Абрикос – світлолюбна, теплолюбна і раннецветущее дерево. Незважаючи на високі вимоги до мікроклімату вирощування, його часто садять на дільницях у південних районах та в середній смузі Росії.
Основним завданням садівника є отримання хорошого врожаю плодів з міцного і могутнього дерева. Для розвитку нових пагонів, формування крони, підвищення врожайності проводиться обрізка абрикоса навесні, влітку і восени.
Регулярна обрізка абрикоса необхідна для правильного розвитку дерева. Чому?
1. Абрикоси – дерева з швидкоростучими гілками. Без догляду крона стає великою і загущеною. Гілки, що знаходяться в середині, залишаються затемненими і оголюються, а зовнішні — обростають.
2. Плоди стають менше і знижуються їх сортові характеристики. Порушується регулярність плодоношення, і дерево потребує відпочинку після зняття врожаю.
3. Коренева система не готова поповнювати баланс корисних речовин для розвитку всієї крони. Бруньки на наступний рік будуть закладатися лише на визрілих гілках.
4. Абрикосове дерево не регулює обсяг плодоношення: всі плодові зав'язі формуються і визрівають. Під вагою плодів гілки обламуються.
В залежності від поставлених перед садівником цілей увазі 4 види обрізання:
Видалення неправильно ростуть, перехресних і зростаючих всередину гілок сприяє отриманню компактної форми крони, простий догляд. Дерево, яке вже плодоносить, піддається регулюючої обрізанні.
Для встановлення балансу між кількістю порослі та обсягом плодів. Омолоджуюча обрізка проводиться для дорослих дерев, видаляються всохлі і знеможеній гілки. Санітарна обрізка відбувається по необхідності, коли видаляються хворі ділянки.
Дерево абрикоса формується так, щоб воно повноцінно висвітлювалося і рівномірно омолаживалось. А також щорічно спостерігалося зростання на 30-50см. Основні схеми обрізки:
Розряджена-ярусна схема — це наявність 5-7 скелетних гілок, розташованих на відстані 40 см. Формування саджанця починається відразу після посадки. Якщо деревце має тільки стовбур, то його обрізають на висоті 1 м над землею.
Можливо, Вас зацікавить стаття про те, чим корисні і шкідливі кісточки абрикоса.Статтю про те, якими лікувальними властивостями володіє абрикос, читайте тут.
Пропонуємо почитати статтю про те, як виростити абрикос з кісточки.
Якщо на абрикосі є бічні відростки, то залишають 2 основних, скорочуючи їх на половину довжини, а решту паростки повністю видаляють близько стовбура без пенька. При цьому центральний стовбур обрізається так, щоб він був вище бокових паростків на 30 див.
протягом росту абрикоса необхідно закласти як мінімум ще 4 основні гілки, а потім центральний стовбур видалити. Всі бічні гілки на дорослому дереві зрізають після 4-7 нирки приблизно до 50 см довжини.
Провідники бічних гілок не вкорочують. Діаметр крони дорослого дерева може доходити до 4 метрів.
Важливо знати: зріз робиться на зовнішню бруньку.Формування чашовидної крони сприяє рясного плодоношення, а також підвищує стійкість деревини до хвороб і морозів. Ярусна схема обрізки також використовується для формування крони абрикоса.
В основі — наявність центрального стовбура, від якого формуються яруси з скелетних гілок. У кожному ярусі по 4-5 відростків. Відстань між ярусами близько 30 см, між гілками – 40 див. Догляд за бічними відгалуженнями аналогічний попередньому способу.
Видалити 1-2 велику неправильно зростаючу гілку краще, ніж безліч маленьких відростків
Весняна і літня обрізки абрикоса найбільш раціональні, так як дозволяють дереву відновитися і підготуватися до зимівлі.
Весняна обрізка проводиться відразу після закінчення заморозків до початку сокоруху або після його закінчення, але до розпускання бруньок. Найчастіше це березень-квітень.
Ранньою весною проводять омолоджуючу обрізку дорослого дерева: видаляють усыхающие і слабкі гілки, а скелетні – орієнтують назовні у вільний простір. А також проводять санітарну обрізку: видаляють відмерлі після заморозків і заражені цвіллю гілки.
Видалити 1-2 велику неправильно зростаючу гілку краще, ніж безліч маленьких відростків
Для підвищення активності рясного приросту пагонів у наступному році, а також підвищення зимостійкості та захисту від поворотних заморозків проводиться літня обрізка дерев абрикоса. Після 20 червня можна приступати до прищипыванию і підрізуванні молодої порослі.
При досягненні молодими гілками довжини 40 см їх потрібно підрізати наполовину. Якщо ця довжина не досягнута, то гілочки прищипують після 5 листка.
Візьміть на замітку: при літньої обрізки абрикос потребу в поливі і органічних та мінеральних підгодівель.Осіння обрізка проводиться в середині жовтня. В її процесі видаляються уражені ділянки, і зрізається слабка поросль. Якщо існує пошкодження деревини, то стовбур зачищається і обробляється антибактеріальним засобом.
1. В процесі обрізки необхідно обробляти свіжі зрізи садовим варом. Він захищає дерево від проникнення в стовбур шкідників і хвороб. Придбати садовий вар можна в садівничих магазинах або зробити з жиру, парафіну і каніфолі.
2. При високому обрізання (понад рекомендованих 50 см) скелетні гілки сформуються високо. А плоди почнуть формуватися на висоті 2 метрів.
3. Дану ситуацію вже не можна виправити, так як повторне обрізання торкнеться плодоносні гілки і знизить урожай.
4. Формувати гілки 2 та 3 ряду потрібно після того, як буде чітко сформовані гілки першого ряду.
5. Низька обрізка призводить до уповільнення зростання абрикоса, а надто довга – до втрати плодоношення.
6. Старому дереву потрібно процедура посиленого омолодження. Гілки необхідно зрізати до рівня 7-річної деревини, але не на оголених стовбурах.
7. На деревах, не піддавалися обрізанню, проріджують середину, скорочують довжину полускелетных гілок і видаляють пошкоджені, зламані і затінюючі відростки.
Є корисна стати про те, як захистити абрикоси від заморожування.Якщо Вас цікавить як боротися з шкідниками абрикосів, тоді докладну статтю про це, Ви зможете прочитати тут.
Правильний підхід до формування крони полегшить догляд за деревом надалі. А виконання наведених у статті рекомендацій дозволить отримувати гарний врожай абрикосів.
Пропонуємо Вам подивитися відео про те, як правильно обрізати навесні абрикоси: