Для автономного обігріву будинку недорогим рішенням залишаються газові котли: природний газ - відносно доступне за ціною паливо в нашій країні, і якщо до будинку підключений централізований газопровід, не виникне ніяких проблем з поставками палива протягом всього опалювального сезону. Для невеликого будинку оптимальний вибір - настінний двоконтурний газовий котел, здатний працювати і на опалення, і на гаряче водопостачання. У чому переваги двоконтурного котла перед одноконтурним?
Принцип роботи та переваги двоконтурного котла
Газові настінні двоконтурні котли опалення - хороший вибір саме для невеликого будинку. Від інших типів обладнання він відрізняється декількома важливими перевагами:
- Компактні розміри. Сам по собі він займає відносно небагато місця, і для нього не обов'язково облаштовувати окрему котельню. Такому обігрівачу можна знайти місце в кухні або поставити його у ванній кімнаті, його буде нескладно підключити до опалювальної системи то водогону.
- Багатофункціональність. Настінні двоконтурні котли дозволять вирішити відразу кілька актуальних для приватного будинку проблем: і ванна кімната, і кухня будуть забезпечені гарячою водою, а в будинку буде комфортна температура.
- Сучасне обладнання зручне у використанні і забезпечене декількома системами безпеки. Газовий обігрівач нескладно обслуговувати і при правильному підключенні він не зчинить ніяких незручностей.
Як правильно вибрати двоконтурний котел
Настінний двоконтурний опалювальний готел коштує недешево, тому важливо правильно вибрати надійне обладнання, яке буде відповідати всім вимогам, що пред'являються.
Є кілька основних параметрів, за якими можна вибирати опалювальний котел:
- Потужність обладнання. Якщо при використанні одноконтурного котла передбачається витрата 1 кВт енергії на 10 кв. метрів площі будинку, то для двоконтурного обладнання витрата буде в два рази вище. При цьому потрібно враховувати наявність утеплення: якщо утеплювальні роботи не були проведені, через високі тепловтрати потрібен більш потужний котел.
- Наявність декількох входів-виходів. Якщо ви обираєте опалювальний котел для котеджу, то в подальшому до нього, можливо, доведеться підключати теплу підлогу, систему обігріву теплиці або підігріву води в басейні, а також інше обладнання. Краще, якщо котел буде спочатку буде розрахований на виконання додаткових функцій.
- Наявність системи електронного розпалу. Сучасні котли оснащуються можливостями автоматичного вмикання і пультами дистанційного керування. Такі системи набагато простіші у використанні, крім того, вони будуть більш економічними. Програмоване устаткування може працювати тільки кілька годин на добу, коли потрібно найбільш висока температура.
- Наявність систем безпеки. Газ - вибухонебезпечне паливо, і будь-які неполадки в системі подачі і згоряння палива можуть створити серйозну загрозу для безпеки будинку. Встановлений стабілізатор напруги дозволить уникнути поломок при скачках електрики, датчик полум'я буде розпалювати пальник, якщо полум'я з якихось причин згасне. Таке обладнання буде більш надійним, і будинок буде захищено від непередбачених обставин.
Додаткові комплектуючі
Двоконтурний котел може бути забезпечено додатковим обладнанням, яке дозволить зробити його більш зручним і безпечним в обслуговуванні. Комплектуючі можуть відразу поставлятися разом з котлом, але найчастіше їх доводиться докуповувати, щоб повністю обладнати опалювальну систему. Для неї буде потрібно:
- Термостат. Це пристрій, що дозволяє підтримувати в будинку постійну температуру без участі людини. При зниженні температури котел автоматично вмикається і доводить нагрів до потрібного рівня, після чого вимикається знову. Електронний термостат може мати кілька режимів роботи: наприклад, вдень і вночі може підтримуватися різний температурний рівень, що дозволить значно економити паливо.
- Блокатори. Пристрої, що входять в систему котла, автоматично припиняють його роботу при виявленні будь-яких збоїв: припинення подачі води, відключення електрики, зниженні тиску газу в газопроводі. Вони дозволять запобігти витік палива і перегрів системи, тому вона буде більш стабільною. Особливо їх наявність важлива для населених пунктів, в яких постійно спостерігаються проблеми з подачею газу і електрики.
- Димохідне обладнання. Тяга може бути природною або примусовою: у другому випадку встановлюється двошаровий труба, яка комплектується вентилятором. Це дозволяє відводити продукти згоряння і забезпечувати максимально ефективне використання палива з утворенням мінімальної кількості чадного газу.
Монтаж закритої системи газового опалення
Найпоширеніший варіант монтажу двоконтурного настінного газового котла - закрита система: це варіант, при якому теплоносій циркулює по трубопроводу від теплообмінника до радіаторів і не стикається з атмосферним повітрям. Така система забезпечується кількома додатковими елементами:
- Циркуляційний насос. Він забезпечує постійну циркуляцію теплоносія в системі: завдяки цьому вода в радіаторах не встигає охолоджуватися, і на її новий нагрів потрібно небагато палива. Насос встановлюється на зворотній трубі, таким чином, при невисокій температурі робочого середовища, він слугуватиме значно довше.
- Герметичний розширювальний бак. Це бак невеликого розміру, який дає можливість компенсувати температурне розширення води за рахунок повітря, що стискається. Розширювальний бак позбавляє систему від надмірного тиску, і вона працює стабільно.
- Запобіжні клапани і запірна арматура. Клапани дозволяють видалити з системи опалення накопичене повітря і запобігти утворенню повітряних пробок.
Можливі недоліки двоконтурних котлів
Недоліком закритої системи опалення є її енергозалежність. Це один з мінусів установки сучасного газового котла: якщо буде відключено електрику, він не зможе виконувати свої функції, і циркуляція теплоносія в трубах зупиниться. Якщо є така проблема, власнику доведеться обирати енергонезалежні моделі і самостійно контролювати роботу пальника.
Обираючи імпортний опалювальний котел, краще попередньо ознайомитися з відгуками: європейське обладнання часто не може пристосуватися до наших умов: низька якість палива і постійні перепади тиску в трубопроводі виводять іноземну автоматику з ладу раніше терміну, а ремонт може коштувати дорого. У деяких випадках вигідніше вибрати вітчизняний котел, спочатку розрахований на роботу навіть в складних умовах.