Моя хатка » Огород » Як зробити поручні для сходів з дерева своїми руками
Як зробити поручні для сходів з дерева своїми руками
Для зручності користування і безпеки на більшості сходів обладнуються перила. Перила — не тільки елемент страховки, але і елемент, що додає сходах логічно завершений вигляд.
Саме перила прийнято прикрашати багатою різьбою, позолоченим декором і точеними деталями.
Дерев'яні сходи гармонійно поєднуються з поручнями з того ж матеріалу, хоча деякі дизайнери з'єднують з деревом ковані, металеві або пластикові опори — огорожі.
З яких елементів складаються перила?
Класичні перила складаються з трьох конструктивних елементів:
стійки, інакше їх називають балясинами. Це основний вузол перил, саме на стійки лягає основна при опорі навантаження йде людини. Балясини для сходів можуть виготовлятися з металевих труб або профілів, забарвлюватися в будь-який колір або поліруватися. Найбільш виграшно і вишукано виглядають балясини, виготовлені з дерева на токарному верстаті. Для їх виробництва використовують дуб, ясень, горіх, бук та інші тверді породи деревини. Крайні (нижній і верхній) стійки називають ще стовпами;
поручні. Це саме та частина перил, на яку лягає рука. Вони повинні бути приємними на дотик, добре зберігати тепло і легко очищатися від пилу і забруднень. Дерев'яні поручні прийнято покривати лаком — він утворює тверду прозору плівку, що підкреслює красу текстури дерева. Ще одна вимога до матеріалу поручня — стійкість до стирання. Тому при їх виготовленні перевага віддається тим же матеріалів, що і для балясин. Не застосовують у виробництві цього елемента модрину, ялицю і ялина — вони можуть утворювати гострі небезпечні відшарування, занози. Липа, осика, тополя і сосна також малопридатні — ці породи дуже м'які. З обережністю може використовуватися береза — її деревину може вигнути або повісті при зміні вологості;
художнє наповнення. Це елементи, що знаходяться між стійками та на крайніх стійках (стовпах), надають всьому огорожі певний стиль і вишуканість. Наповнення абсолютно не впливає на міцнісні характеристики перил і може зовсім відсутні. Крім класики, існують також настінні варіанти перил, у яких опори не впираються в ступені (або косоури), а закріплені до стіни.
З цієї статті можна дізнатися про те, як зробити приставні сходи своїми руками. Про технології фарбування сходів дізнайтеся звідси.
Як правильно розрахувати основні розміри перил?
Щоб перила виконували свою пряму захисну функцію і були зручні в опорі, необхідно точно розрахувати їх висоту.
Будівельні норми свідчать, що висота перил повинна становити в середньому від 0,7 до 0,9 м. Але можуть бути і відхилення від цієї норми — у дитячих установах висота перил з однієї сторони не повинна перевищувати 50 см.
А ось огородження ділянок, на яких є імовірність падіння з висоти більше 5 метрів, має бути не менше 110 см.
Для того, щоб дізнатися ідеальну висоту поручнів для конкретної людини, необхідно, при спуску зі сходів, злегка витягнути руку вперед і виміряти відстань від долоні до ступеня під нею.
Ще один параметр вкрай важливий при проектуванні перил ширина поручня. Стандартні розміри, що випускаються промислово поручнів коливаються в межах від 34 до 74 мм.
Надійний і зручний поручень повинен лягати в руку так, щоб, в разі випадкового падіння, забезпечувати можливість міцного хвата. На забезпечення потрібної міцності конструкції істотно впливає ще один розмір — відстань між стійками.
Воно підбирається виходячи з конструкції сходів і художнього задуму дизайнера.
Порада! Але, в будь-якому разі, не рекомендується робити стійки відстоять друг від друга більше, ніж на 50 см.
Прості способи самостійного виготовлення деталей і монтажу
Основні етапи виготовлення перил наступні:
Проектування. Якщо креслення і розрахунки перил не входили в загальний проект сходів або виникла необхідність у зміні початкового задуму, то на цьому етапі виробляється розрахунок висоти, відстаней між стійками, кількості потрібних матеріалів. На сходах проводиться розмітка місць монтажу балясин.
Виготовлення елементів поручнів. Варіантів два: купити готові в будівельному магазині або замовити їх в столярній майстерні. Способів обробки дерева чимало, але для виробництва деталей перил найчастіше використовують:
токарну обробку для балясин. Самостійно неважко виточити балясини, але що робити, якщо немає необхідного обладнання та навичок? Ще один варіант — як балясин використовувати ретельно оструганной і ошкуренный профільований брусок прямокутного перерізу. З гострих граней бруска рубанком акуратно знімається фаска 3 — 4 мм;
фрезерування для поручнів. Операція нескладна при наявності верстата. Але, володіючи навичкою роботи рубанком, можна з бруска необхідного розміру (наприклад, 4х5 см) виготовити цілком пристойний поручень. З верхніх граней бруска необхідно зняти кілька фасок, поки не буде досягнуто необхідне округлення. Потім, за допомогою шліфмашинки або вручну, наждачним папером, довести форму до ідеальної;
різьблені роботи для художнього наповнення. Самостійно зробити різьбу без відповідного досвіду не, однак можна придбати пластикові або дерев'яні накладні елементи для декору.
Монтаж. Послідовність така:
підготовка гнізд в ступенях та поручнів для установки балясин. Гнізда можна виконати за допомогою стамески або (спеціального свердла Форстнера. Особливу увагу слід приділити точності розмітки відстані між балясинами.
Альтернативою може служити інший спосіб кріплення — на шкантах. У сходи, поручні і торці балясини висвердлюється отвір. Для з'єднання використовуються окремо виготовлені дерев'яні стрижні по діаметру отворів. Для хорошої міцності з'єднання, шканты повинні бути не менше 25-30 мм в діаметрі;
збірка «насухую». Ця процедура проводиться, щоб переконатися в правильності розмічальних та підготовчих робіт. У разі помилки, все ще можна буде виправити;
кріплення балясин на сходи. Виробляється на клей, відразу після його нанесення, потрібно щільно притиснути деталі, використовуючи, при необхідності, струбцини (інструменти для фіксації деталей);
установка поручнів. Клей наноситься на обидві склеювані поверхні — гніздо поручня і балясину, деталі з'єднуються.
Остаточна обробка поверхні поручнів. На цьому етапі монтуються елементи декору, накладної різьби і проводиться фарбування перил. Для обробки використовують лаки, масла і мастики на основі воску (бджолиного або карнаубского). В особливих випадках, за задумом дизайнера, дерево брашируют спеціальними щітками, досягаючи ефекту старіння.
Як зробити гнуті поручні для сходів дивіться у відео нижче: