» » Торф'яний біотуалет: компостні і інші види, принцип роботи, габаритні розміри, відео і фото

Торф'яний біотуалет: компостні і інші види, принцип роботи, габаритні розміри, відео і фото



Компостний торф'яний біотуалет дозволяє вирішити проблему утилізації відходів життєдіяльності там, де немає доступу до каналізації. Установка готової моделі або будівля туалету своїми силами дозволяє забезпечити належний рівень санітарії.

У цій статті я схарактеризую принцип дії торф'яних біотуалетів, опишу найбільш популярні різновиди і наведу рекомендації по самостійному виготовленню системи.

Встановлювати такі конструкції можна і в хаті, і в окремих кабінках

Встановлювати такі конструкції можна і в хаті, і в окремих кабінках

Як працює торф'яна утилізація?

Принцип роботи торф'яного біотуалету для дачі гранично простий:

  1. Основа системи - це ємність, яка використовується для накопичення відходів. У компактних портативних моделей її обсяг становить 12 – 15 літрів, у стаціонарних може досягати 150 л і більше.
Загальна схема компостирующего туалету

Загальна схема компостирующего туалету

  1. Для зручності використання ємності зверху встановлюється стульчак. Він може бути як частиною ємності, так і окремою конструкцією, наприклад, сидіння від унітазу, закріпленим на дощаному коробі. Установка стульчака допомагає нам відправляти природні потреби з максимально можливим комфортом.
Оптимальний компостирующий матеріал – торф або торфосуміш

Оптимальний компостирующий матеріал – торф або торфосуміш

  1. На дно накопичувальної ємності засипається компостирующий матеріал. Для цієї мети використовується торф (чистий або змішаний з тирсою), гранульована глина і т. д. Компостирующий складу є субстратом для життєдіяльності бактерій, що розкладають фекалії, крім того, він відмінно вбирає вологу разом з неприємними запахами.
найпростіший спосіб - засипка торфу вручну

найпростіший спосіб - засипка торфу вручну

  1. Після відвідування туалету компост присипають свіжою порцією торфу. Простіше всього це робити за допомогою ковшика, але сучасні моделі біотуалетів забезпечені спеціальними дозаторами. Так що досить натиснути на важіль – і невелика кількість компостирующей суміші буде засипано туди, куди потрібно.
Торф може зберігатися і в спеціальному резервуарі з автодозатором

Торф може зберігатися і в спеціальному резервуарі з автодозатором

  1. якісних пристроїв дозатор комплектується ще і розподільником – невеликим пристосуванням, рівномірно рассыпающим торф по поверхні шару відходів. Розподільник забезпечує дві переваги: майже миттєво усуває неприємний запах і сприяє більш ефективному розкладання органіки за рахунок збільшення площі реакції.
Сучасні моделі оснащуються вентиляцією та шланг для зливу рідких відходів

Сучасні моделі оснащуються вентиляцією та шланг для зливу рідких відходів

  1. В результаті розкладання фекалій утворюються газоподібні продукти, які вимагають видалення. З цією метою яких проводиться установка окремої вентиляційної труби, які просто робиться витяжка для природного повітрообміну.
  2. В невеликих ємностях компостування відбувається без додаткових зусиль. А ось якщо обсяг резервуара становить 30 л і більше, то для більш активного розкладання необхідно додавати в конструкцію спеціальну трубу – аератор.
Утилізувати можна і безпосередньо, але все-таки компостування дуже бажано

Утилізувати можна і безпосередньо, але все-таки компостування вельми бажано

Яким би не був обсяг бака, його необхідно періодично спорожняти. Перевагою торф'яних біотуалетів є можливість використання відходів.

Для цього суміш закладається в компостну яму, де процес компостування триває протягом декількох років. На виході ми отримуємо непоганий органічне добриво!

Який туалет купити?

Популярні марки

Якщо ви хочете забезпечити дачного будинку прийнятний рівень комфорту, то можна купити готовий торф'яний біотуалет. Благо, на ринку представлено безліч моделей з різними характеристиками.

Экоматик – одна з найбільш популярних моделей

Экоматик – одна з найбільш популярних моделей

Огляд найбільш популярних лінійок наводиться в таблиці

МаркаОсобенностиОриентировочная вартість, рублейЭкоматик (Kekillа Ekomatic, L&T Ekomatic)Вироби виробляються за ліцензією фінської компанії Kekillа різними організаціями, але по суті, мають одну конструкційну схему. Працюють на торф'яному компості, забезпечують непогану ефективність утилізації.

Для підвищення ефективності бажано приєднати вентиляційну трубу та шланг для зливу рідких відходів.Прості моделі – близько 12 тис., модифіковані – 25 – 26 тис. ТорфолетРеплика попередньої моделі, яка з 2008 року проводиться в РФ. Конструктивно практично не відрізняється, ефективність утилізації цілком порівнянна.

З недоліків можна відзначити кілька поступається якість підгонки деталей і менш міцний пластик.17 тис. БиоланОдин з лідерів сегменту, основною перевагою якого є широка продуктова лінійка. Включає як компактні моделі для використання всередині приміщення, так і пристрої, призначені для установки у вуличних неопалюваних туалетах.

Окремо варто згадати модель «Біолан Комплет», обладнану системою розділення рідкої і твердої фракції відходів.від 16 – 17 до 60 – 75 тис. в залежності від модифікації.ДуоматикМодель з подвійним резервуаром для окремого збору рідких і твердих відходів. Продуктова лінійка включає вироби з різним об'ємом бака – від 50 до 160 літрів. Підходить для використання протягом всього дачного сезону.20 – 60 тис. в залежності від обсягу.ЭколетСтационарная конструкція з резервуаром на 700 літрів.

Величезний плюс – чотирьохсекційна конструкція ємності, яка дозволяє заповнювати її поступово, збільшуючи ефективність компостування.

Рідкі відходи видаляються в окремий резервуар, після чого або зливаються, або випаровуються.від 150 тис. Пристрій моделі «Дуоматик» з двома резервуарами

Пристрій моделі «Дуоматик» з двома резервуарами

«Эколет» з четырехсекционным резервуаром великого обсягу

«Эколет» з четырехсекционным резервуаром великого об'єму

Поради щодо вибору

Визначальним фактором при виборі конкретної моделі біотуалету зазвичай є ціна. Але якщо фінанси дозволяють, то для заміського будинку або дачі варто вибирати конструкцію з оптимальними параметрами.

Пристрій з додатковими комплектуючими

Пристрій з додатковими комплектуючими

При підборі бажано орієнтуватися та такі особливості:

  1. Об'єм резервуара – чим менше, тим частіше доведеться спорожняти ємність і утилізувати суміш торфу та відходів. Туалет-відро на 12 літрів потрібно чистити майже щодня, а ємності на приблизно 44 л вистачить для сім'ї на кілька тижнів. При цьому важливо, щоб ви були фізично здатні до переміщення ємності, оскільки кантувати бак на 70+ літрів і не надірватися може не кожен.
Чим більше місткість, тим рідше її потрібно чистити

Чим більше місткість, тим рідше її потрібно чистити

  1. Об'єм ємності для торфу – чим більше, тим менше проблем з періодичним заповненням. За великим рахунком, параметр не дуже важливий: при необхідності для зберігання компостирующего матеріалу можна взагалі встановити в туалеті окремий ящик.
Резервуар з торфом повинен бути достатньо об'ємним

Резервуар з торфом повинен бути достатньо об'ємним

  1. Наявність додаткових пристосувань – вентиляційної труби, аератора, резервуари для рідких відходів. Всі вони роблять використання конструкції більш комфортним, але при цьому здорожують туалет.
  2. Матеріал корпусу – важливий в першу чергу для моделей, призначених для монтажу в неопалюваних приміщеннях. Зазвичай для виробництва деталей туалету використовується поліетилен низького тиску, який добре переносить низькі температури. А ось моделі з дешевого пластику на морозі можуть ставати нестабільними. Та й сидіти на них незручно.
Сайти, на які варто звернути увагу

Вузли, на які варто звернути увагу

  1. Габаритні розміри гранично важливі для установки в невеликому дачному будиночку або в стандартній кабінці на вулиці. Якщо ж ви купуєте туалет до побудови кабінки, то при проектуванні буде достатньо врахувати його лінійні розміри.
Більшість моделей відрізняється компактними розмірами

Більшість моделей відрізняється компактними розмірами

до Речі, одним з найважливіших параметрів тут буде висота до сидіння , визначає, наскільки комфортно буде користуватися туалетом. Мінімум становить 400 - 420 мм , оскільки сідати на більш низький стульчак, а тим більше вставати з нього дуже незручно.

Як зробити самостійно?

Варіант для будинку

Пристрій торф'яного біотуалету для дачі не відрізняється складністю. Саме тому багато хто віддає перевагу не купувати фабричні вироби, а споруджувати такі туалети своїми руками. Очевидним достоїнством подібних конструкцій є можливість їх використання там, де немає доступу навіть до найпростішого каналізаційного резервуару начебто вигрібної ями.

Найпростіший санвузол можна обладнати навіть у невеликій кімнатці

Найпростіший санвузол можна обладнати навіть у невеликій кімнатці

Робити торф'яні біотуалети можна за двома схемами. Перша передбачає використання системи в приміщенні, друга – встановлення всередині вуличної кабінки.

У цьому розділі я опишу обидва алгоритму, і почну з «домашнього» варіанти:

  1. Перше, що потрібно зробити, конструюючи торф'яної туалет для будинку - це підібрати ємність. Оскільки тримати заповнений (навіть наполовину) резервуар у приміщенні протягом довгого часу не варто, оптимальний обсяг не перевищує 20 літрів. Найкращий вибір – так званий туалет-відро, виготовлений із стійкого пластика.
Такі ємності цілком підійдуть

Такі ємності цілком підійдуть

  1. Потім обладнали приміщення. Найчастіше можна обмежитися виділенням кута у відокремленому санвузлі, оскільки певний рівень приватності та ізоляції все одно потрібен.
  2. Ще одна важлива вимога – вентиляція. Бажано не обмежуватись продухом під стелею, а встановити витяжний вентилятор для санвузлів (100 мм – якраз достатньо). Використання такого вентилятора дозволить хоча б частково вирішити проблему неприємного запаху.
Ось такий витяжний вентилятор добре допомагає при появі неприємного запаху

Ось такий витяжний вентилятор добре допомагає при появі неприємного запаху

  1. Якщо ви придбали туалет-відро, то його можна використовувати без додаткових пристосувань. А ось для інших ємностей бажано виготовити стульчак. Для цього з бруса і оструганной дошки збиваємо короб без задньої стінки, який встановлюється на підлогу. Висота до сидіння має становити максимум 450 - 500 мм, а каркас повинен витримувати вагу не менше 100 кг

При підборі вагових характеристик потрібно орієнтуватися на габарити людей, які будуть жити в будинку. Можливо, буде потрібно додаткове посилення конструкції.

Короб-стульчак з дверцятами в зовнішній стінці

Короб-стульчак з дверцятами в зовнішній стінці

  1. У верхній частині короба залишаємо отвір – воно повинно знаходитися точно над ємністю. Зверху встановлюємо кришку для унітазу – її можна придбати в будь-якому сантехнічному магазині.
  2. Радом ставимо або навішуємо на стіну резервуар для торфу. До резервуару шнуром або ланцюгом кріпимо невеликий черпак, який і будемо використовувати для засипання компостирующего матеріалу в туалет.
Фото обладнаного санвузла в дачному будиночку

Фото обладнаного санвузла в дачному будиночку

Запускається система дуже просто:

  1. В ємність торф'яна суміш засипається шаром приблизно 2-3 див.
  2. Після кожного використання присипаємо відходи невеликою кількістю торфу або торфосуміші.
  3. У міру заповнення або просто при наявності вільного часу відсуваємо короб-стульчак, висуваємо ємність і виносимо відходи в компостну яму.
  4. Після використання промиваємо резервуар і повертаємо на місце.
Використання пакету полегшує процес утилізації

Використання пакету полегшує процес утилізації

Для оптимізації процесу утилізації іноді радять укладати в резервуар щільний пакет з біорозкладаного поліетилену. З одного боку - так, зручніше викидати. З іншого боку, мити відро все одно доведеться. Крім того, навіть біорозкладаний поліетилен компостується дуже довго, і не повністю, тому в якості добрива використовувати відходи навряд чи вийде.

Приблизно такі пакети можна використовувати для утилізації

Приблизно такі пакети можна використовувати для утилізації

Варіант для вулиці

У вуличного варіанту є як плюси, так і мінуси:

У конструкції в кабінці є як плюси, так і мінуси

У конструкції в кабінці є як плюси, так і мінуси

  • з одного боку, можна використовувати ємність дуже великого розміру, так що чистити туалет доведеться не частіше одного-двох разів в сезон;
  • відсутність запаху в будинку – теж аргумент за розміщення біотуалету на вулиці;
  • з іншого боку навіть влітку ходити в туалет на вулиці не так зручно. А в осінньо-зимовий період задоволення стає зовсім сумнівним.

Втім, якщо ви використовуєте дачу тільки в теплу пору року, то цей варіант вам підійде.

Інструкція по обладнанню відхожого місця буде такий:

Креслення вуличного варіанту з розмірами

Креслення вуличного варіанту з розмірами

  1. У обраному місці викопуємо невеликий котлован, глибина якого буде рівна або трохи менше висоти ємності, яка буде використовуватися для туалету.
Яма для туалету

Яма для туалету

  1. Від котловану прокладаємо траншею довжиною приблизно 2 м, На дно траншеї засипаємо близько 30-40 см гравію або іншого дренажного матеріалу.

Якщо передбачається дренаж, то розміщувати туалет потрібно як можна далі від житлових приміщень, грядок і точок водозабору.

  1. На дно котловану встановлюємо пластикову ємність на 50 - 250 літрів. В нижній частині ємності робимо отвір, до якого приєднуємо короткий патрубок, виводячи його в дренажну траншею. Цей патрубок забезпечить злив рідких відходів.
Варіант з гратами для зливання рідкої фракції

Варіант з гратами для зливання рідкої фракції

  1. Всередині ємності встановлюємо пластикову решітку з невеликими отворами. Вона буде служити фальш-дном, пропускає рідину, але затримує тверді відходи.
На підставі прорізаємо отвір над резервуаром

На підставі прорізаємо отвір над резервуаром

  1. Поверх котловану з встановленою ємністю зводимо дерев'яний туалет, спираючи його на закріплену на грунті раму з бруса перерізом не менше 50х50 мм В якості додаткових опор по кутах можна звести стовпчики з цегли або бетонних блоків.
  2. Будиночок для туалету споруджуємо з таким розрахунком, щоб доступ до резервуару був забезпечений з боку задньої стінки. Для цього ззаду монтуємо окремий люк щільно закриває ємність для компостування.
  3. Тут же встановлюємо вентиляційну трубу діаметром не менше 75 мм, яка забезпечить витяжку газоподібних продуктів розкладання.
Монтаж вентиляційної труби

Монтаж вентиляційної труби

  1. Стульчак і інше внутрішньо обладнання робимо так само, як і у випадку з внутрішнім біотуалетом.
Стульчак з дерев'яною кришкою

Стульчак з дерев'яною кришкою

  1. Всередину резервуара засипається торф'яної наповнювач (краще взяти спеціальний, для біотуалету). Також сюди можна помістити бактеріальну культуру, яка забезпечить більш ефективну утилізацію відходів.

Дана конструкція має ряд модифікацій.

Вони полегшують процес побудови, але роблять більш трудомістким обслуговування:

Варіант без дренажу з невеликою ємністю

Варіант без дренажу з невеликою ємністю

  1. Якщо немає можливості організувати дренаж, то доведеться робити ємність накопичувального типу, без поділу відходів на рідку і тверду фракції. В цьому випадку я рекомендую брати або невеликий резервуар, який можна виносити в компостну яму регулярно, або, навпаки, великий бак, призначений для очищення раз в сезон.
Варіант з ємністю під стульчаком (без котловану)

Варіант з ємністю під стульчаком (без котловану)

  1. Для пристрою пересувного туалету можна не копати котлован, а ємність до 50 літрів встановлювати під стульчаком. Сама кабіна у цьому випадку повинна бути надійно закріплена на грунті, а стульчак краще зробити розбірним – треба ж нам якось виймати резервуар для чищення!

Висновок

Розібравшись, як працює торф'яний біотуалет, вивчивши наведені поради, ви зможете вибрати підходящу модель для вашої дачі. Крім того, просту конструкцію можна зробити своїми силами. Для цього потрібно слідувати рекомендаціям у тексті і на відео у цій статті, а при виникненні складнощів – задавати питання в коментарях.



Похожие предложения
Дата добавления: 16-06-2017, 15:08
Статьи по теме
Як зробити гамак своїми руками: матеріали, креслення з розмірами, виготовлення каркасу і підставки, фото і відео
Сірий – зручна і легка підвісна ліжко, яку зазвичай використовують у похідних умовах...
Щеплення черешні: вибір підщепи, технологія і терміни
найдієвішим способом розмноження черешні є щеплення. Про щеплення чули багато хто, але...
Вирощування астильби на ділянці: підготовка насіння і садіння у відкритий грунт
Астильба — декоративна садова рослина, корневищний багаторічник, морозостійкий і не...
Козирок над ганком своїми руками
Ландшафтний дизайн Козирок над ганком так само необхідний, як і вхідні двері. Він...
Утеплюємо будинок піноплекс зовні: на що варто звернути увагу
Полістирол — найбільш поширений матеріал, який використовується для утеплення стін. Але...
Як вирощувати полуниці в теплиці круглий рік: вибір сорту, особливості посадки і догляду, фото і відео
Вирощування полуниці круглий рік – не фантастика. Деякі садівники роблять на цьому...
Англійські троянди Девіда Остіна: особливості догляду та умови вирощування, огляд і фотогалерея сортів
Англійські троянди Девіда Остіна (фото-каталог сортів буде представлений нижче) —...
Догляд за черешнею навесні: підгодівля і обробка від шкідників і хвороб
Перші ягоди черешні з'являються на ринку вже в червні, тобто черешня — одне з найбільш...
Водопровід у приватному будинку: інструкція як зробити своїми руками, схема, відео і фото
Безперебійне водопостачання — обов'язкова умова для будь-якого сучасного будинку...