Невибаглива і красиве рослина, що стелеться по землі немов килим. Барвінок з давніх часів користувався любов'ю і повагою людей. Про нього є багато пісень, легенд, казок. Кажуть, що ця рослина має чаклунські і захисні сили, воно володіє дивовижною живучістю.
А доглядати за барвінком настільки просто, що це може зробити будь-який садівник.
Як вже було згадано, барвінок стелеться красивим зеленим килимом, розкидаючи свої довгі сланкі пагони і щільно заповнює собою територію, на якій росте.
Він має подовжені блискучі листочки темно-зеленого відтінку, а квіти його одиночні, ніжного блакитного або фіолетового насиченого кольору з п'ятьма пелюстками. Розмір квітки невеликий, приблизно 3 см в діаметрі, а квітконоси досягають довжини в 5 див. Утворюється віночок лійкоподібний із сукупності пелюсток. В середині квітки знаходяться тичинки і маточка.
Це багаторічник, який витримує навіть дуже сильні морози і суворі умови, він оновлюється з приходом весни. По приходу тепла рослина починає зеленіти, а потім і цвісти. Цвітіння триває, починаючи з середини весни і закінчуючи першим місяцем літа. Далі йде період дозрівання плодів, в яких є насіння бурого забарвлення.
Даний почвопокровник досягає невеликої висоти — приблизно 35 см, а коріння в рослини вразливих розмірів у порівнянні з верхньою частиною. Вони розростаються не вглиб Грунту, а по боках — до 70 см від центру барвінку. Стебла ростуть дуже цікаво: деякі прагнуть вгору, тоді, як інші расплетаются по землі.
Барвінок — поширене рослина, яку можна зустріти як в лісах середньої смуги Росії, так і по території Європи. Він налічує близько десяти видів, але для насаджень, з метою прикрасити будь-який куточок, найчастіше застосовують лише деякі з них:
Барвінок малий. Самий невибагливий вигляд з усіх наявних. Дарує людям цвітіння в травні-червні, а красиві глянцеві листя радують очі майже весь рік. Вітчизняні селекціонери вивели сорти з різним забарвленням квітів, наприклад: білої і червоної. Його пагони можуть виростати до 1 м в довжину.
Барвінок великий. Рослина цього виду має схожість з попереднім видом. Відмінність полягає в розмірі листя і суцвіть. Вони у нього помітно крупніше. Висота пагонів до 25 див. Цвіте навесні і восени. Листя строкаті, прожилки можуть бути білими або жовтими. Морозостійкість у великого барвінку помітно нижче, ніж у малого, тому до початку морозів його вкривають.
Якщо ви хочете посадити барвінок в саду, домашньому палісаднику, на клумбі, слід знати, як правильно його вирощувати.
Для барвінку необхідно:
Садити в грунт, де знаходиться родючий грунт з нейтральною реакцією.
Територію для посадки підбирати з урахуванням присутності дерев і чагарників. Вони необхідні для створення півтіні, так необхідної влітку рослині.
Здійснювати при необхідності полив, підживлювати органічними і мінеральними добривами, рихлити земляну шкірку, вирізати засохлі пагони та накривати від морозів (ті сорти, що його бояться).
зверніть увагу: там, де росте барвінок, не буде бур'янів, оскільки його коріння обплітають грунт, а пагони щільно в'ються.
За цим багаторічним рослиною, яка в основному росте у відкритому грунті, легко доглядати. Почвопокровник без проблем приживається на більшості видів грунтів. Він може рости і в тіні, і на сонці, але півтінь для нього краще.
Барвінок найбільше потребує поливу після посадки, до тих пір, поки добре вкорениться. Далі слід поливати по необхідності, але навіть у посуху досить одного разу на тиждень.
Посадку многолетника здійснюють ранньою весною. Він вкорінюється легко, тому можна розсаджувати кущики навіть влітку, але робити це треба в похмурий чи негожий день. Оптимальна відстань при посадці даної рослини це 25 див.
Обрізають барвінок також навесні, щоб відбувалося формування красивої крони і ще рясніше утворювалися нові бутони. Сухі стеблинки видаляють по мірі їх появи.
Барвінок добре розводиться вегетативно, тому насіннєве розмноження даної рослини зустрічається нечасто.
Але якщо є бажання його посіяти, то насіння збирають після їх дозрівання, а сіють навесні у підготовлений грунт. Готують її з піску і торфу, далі закривають зверху світлонепроникної плівкою. Підходить для появи сходів температура — 23°C.
Після проростання насіння, слід поступово дати звикнути сходам до освітлення. Пікірують маленькі рослинки при досягненні ними висоти 8 див.
Щоб розмножити рослина відводками, потрібно прикопувати пагони, потім слід регулярно здійснювати полив. Через деякий час на цьому місці з'являться корінці. Коли молодий багаторічник буде добре закорінений, рослина відсаджують.
Для розмноження живцями, необхідно нарізати молодих гілочок і прикопати їх у грунт, залишаючи верхівки над землею. Так само, як і в попередньому випадку, потрібно їх поливати. Незабаром і вони будуть вкорінені.
Барвінок стійкий до багатьох хвороб, але іноді все ж його можуть вразити грибкові захворювання. Це борошниста роса та іржа. Для боротьби з першої хворобою потрібно скористатися спеціальними засобами, такими як «Топаз», «Квадріс», «Топсин» та інші, а з другої — підійде бордоська суміш.
Також рослина може дошкуляти попелиця. Боротися проти цієї напасті допоможе мильний розчин, а можна взяти «Фуфаноном» або «Карбофос».
Як декоративна рослина барвінок можна садити в ролі красивого зеленого покриття.
Він привабливо виглядає в поєднанні з хвойниками і з невисокими кущами. З його участю, виходять чудові альпійські гірки.
Їм прикрашають і одночасно зміцнюють некруті схили гір, використовують у ландшафтному дизайні.
Цікавий факт: барвінок має непогану стійкість до витоптування, тому його можна саджати навіть в тих місцях, де іноді ходять люди.Барвінок може виступати і в ролі ампельної рослини: здатний бути прикрасою парканів з каменю і стін, також даний багаторічник чудово виглядають в підвісних кошиках.
Багато жінок займаються вирощуванням його в будинку. Вони садять барвінок в горщики, де ростуть вазони великого розміру. Почвопокровник щільно оповиває землю навколо кімнатного рослини, захищають грунт від висихання, а ще він з усіх сторін витончено звисає з горщика.
В садівництві цей багаторічник висаджують для боротьби з бур'янистою травою. Утворюючи щільний килим, він не дозволяє потрапляти в землю, а потім і проростати їх насінням. Також є хорошим захисником від ерозії Грунтів і втрати дорогоцінної вологи.
Цю рослину цінують не тільки в садівництві та квітникарстві, але і в медицині, оскільки воно є цілющим від ряду хвороб ліками.
Завдяки своєму складу, настої і відвари з барвінку ефективні при таких недугах:
вегетосудинної дистонії;
головний та зубний біль;
цукровому діабеті;
ураженнях шкірних покривів;
онкології;
інфекційних хворобах;
запаленні суглобів;
кровотечі;
високому кров'яному тиску;
інших захворюваннях.
Список переліку хвороб, протягом яких можна полегшити або вилікувати з його допомогою великий, тому в період цвітіння і утворення плодів барвінок збирають і заготовляють майже всі частини рослини: квіти, листя, стебла. Сировину сортують, миють і висушують. Зберігають у скляному посуді до наступної заготовки цієї рослини.
Зверніть увагу:: хоч рослину і ефективно діє при низці захворювань, але слід знати, що воно отруйне, так як в його складі містяться алкалоїди. Його застосування повинно бути зваженим і обережним. Вагітність є протипоказанням до прийому барвінку, а також ліків на його основі.
Барвінок має виражені декоративні якості і вимагає зовсім нескладного догляду — це зробило цей багаторічник улюбленим і поширеним серед садівників.
Дивіться відео, в якому флорист докладно розповідає про посадку, вирощування та догляду за барвінком: