Установка водонагрівача своїми руками здається складним завданням? Я вмію це робити, можу допомогти розібратися, і далі в деталях розповім, як встановити водонагрівач самостійно і що для цього потрібно.
З автономним водонагрівачем у вашому будинку постійно буде гаряча вода.
В приватних будинках і міських квартирах встановлюються 3 різновиди нагрівачів води:
Працюють за проточним принципом, де вода, проходячи через радіатор, нагрівається від газового пальника.
Установка газових колонок своїми руками категорично заборонена. Монтаж можуть виконувати лише фахівці. Плюс потрібно отримати офіційний дозвіл на встановлення колонки.
Накопичувальні.
Являють собою резервуар об'ємом від 20 до 150 л в якому встановлений електричний ТЕН. Після заповнення ємності ТЕН поступово нагріває воду.
На установку бойлера або як раніше називали титану, дозволів не потрібно. Проточні.
По своїй будові схожі на накопичувальні. Тільки робоча ємність у них набагато менше, а Тени в кілька разів могутніше. В результаті потік води нагрівається за 30-60 секунд.
Установка проточного нагрівача також не вимагає ніяких дозволів.
Установка водонагрівачів накопичувального типу економічно вигідна. Середня споживана потужність Тена в них становить 2-3 кВт, в той час як проточні апарати споживають мінімум 6 кВт.
Якщо у вас вдома встановлені лічильники витрати води, то ви самі знаєте свої потреби і зможете більш точно підібрати потрібний обсяг водонагрівача.
Інструменти:
Такий набір інструменту необхідний, якщо всі домашні роботи виконуються самостійно.
Якщо розведення плануєте робити поліпропіленовими трубами, то для них знадобиться паяльник. Купувати його для разової роботи немає сенсу, простіше взяти в оренду.
Паяльник для поліпропіленових труб у себе мати бажано, але не обов'язково.
Матеріали:
Недорогий і надійний підвісний гак з пластиковим дюбелем, здатний витримати бойлер.
Без перехідника «американка» ви не зможете зібрати розводку для накопичувального нагрівача.
На більшості нагрівачів монтуються кульові крани на півдюйма.
Установка накопичувального водонагрівача відбувається в 3 етапи:
Вагу бойлера великий, і підвішувати його потрібно на капітальну стіну товщиною не менше 20 див. На простінок в півцеглини небезпечно монтувати навіть ємність в 20 л, не кажучи вже за 100 і 150 л.
Схема установки кріплень для водонагрівача.
Ємність потрібно підвішувати як можна ближче до змішувача, так вам менше роботи з прокладанням труб і вода на шляху до крана не буде остигати. У типових квартирах краще монтувати бак в туалеті. В маленькій ванній або над мийкою в кухні бойлер буде заважати.
ИллюстрацияПошаговая інструкція Завмер.Установка водонагрівача починається з виміру відстані від кріплень, на яких буде підвішуватися ємність до верхньої точки ємності. Розмітка для підвісної планки.
Якщо ємність плануєте підвішувати на спеціальну підвісну планку, то розмічати і підвішувати бойлер можна впритул до стелі.
Щоб не подряпати бак, зверху залиште зазор 10-20 мм. Розмітка для анкерів або крюков.
Якщо ви подвешиваете бойлер на анкера або гаки, то відстань від стелі до точок підвіски повинна бути дорівнює відстані від кріплень ємності до купола бака, плюс 50-70 мм
Інакше ви не зможете надіти ємність на гаки, буде заважати стелю. Монтаж підвісів.
Берете перфоратор, вставляєте в нього бур і висвердлюєте з нанесеної розмітки отвори завглибшки не менше 100 мм.
Якщо бойлер підвішується на анкера, то бур вибираєте по діаметру анкера.
При підвісці на гаки з пластиковими дюбелями бур підбирається на 1-2 мм товщі гака, щоб пластиковий дюбель увійшов в отвір щільно. Підвіска на 2 і на 4 точки.
Якщо на ємності передбачена 1 підвісна планка, то вгвинчуєте в стіну 2 анкера і подвешиваете.
Для ємності з двома монтажними планками вам потрібно буде заміряти відстань між цими планками, перенести розмітку на стіну і нижче вкрутити ще 2 анкера. Монтаж.
Порожній бойлер на анкера або гаки може повісити будь-який дорослий чоловік.
Установка накопичувального нагрівача на монтажну планку може вимагати участі 2-х осіб.
Після того як ви надягнете бак на болти, одна людина буде злегка фіксувати бак на стіні, а другий затягувати гайки.
Якщо несуча здатність стіни слабка, то кожна точка фіксації монтується не на 1, а на 2 анкерних болта, при цьому використовують спеціальний підвісний куточок.
Нагрівачі великої ємності можуть встановлюватися на посилену підвіску.
З патрубками для гарячої і холодної води на бойлері помилитися важко, вони позначені пластиковими чохлами. Під гарячу воду манжет буде червоного кольору, під холодну, синього.
Керуючу групу: трійник, зливний кран, зворотний вибуховий клапан і перекриває воду вентиль, ми монтуємо на вступній патрубок для холодної води, він завжди знаходиться праворуч.
Така схема пов'язана з тим, що вода з ємності зливається тільки через холодний патрубок. Усередині ємності цей патрубок знаходиться практично на рівні дна, а трубка для забору гарячої води піднімається майже до самого склепіння, відповідно злити воду через неї неможливо.
ИллюстрацияПодключение нагрівача до водопроводу і крана гарячої води. Примірка трійника ½ дюйма.трійник Латунний потрібен для установки крана під аварійний злив води з ємності.
Спочатку спробуйте його просто накрутити, у 90% випадків він заходить на 1-1,5 витка. Як правило і без того коротка різьба залито фарбою.
Нам потрібно мінімум 3,5 витка, інакше трійник з часом зірветься. Відновлення різьби.
Берете плашку на півдюйма, вставляєте її в тріскачку і проганяє різьбу на обох патрубках.
Це у вас займе максимум 5 хвилин, зате трійник «сяде» надійно. Намотуємо ущільнення.
Ущільнення на різьбу намотується для герметизації з'єднання.
Простіше намотати 3-4 витка фум-стрічку і обжати її пальцями.
Професіонали воліють намотувати клоччя і змащувати її герметизуючої пастою. Обидва варіанти правильні. Установка зливного крана.
Зливний кран потрібен для аварійного зливу води з котла.
Без трійника і зливного крана обійтися можна, але якщо ви захочете прочистити або відремонтувати бойлер, то спустошити бак буде проблематично. Установка скидає клапана.
Зворотний скидає (вибуховий) клапан потрібен для нормалізації тиску в баку. На ньому є стрілка, що вказує напрямок потоку води.
Плюс, якщо відключать воду в будинку, клапан не дасть воді піти з бака назад в порожню трубу.
Клапан повинен бути саме вибуховий, тобто з можливістю скидання тиску. Якщо ви поставите простий зворотний клапан, то у вас видавить прокладки і бак почне текти.
Установка запірного крана.Запірний кран потрібен для того, щоб перекривати надходження води в бойлер.
Ми використовуємо полуповоротный кульовий кран і приєднуємо його через перехідник типу «американка». Установка перехідної муфти.
Паечная перехідна муфта це вже частина трубопроводу, до неї буде припаиваться поліпропіленова труба.
Буває, що висновок стаціонарного трубопроводу знаходиться безпосередньо поруч з бойлером.
В цьому випадку немає сенсу паяти поліпропіленовий перехідник, простіше встановити гнучкий шланг. Ставимо кран гарячої води.
Щоб можна було перекрити гарячу воду, на висновок ставиться точно такий же кран, як і на холодну.
Монтується цей кран через «американку» і знизу угвинчується паечная муфта під поліпропіленову розведення.
Коли трубна розводка спаяна, бажано перевірити герметичність всіх з'єднань, для цього систему потрібно заповнити водою. Тут все просто:
Принципова схема підключення трубної розводки бойлера.
Часто нагрівачі ставлять у міських квартирах з гарячим водопостачанням, як страховку при відключенні гарячої води. У цьому випадку, перед включенням котла, потрібно буде обов'язково перекрити вступної вентиль гарячої лінії, інакше тиск в трубах видавить ущільнювальні прокладки в резервуарі.
Ємність почне текти, якщо ущільнювальні прокладки видавить або вони прийдуть в непридатність.
Монтаж водонагрівача завершується підключенням його до мережі. Коли ви зніміть захисний кожух, там будуть 3 точки під'єднання — фаза, нуль і заземлення. Розрізнити їх можна за кольором або літери на клемній коробці:
Точки приєднання жил в кабелі можна визначити за кольорами.
Для побутових нагрівачів досить автомата на 16 А. І пам'ятайте, що це не той випадок, коли чим більше, тим краще, при короткому замиканні або пробої на корпус автомат повинен вимкнути прилад. Якщо ж ви візьмете автомат, наприклад, на 25 або більше, то у вас і будинок згорить, а автомат так і не виб'є.
Електронагрівачі бажано підключати через двополюсний автомат на 16 А.
Автомат краще ставити двополюсний, відразу і на фазу і нуль, якщо ж ви купили однополюсний, то ставте його на фазу. Після автомата або на вводі в будинок, бажано встановити на лінії ПЗВ (пристрій захисного відключення). Цей прилад буде дублювати автомат при аварійній ситуації.
Пройшовши через УЗО і автомат, фаза і нуль під'єднуються до відповідних клем на бойлері. Заземлення, минаючи автомат, безпосередньо підключається до спеціальної клеми на баку.
Електрична схема підключення бойлера.
Заземлення повинне бути надійним і перевіреним. Деякі прикручують провід до батареї або металевій трубі водогону і вважають, що цього достатньо. Так робити не потрібно.
У висотних будинках якісне заземлення є на розподільному щитку, а якщо ви живете в приватному будинку, то вбийте в землю 3 двометрових металевих штиря на відстані 1 м один від одного, з'єднайте їх в ланцюг і отримаєте заземлення.
За такою схемою можна облаштувати заземлення в приватному будинку своїми руками.
Після включення на панелі приладу загориться мережева лампочка. Бак місткістю 100 л нагрівається приблизно за 2 години, рівень нагріву ви можете контролювати за термодатчику, який встановлюється на баці або на приладовій панелі.
Температуру в резервуарі можна контролювати по датчику на кожусі.
Очищення від накипу і сміття — обов'язкова процедура для будь-якого накопичувального водонагрівача.
Є ще один важливий момент: у Москві та Санкт-Петербурзі ціна на монтаж водонагрівача коливається в районі 3000 рублів, стільки ж коштує демонтаж старого агрегату. Самостійна установка накопичувального водонагрівача займе у вас близько 2 годин, і обійдеться безкоштовно.
В технічному плані установка проточного водонагрівача простіше, ніж установка накопичувального водонагрівача. На нього вам не потрібно встановлювати захисну групу (трійник, скидає кран і вибуховою зворотний клапан).
Проточні водонагрівачі можуть йти в різній комплектації.
В стаціонарних моделях ставиться один кульовий кран на вхід, а другий на вихід і прилад запускається. Що стосується переносних моделей, то я зустрічав апарати, в яких на вводі встановлено гнучкий шланг, вам потрібно натягнути це шланг на носик крана холодної води, підключити нагрівач до мережі і можна приймати душ.
При стаціонарному підключенні на проточний нагрівач встановлюються тільки кульові крани.
Схема електричного підключення точно така ж, як і в накопичувальних апаратах. Але будьте обережні, далеко не кожна проводка здатна витримати таке навантаження. Мідна проводка повинна мати перетин від 2,5 мм2, алюмінієвий від 3,5 мм2.
Дорогі сучасні нагрівачі оснащені надійною автоматикою і здатні працювати автономно. У доступних моделях захист слабка і щоб вода в ємності не закипіла або тен не перегорів, такий проточний апарат включається з певною послідовністю:
Вимикати проточний водонагрівач потрібно в зворотній послідовності.
Габарити проточного нагрівача невеликі, що дозволяє встановити його на стіні ванної або кухні.
Установка водонагрівача за описаною схемою перевірена мною на практиці. На фото і відео в цій статті основні етапи монтажу показано наочно. Якщо залишилися якісь незрозумілі моменти, питання пишіть в коментарі, спробую вам допомогти.
Нагрівачі накопичувального типу можна підключати через гнучкі шланги.