Приходить час, коли меблі або двері з дерева втрачають свій первинний вигляд. Викидати такі вироби не потрібно. Завдяки новим технологіям, різноманітності матеріалів для обробки, дизайнерським розробкам їм можна надати сучасний вигляд.
Один з оздоблювальних матеріалів – шпон. Для його виготовлення використовують деревину, з якої зрізати тонкий шар. При цьому матеріал зберігає структуру дерева.
Декорувати предмети інтер'єру можна за технологією шпонування. Зробити з старого виробу нове не надто складно. При бажанні ремонт може бути зроблений своїми руками. Перед початком роботи бажано подивитися відео.
Натуральний шпон має ряд переваг:
Замінювати ними шпон з деревини небажано, вони менш екологічні, термін експлуатації маленький.
Для виконання якісного шпонування необхідно обзавестися:
Починати реставрацію слід з демонтажу фурнітури і декоративних елементів на меблевих стінках, дверях або інших виробах. Старе покриття, відпрацьоване свій термін, віддаляється шпателем.
Поверхню потрібно ретельно вирівняти, усунувши будь-які дефекти з допомогою клею або шпаклівкою. Після повного висихання зачистити наждачним папером.
Далі готується облицювальний матеріал. Найчастіше продається листової шпон, який для зручності транспортування скручують у рулон. Лист укладається на стіл і зволожується водою за допомогою губки.
Зверніть увагу: ножицями не рекомендують нарізати деталі меблевій або дверний оббивки, тому що виходять нерівності. Крім того, на готових виробах незабаром з'являться тріщини через пошкодження основи.Під кожен аркуш потрібно покласти м'яку папір (для вбирання вологи) і фанеру. Зверху покласти невеликий прес. На фото це добре видно. Рівні листи ріжуть шпонорезом або фанерною ножем на стрічки, згідно з вимірами.
Приклеюють облицювальний матеріал на основі реставрованих виробів методом гарячого шпонування:
Щоб шпонування пройшло вдало, потрібно прасувати покриття не менше 15 хвилин валиком або дерев'яним праскою.
Починати з середини і вести до країв. Сили при цьому не варто шкодувати, але про акуратності не забувати. Потім знову пропрасувати праскою, температура якої приблизно 50 градусів.
Часто буває, що під покриттям утворюються бульбашки, роблячи шпон, схожим на шкіру. Це дефект, від якого легко позбутися. Місця здуття змочуються водою, робляться невеликі проколи, в які вводиться клей із шприца. Знову потрібно пропрасувати.
Шпонований предмет інтер'єру залишаємо в спокої до повного висихання при температурі 25 градусів. Залишається нанести морилку або меблевий лак. В останню чергу встановлюється фурнітура. При бажанні готовий виріб можна декорувати.
В заводських умовах для даного процесу використовують спеціальні верстати. Але наклеїти шпон нескладно самостійно і в домашніх умовах. Тоді ціна готового виробу буде набагато нижче.
Головне, підготувати необхідні підручні засоби і вибрати якісний матеріал для обробки. І, звичайно, дотримуватися рекомендацій по шпонированию. Тоді готовий виріб буде радувати вас своєю вишуканістю та новизною.
Якщо є кошти, то можна придбати шпон, для виготовлення якого використовувалася деревина цінних порід. Тоді оздоблення предметів інтер'єру буде називатися фанерированием.
Як фанеруют шпоном крайку меблів, дивіться у наступному відео: