Стреліція (Strelitzia) вважається одним з найпопулярніших декоративних рослин. Ще вона досить відома під назвою Райський птах. Квіти стреліції не тільки вражають своєю зовнішньою красою, але ще вони нагадують маленьку тропічну пташку.
Рослина має великі зелені листя, розміром до двох метрів, а сам квітка може бути заввишки до п'яти метрів, перебуваючи в умовах природи.
Батьківщиною цієї екзотичної рослини є Африка. Проте вирощувати її можна і в умовах середньої смуги.
Сімейство Стрелицевых налічує кілька видів:
Хоча стреліція і тропічна рослина, його цілком можливо вирощувати вдома, так як воно не вибаглива в утриманні та догляді.
найкращим для стреліції буде східна або західна сторона. Незважаючи на те, що це світлолюбна рослина, попадання на нього прямих сонячних променів протипоказано.
Важливо знати: пам'ятайте, що при правильному освітленні стреліція буде радувати цвітінням не тільки влітку, а й восени.Квітка любить свіже повітря. Влітку можна виносити його на лоджію або балкон. Світло має бути розсіяне.
Починаючи з весни і до пізньої осені, грунт потребує рясному зволоженні. Взимку полив значно скорочується, так як квітка знаходиться в стані спокою.
Не рекомендується пересушувати Грунт, а також занадто сильно заливати. Вода повинна бути м'яка, кімнатної температури в межах 20 – 24 градусів.
В літній період часу оптимальною вважається температура, близька до кімнатної, в межах двадцяти шести градусів. Однак незначні зміни в більшу сторону для рослини також не катастрофічні.
Це природна норма. В зимові місяці квітка повинен знаходитися в прохолоді. Комфортним для нього буде 13 – 15 градусів. Зміст квітки в теплих умовах взимку може негативно позначитися на його ріст і цвітіння в майбутньому.
З досвіду багатьох квітникарів можна сказати, що стреліція любить досить вологе повітря, незважаючи на те, що багато хто стверджують зворотне.
В домашніх умовах рослині необхідна вологість в помірних межах, отже, і додаткові заходи щодо її зволоженню – обприскування та омивання листя. Влітку робити це потрібно щодня.
Вода повинна бути м'яка і прохолодна. Якщо використовувати звичайну воду з-під крана, красиві листя придбають білі розводи. Взимку кількість обприскування зменшується. Досить проводити процедуру кілька разів на місяць.
Рада садівника: оптимальна вологість повітря для рослини не нижче 60 відсотків.Після миття квітки листя необхідно обполіскувати перевареною водою або відстояною. Якщо вологість повітря дуже низька, то горщик потрібно розмістити на піддоні, додавши в нього воду і керамзит.
стреліції може бути використаний нейтральний родючий грунт. Підійде також універсальний для всіх рослин. Додатково до нього додається:
Також можна скласти суміш, в яку буде входити:
Головне, щоб земля була живильним і добре пропускала повітря. Обов'язкова умова – наявність дренажу.
Крім цього, рослині необхідні і додаткові добрива. Особливо це відноситься до дорослих квітам, які не вимагають щорічної пересадки.
Підгодівлі вносять тільки в період, коли стреліція активно зростає, тобто з початку весни і до листопада місяця. Оптимальним вважається підживлювати рослину до трьох разів на місяць. Добре стреліція сприймає органіку, особливо азот, а також комплексні мінеральні добрива.
Молоді квітки пересаджують щороку навесні або по мірі заповнення горщика корінням. Дорослі не потребують частої пересадки. Оптимальна частота — раз на 3-4 роки.
Стреліція має довге і тонке коріння. Це важливо враховувати при виборі горщика, який повинен бути не дуже широким, але в той же час глибоким. Також необхідно акуратно поводитися з квіткою, щоб не пошкодити кореневу систему.
Дно горщика має бути викладено товстим шаром дренажу. Земля береться виключно поживна, тому при пересадці потрібна тільки насичена суміш. Для цього береться дернова і листова види грунту і перегній у двох частинах і по одній – пісок і торф.
Перед тим, як рослина пересаджують, його ретельно розглядають. Якщо є пошкоджені або загнили коріння, вони видаляються, а ці місця обробляються деревним вугіллям.
По завершенні пересадки, квітка необхідно полити і залишити в спокої для звикання до нового місця.
Розмножувати стрелицию можна трьома способами:
При використанні першого методу, насіння повинні бути виключно свіжі. Пояснюється це швидкою втратою схожості.
Насамперед перед посадкою їх необхідно підготувати. Для цього видаляються помаранчеві волосяні чубчики, після чого насіння замочуються у воді на два дні. Для більш швидкого проростання їх можна потримати в розчині з фітогормонами, а потім пересадити в Грунт, що містить листову землю і торф.
Температура завжди повинна бути не нижче 25 градусів. Так насіння швидше зійдуть. Коли сходи будуть мати 2 – 3 листочки, їх розсаджують по горщиках. Робиться це акуратно, щоб не були пошкоджені тендітні коріння.
Корисно знати: стреліція має досить крихкі коріння, тому поводитися з нею треба обережно, щоб не пошкодити кореневу систему.Для молодих рослин необхідна досить тепла середовище. Однак на сонці під прямими променями їх тримати не можна. Зацвіте стрелиция, вирощена таким способом, тільки на третій або четвертий рік. Можливо і пізніше.
Метод розмноження бічними пагонами полягає в обережному їх відокремлення і посадці в окремі горщики. Температура повинна підтримуватися при цьому в районі двадцяти двох градусів.
Використовуючи поділ кореневища, важливо стежити за тим, щоб був мінімум один пагін. Ідеальним буде наявність двох або трьох. Проводити таке розмноження можна тільки в період спокою рослини, тобто після цвітіння.
Павутинний кліщ
Якщо догляд за стрелицией здійснюється правильно, то хвороби рідко можуть вражати. Однак труднощі можуть бути.
Рослина може бути атаковано павутинним кліщем або щитівкою. Позбутися від них можна тільки обробивши квітка актара. Вдруге застосовується тільки через три тижні. Кліщі ж знищуються акарицидами.
Нерідко буває таке, що стреліція не цвіте. Існує 2 причини, чому це може бути:
Якщо вони відсутні, а суцвіття все одно не з'являються, потрібно спробувати квітка підгодувати. Коли жовтіє листя, значить почалося загнивання кореневої системи, чому сприяє надлишковий полив. Причиною жовтизни може бути знижена температура.
Зверніть увагу: не завжди хвороби стреліції можуть бути спровоковані шкідниками. Іноді це трапляється через не правильного догляду за рослиною.Якщо ви давно мріяли вирощувати стрелицию будинку, то скористайтеся рекомендаціями та порадами, зазначеними у цій статті. Дотримуючись зазначених правил, у вас не буде ніяких складнощів у догляді і вирощуванні рослини, і стреліція буде кожен рік радувати вас своїм райським квітом.
Як вирощувати стрелицию будинку у квітковому горщику, дивіться поради у наступному відео: