Побутової вимикач – це пристосування, призначене для розмикання або замикання електричного ланцюга, що дозволяє включати або вимикати подачу електрики в прилад.
Найчастіше подача електрики за допомогою вимикачів здійснюється освітлювальні прилади.
Існують різні вимикачі, призначені для побутових або промислових цілей.
Типів цих приладів величезну кількість:
Крім вищезазначеної класифікації вимикачі можуть бути:
Найбільш звичними вимикачами є клавішні пристосування з різною варіацією розташування клавіш.
Найбільш часто використовуються одноклавішними вимикачі, що обумовлюється наступним:
Одноклавішними вимикачі бувають:
У першому випадку, використовується при монтажі на стінах з будь-якого матеріалу, найчастіше на вулиці або підсобних приміщеннях, де зовнішня проводка. Пристрій зміцнюється на поверхні стіни за допомогою підрозетника.
У другому випадку, монтується в спеціальний отвір в стіні, куди попередньо вставляється монтажна коробка. Проводка в такому випадку – прихована, необхідно провести штроблення стін для прокладки кабелю подачі електрики. Принцип дії обох приладів, одинарного і подвійного, абсолютно однаковий.
Схема підключення (натисніть для збільшення)
В пристосування входять наступні компоненти:
Правильне підключення, полягає в наступних діях: складання схеми, при якій розмикається фаза, а ні в якому разі не прохідний «нуль». Цьому простому правилу необхідно бездоганно дотримуватися.
Тому що при правильному підключенні проводів ймовірність того, що при заміну перегорілих лампочок людини вдарить електрика, повністю нівелюється. Всі ремонтні роботи будуть проходити без небезпеки для здоров'я.
Перед початком роботи слід відключити подачу електрики в будинку або квартирі. Бажано перевірити відсутність напруження в проводці. Тільки після цього перейти до робіт, які можна умовно розділити на наступні етапи:
Однак, бувають випадки коли в старих будинках протягнуті дроти, розраховані на кілька фаз. Найбільш поширеними є двофазні варіанти розводки.
Процедура необхідна у разі наявності старого вимикача. Щоб демонтувати застаріле обладнання, необхідно викруткою підчепити клавішу і розібрати корпус.
Далі відкручується два гвинти, що фіксують затискачі (лапки) на корпусі. Після того, як це буде зроблено, слід витягнути пристрій з монтажної коробки.
Демонтаж накладного вимикача світла більш простий. Відкручуються шурупи, що з'єднують основну частину до подрозетнику.
Тільки після повного демонтажу пристрою проводиться від'єднання проводів від нього. Це необхідно зробити, щоб уникнути можливого замикання.
Важливо знати: після того, як був проведений демонтаж, необхідно перевірити правильність установки вимикача.Зробити це досить простий: вимкнути електрику на щитку і фазопокажчиком торкнутися кожного проводу, після чого бажано зробити позначення на проводах. При дотику до проводу фазоуказатель повинен загорітися червоним світлом.
Якщо після торкання ні один провід не загорівся, доведеться провести нову розведення, з причини того, що з розподільної коробки до вимикача були заведені нульові жили. А це є грубим порушенням правил безпеки.
Виведення фази замість нуля слід почати з пошуку розподільної коробки і входу в неї проводів з автомата.
Індикатором необхідно відшукати фазу, після чого зробити розпаювання з'єднання і перерозподілити жили, щоб фаза подсоединялась до одинарному вимикача.
Підготовка складається з наступних дій:
Для настінних вимикачів процедура значно простіше і полягає у встановленні нового підрозетника, відповідного розміру, на поверхні стіни.
Після підготовки місця необхідно приступити до складання вимикача для освітлення.
Беремо вимикач і з'єднуємо його з проводами, найчастіше це можна зробити за допомогою спеціальних затискачів, але існує дуже рідкісна практика робити додаткову розпаювання.
При установці вимикача, зачищені кінці проводів вставляються в затискачі, після чого фіксуються болтами, призначеними для цього.
Зверніть увагу: не має значення, який провідник буде підключений до певного виходу.Далі зібраний механізм поміщається в коробку і закріплюється в ній за допомогою болтів. Відбувається установка клавіші.
Завершальним етапом є перевірка світильника. Якщо лампа працює і відсутній запах гару, то значить все пройшло правильно.
Вимикач Lexman
На вітчизняному ринку не так багато якісних вимикачів. Пропонуємо увазі перевірені пристрої, які виробляються по євро стандартам наступними фірмами:
Звичайно ж, вартість цих пристроїв трохи вище, ніж подібні девайси, але якість і термін експлуатації значно краще.
Схему підключення одноклавішного вимикача дивіться у наступному відео: