Практично на кожній кухні знайдеться така пряність як чорний перець, але мало хто знає, що ці плоди у формі горошку дозрівають на в'ється рослині, батьківщиною якого вважається Індія (Малабарские острови). Перець чорний входить до складу сімейства Перцеві і Перець роду.
Ця багаторічна ліана може досягати в довжину близько 15 метрів в природних умовах. Овальні листя з загостреним кінцем можуть мати довжину від 8 до 10 см і розташовуються на стовбурі один за одним (по черзі).
Білуваті і жовтувато-сірі дрібні квітки зібрані на довгастих гронах – суцвіттях. Їх довжина може варіюватися від 8 до 14 див.
Плоди – кістянки дозрівають не одночасно, тому збір урожаю може продовжуватися тривалий час. На одній кисті зазвичай дозріває від 20 до 30 горошин.
Для отримання прянощі чорний перець плоди збираються в злегка недостиглому стані. Їх потім сушать, в результаті чого вони зморщуються і стають чорними.
Корисно знати: з плодів чорного перцю також виготовляють зелений перець. Це просто сильно незрілі і необроблені плоди. Білий перець також є плодами чорного перцю, з якого знімають шкірку (околоплодники) і висушують.Цікавим представником перцю є бразильський перець, який дає рожевий перець горошком. Смак і запах цих гарних плодів чимось нагадує імбир.
Щоб приступити до вирощування чорного перцю, потрібно знайти хороші насіння, корені селери або відводок. Використовувати для посіву чорний горошок, який продається в якості спецій, не вийде, оскільки вони знімаються незрілими і проходять теплову обробку.
Властивості перцю цінувалися у всі часи, адже його використовують ще з часів Стародавньої Індії. Ця пряність володіє такими властивостями, як:
Перець допомагає в роботі обміну речовин, шлунка, покращує апетит, знижує тиск і не дає утворюватися тромбам. Цю пряність бажано вживати при застуді, гарячкових станах, ожирінні, депресії, втоми, вітіліго і підвищеній температурі.
Але варто сказати про деякі побічні дії. Оскільки перець чорний має пекучим смаком, то його не можна застосовувати при захворюваннях сечового міхура і нирок, гострого гастриту і виразки шлунка.
Здоровим людям також не можна вживати його у великій кількості, оскільки це викликає сильне роздратування поверхні шлунка, яке може призвести до захворювань.
Ця рослина не вважається дуже вибагливим у догляді за умови створення їй належних умов для вирощування чорного перцю будинку.
Перець воліє не сильно яскраве розсіяне світло, оскільки у себе на батьківщині він росте на стовбурах дерев під прикриттям листя. Найкращим місцем для нього буде підвіконня на західному або східному вікні.
За відсутністю іншого місця можна його поставити на північне вікно, але тоді обов'язково потрібно додаткове освітлення. На південних підвіконнях перець обов'язково захищають від жаркого і сильного сонця. Варто пам'ятати, що на сонці листя втрачають колір і починають вигоряти.
Під час інтенсивного зростання, яке припадає на період з березня по кінець літа, бажано підтримувати температуру від 20 до 25 градусів. З початком вересня її знижують до 19-20 градусів. У зимовий час оптимальною вважається температура близько 18 градусів, але опускати її нижче 16 – вкрай не рекомендується.
Візьміть на замітку: для нормального розвитку перцю чорного потрібно підтримувати вологість повітря на рівні 70-80 відсотків.Рослину при зниженні вологості починає хворіти і зупиняється в розвитку. Тому йому потрібне регулярне обприскування пом'якшеної або відстояною водою. Також можна поміщати час від часу неглибоку ємність, наповнену мокрими камінням і зволоженим торфом.
Для постійного вирощування і пересадки вибирають пухкий, проникний грунт, у якому є велика кількість поживних речовин. Для нього знадобляться:
Дорослі екземпляри пересаджують з початком весни один раз у два роки, молоді рослини – кожен рік. Обов'язково на дно ємності насипається дренаж, висотою від 1 до 2 см. Діаметр горщика або контейнера повинен бути менше висоти.
Підживлення чорного перцю потрібні тільки коли він швидко росте і розвивається (з березня до кінця літа). Їх проводять, використовуючи добрива з мікроелементами, призначені для декоратівноліственних квітів. На брак поживних речовин рослина реагує скиданням листя.
Регулярний полив цієї культури проводять рясно, але акуратно, оскільки надмірна кількість води призводить до в'янення та пожовтіння листя, а також до загибелі рослини.
Як виростити в домашніх умовах чорний перець горошком, дивіться у наступному відео: