Зробити і встановити опалубкдля стрічкового фундаменту зможе будь-хто, хто вміє поводитися з інструментом. Щоб уникнути поширених помилок, спочатку необхідно ретельно вивчити робочий процес і ознайомитися з усіма нюансами.
Правильний вибір матеріалу, точні розрахунки при установці, надійні кріплення — ось основні умови грамотного монтажу конструкції.
Опалубка являє собою збірну конструкцію з дерев'яних щитів, металевих і пластикових листів або пінополістирольних блоків, закріплених по периметру майбутнього фундаменту. Простіше кажучи, опалубка – це форма для заливки бетонного розчину.
Вона призначена для додання фундаменту потрібної конфігурації, ширини і висоти. Такі конструкції діляться на знімні і незнімні.
Перший вид встановлюють тимчасово, і після застигання бетону демонтують. Незнімні опалубки є частиною фундаменту, додатково виконуючи функції утеплювача і гідроізоляції. Незалежно від типу, всі опалубки мають схожу конструкцію, основними елементами якої є стінки, укріплені розпірками і перемичками.
Вас також може зацікавити стаття про те, як зробити утеплену вимощення навколо будинку. Як відремонтувати вимощення своїми руками читайте тут.знімною стрічкової опалубки підходять такі матеріали:
Останній варіант вважається найбільш економним, оскільки вартість дощок невелика, а використовувати їх можна не один раз. Щоб зручніше було розібрати конструкцію, дошки краще скріплювати не цвяхами, а саморізами. Так як дерево сильно вбирає воду, щити з дощок або фанери бажано оббити поліетиленом з внутрішньої сторони опалубки.
Важливо! Для опалубки слід вибирати тільки рівні і добре просушені дошки. Сира деревина під впливом сонячних променів може деформуватися, а значить, і сам фундамент вийде нерівним.Зараз можна придбати і встановити готові опалубки з пластику, сталевих листів та дерев'яних щитів. Вони мають рівну поверхню, встановлюються набагато швидше, ніж саморобні конструкції, витримують великі навантаження. Недолік у них тільки один – висока вартість.
Незнімну опалубку збирають з листової сталі завтовшки до 2 мм і пінополістирольних блоків. Сталеві листи легко вигинаються, тому опалубці можна надати будь-яку форму. Армуючий каркас приварюють прямо до стінок опалубки, що надає конструкції додаткову жорсткість. Мінуз цього способу у високій вартості матеріалу.
Блоки з пінополістиролу також досить дорогі, але при цьому вони дуже зручні в збірці, мало важать, добре захищають стінки фундаменту від вологи та промерзання. З'єднуються елементи опалубки за допомогою замкових пазів, які роблять стики герметичними. Крім того, опалубка з пінополістиролу не потребує підпор із зовнішнього боку, завдяки спеціальним перемичках.
Перед тим, як замовляти матеріал, ретельно виміряйте розміри майбутньої опалубки, з допомогою калькулятора прорахуйте потрібну кількість матеріалу.
Опалубка з дощок – найпоширеніший варіант, тому буде розглядатися саме така конструкція. Для роботи знадобляться:
Тепер розглянемо як побудувати опалубку своїми руками правильно. На момент складання опалубки траншея під стрічковий фундамент вже повинна бути підготовлена. Вся конструкція буде кріпитися до брусів, вбитих по кутах траншеї. Довжина цих брусів повинна на кілька сантиметрів перевищувати висоту фундаменту. Вбивати їх потрібно так, щоб вони залишалися зовнішньої сторони конструкції, а нижні кінці для зручності загострюють сокирою.
Кожен брус обов'язково виставляють по вертикалі, контролюючи його розташування за допомогою рівня. Тепер можна приступати до складання самої опалубки.
Знімати опалубку можна тільки після достатнього затвердіння бетону. А залежить це від температури і вологості повітря: чим тепліше і сухіше погода, тим швидше висохне розчин. Визначити оптимальний термін для демонтажу опалубки допоможе таблиця:
Середньодобова температура Час затвердіння 1 °C 15 днів 5°C 10 днів 10°C 7 днів 15°C 5 днів 20°C 4 днів 25°C 3 днів 30°C 2,5 днів 35°C 2 днівПісля закінчення зазначеного часу фундамент набере мінімум половину своєї міцності, тому опалубка йому більше не потрібна. Тим не менш, знімати щити слід акуратно, щоб не залишити слідів на поверхні бетону. Спочатку необхідно розкріпити кутові підпори, прибрати підкоси і кілочки. Потім приступають до демонтажу щитів.
Оббите плівкою або просочений маслом дерево знімається досить легко, і тут не повинно виникнути труднощів. Багато значить і спосіб кріплення – опалубку на саморізах розбирати набагато зручніше. Після зняття конструкції поверхню фундаменту оглядають, виступи і надлишки розчину видаляють, дрібні дефекти зашпаровують цементним розчином.
Детальніше про виготовлення дерев'яної опалубки своїми руками дивіться у наступному відео: