 г на 1 кв. м;
повторне культивування грунту має бути на глибину загортання насіння, що, відповідно, становить 3-7 див.
Виконавши послідовно всі вищевказані роботи, сміливо можна бути впевненим, що урожай дині буде відмінним.
Варто знати: дині досить ефективно можуть рости разом з кавунами, так обидві культури відносяться до виду баштанних.
Прекрасне поєднання – диня і кавун
Підготовка насіння до висадки
Замочування насіння дині перед посівом
Важливим фактором для вирощування динь є якісна передпосівна підготовка насіння. Існує кілька способів обробки насіння, серед яких можна виділити наступні:
Суть самого простого способу полягає в тому, що насіння прогріваються сонячними променями протягом двох тижнів. Потім їх поміщають на півгодини в марганцовый розчин, концентрація якого становить 0,5 г на 0,1 літра води. Після цього посівний матеріал ретельно промивають і просушують.
Насіння дині поміщають у термос на пару годин і заливають водою, температура якої повинна складати 60-70 0С. Потім посівний матеріал поміщають в тепле місце до тих пір, поки насіння не проклюнуться.
Насіння кладуть у марлевий мішечок і занурюють в достатньо теплу воду на 20 хвилин. Після цього цей мішечок загортають у целофан і прибирають в тепле місце (можна на радіатор опалення) до тих пір, поки не з'являться невеликі паростки.
Як бачимо, передпосівна обробка насіння різними способами не повинна викликати особливих труднощів і в основному зводиться до того, що насіння замочуються у воді.
Рада садівникам: для замочування посівного матеріалу найбільш ефективно використовувати прокип'ячену дощову воду.
Способи посадки
Розсада динь
Коли насіння оброблені і готові до посіву, то виникає резонне питання про те, яким ефективним способом їх висаджувати в грунт. На сьогоднішній день існує два основних варіанти посадки насіння:
Безпосередню висаджування посівного матеріалу на постійне місце. У цьому випадку оброблене насіння дині висаджують в грунт, коли його температура досягла 10-13 0С. При цьому лунки для посіву бажано робити за схемою 140х70 див. В кожну з них вносять по 2-3 насінини. При появі сходів, як правило, залишають найміцніший росток дині, а інші видаляють.
Прийміть до відома: для регіонів з більш холодним кліматом рекомендується висаджувати більш ранні сорти динь: «Попелюшка», диня «Алтай», «Ассоль F1».
Посадка дині на розсаду. Назва цього способу красномовно говорить за себе. Перш за все, потрібно підготувати торф'яні горщики, в яких ця баштанна культура безпосередньо буде висаджуватися на постійне місце. Пов'язано це з тим, що диня має досить вразливу кореневу систему. Інакше кажучи, не рекомендується виймати розсаду з землі і пересаджувати в інше місце, так як рослина може піддатися хвороб, що, в свою чергу, не дасть бажаного результату. Отже, насіння дині висаджуються в торф'яні горщики, які наповнені сумішшю з дернового Грунту, перегною, піску і торфу в рівних кількостях. Потім рясно здійснюється полив, горщики накриваються плівкою і ставлять у тепле місце до моменту появи сходів. Далі горщики необхідно виставити на підвіконня. При цьому важливо стежити, щоб розсада отримувала максимум сонячного світла. В іншому випадку паростки можуть витягнутися в зростання і втратити всі свої якості. Під час вирощування розсади необхідно виконувати підживлення, наприклад, настоєм коров'яку. Коли на паростках з'явиться 3-5 справжніх листочків, то розсаду дині можна висаджувати на постійне місце, в теплицю. Вирощування дині в теплиці— прекрасна можливість отримання врожаю.
Тепличне вирощування дині
Можливо, Вас також зацікавить стаття про щеплення дині на гарбуз.
Про кращі сорти динь для Підмосков'я розповідає наступна наша стаття.
Догляд за рослиною
Щоб отримати хороший урожай дині, необхідно виконувати наступні операції по догляду за рослиною в період зростання:
Прополка. Для успішного вирощування дині необхідно систематично розпушувати грунт, виконувати прополювання міжрядь з метою видалення бур'янів, яка за період вегетації рослини повинна здійснюватися не менше трьох разів.
Прищіпка. Початківці городники повинні обов'язково знати, що практично у всіх сортах динь головний стебло, як правило, є безплідним. Тому, коли на рослині з'являється 5-6 аркушів, то головний стебло потрібно прищипнути після цих листочків. Це, в свою чергу, сприяє тому, що стрімко будуть утворюватися бічні пагони, які будуть мати достатню кількість жіночих квіток.
Схема прищіпки дині
Запилення. Коли на рослині з'являються чоловічі і жіночі квіткові зав'язі, то процес запилення відбувається природним шляхом з допомогою комах. Для того щоб підвищити врожайність дині, можна також вдатися до ручного запиленню. Для цього, необхідно відірвати квітка на основному стеблі, і доторкнутися їм до суцвіттям на бічних пагонах. При цьому варто знати, що процес запилення відбувається рано вранці, приблизно до 11 годин, поки пилок рослини ще липка.
Підживлення. Для дозрівання хорошого врожаю дині необхідно в процесі вегетації рослини виробляти кілька разів підгодівлю. Перше внесення добрив, як правило, здійснюється після появи перших справжніх листків. Наступна підгодівля повинна бути виконана приблизно через два тижні. Що ж стосується добрив, то для підгодівлі можна використовувати як настій коров'яку і курячого посліду, так і мінеральні речовини. При цьому важливо розуміти, що надмірне вживання добрив може негативно позначитися на зростанні рослини.
Полив. Ця операція є однією з основних при догляді за произрастанием дині. Пов'язано це з тим, що від кількості внесеної вологи залежить в цілому проростання рослини. Важливим є той факт, що у разі відсутності природних опадів, диню необхідно рясно поливати кожні два тижні, а процес інтенсивного поливання закінчити тоді, коли з'являється зав'язь плодів дині. Що ж стосується методів поливання дині, то тут можна виділити три основних ключових моменту: внесення води безпосередньо в лунки, дощування, створення системи крапельного поливу.
Якщо мова заходить про те, який метод поливу є найефективнішим, то тут варто уточнити, що внесення води в лунки може відбуватися нерівномірно, у результаті чого одні рослини отримують більше вологи, ніж інші. Що ж стосується дощування, то його істотним недоліком є те, що при появі краплинної вологи на аркушах дині вона сприяє зараженню рослин хворобами.
Крапельний полив динь
Технологія вирощування дині на краплинному зрошенні на даний момент є самою оптимальною системою поливу. Суть її полягає в тому, що рослини дині поливаються практично кожен день невеликими і рівномірними дозами води. Також з допомогою крапельного зрошення можна вносити рівномірно рідкі підгодівлі під дині.
І на закінчення хочеться відзначити ще один важливий аспект у вирощуванні динь, який стосується методів вирощування цієї смачної ягоди. На думку деяких фахівців агротехнічної області, найбільш популярними у 2016 році будуть наступні методи вирощування дині:
шпалерна посадка динь. Полягає в тому, що проростання динь проходить у вертикальній площині на заздалегідь обладнаному каркасі, що в значній мірі буде полегшувати догляд за рослинами читайте тут як зробити шпалери своїми руками);
Шпалерное вирощування дині
посадка динь батогом, інакше кажучи, вся вегетативна система рослини стелеться по землі, причому бічні пагони трохи прикопують з метою отримання рослиною додаткових поживних речовин.
Цієї статті ми постаралися освітити основні аспекти вирощування динь. Сподіваємося, що використовуючи всі наші рекомендації, в цьому сезоні ви зберете багатий урожай солодких і смачних динь.