Вічнозелена красуня-ялинка є відмінним варіантом для багатьох дачних ділянок: вона невибаглива, добре приживається і легко адаптується навіть до серйозних умов.
При цьому посадити і доглядати за нею нескладно, головне – дотримувати деякі правила.
Ялина або Picea відноситься до сімейства соснових. Цей рід складається з 41 видів хвойних – 37 первинних і 4 гібридів.
Окремо варто виділити сибірську ялинку: через генетичної близькості з ялиною звичайною її часто не виділяють в окремий вид, а вважають підвидом.
Завдяки здатності вирощувати пагони-клони з коренів загиблого дерева, ялина можна назвати вічною. Її висота може перевищувати 95 метрів, вона живе до 300 років, при сприятливих умовах – до 600 років. Одного з найстаріших дерев виповнилося понад 9,5 тисячі років, а сам вид є одним з найдавніших видів дерева.
Корінь формується протягом 10-15 років, при цьому спершу проростає стрижневий, потім розвивається поверхневий, а головний відмирає. Через це дерево часто падає при різких поривах вітру, так як не може зачепитися за землю. Ялинка поширена по всім північним країнам, по Уралу, Сибіру, на Далекому Сході, на Кавказі, окремі види зустрічаються в Китаї та Північній Америці.
Крона має вигляд піраміди, кора сіра, замість листя – хвоя коротка різних кольорів. За рік дерево втрачає до 1/7 частини хвої. Розмноження починається на 10-60 рік і відбувається за допомогою шишок. Запліднення відбувається в травні, насіння дозріває в середині осені, після чого розносяться за допомогою вітру. Після потрапляння на землю зберігають здатність прорости до 10 років.
Корисно знати: вік запліднення їли залежить від зовнішніх умов: чим вони краще, тим раніше дерево почне розмножуватися.Застосування їли різноманітно:
Також їли є відмінним декоративним елементом: вони відмінно виглядають, легко переносять тінь і довго живуть, їх часто висаджують у вигляді «живих» огорож або вітрозахисних смуг. Наприклад, в теплих країнах для цих цілей використовують блакитну ялину – і на фото, і в житті вона виглядає дуже привабливо.
Незважаючи на те, що ялина є вкрай живучим рослиною, від догляду воно не відмовиться. Це допоможе виростити здоровий і гарний екземпляр.
насамперед необхідно визначитися з видом вирощуваної рослини, його висотою, зовнішнім виглядом та іншими особливостями.
Для догляду за ялиною необхідно звернути увагу на наступні моменти:
Також варто пам'ятати про те, що ялина швидко розростається: через кілька років вона стане в кілька разів ширше, а тому садити її біля стежок або будинку не варто – краще відійти подалі.
Висаджувати ялина краще всього в кінці квітня.
Під посадку використовують молоді дерева 2-3 років:
Якщо висаджують ялина з горщика, струшувати з неї землю не потрібно, краще опустити на кілька секунд в суміш 2 частин садової землі і частини перегною.
Так вирощують тільки видові їли, так як селекційні втрачають більшу частину властивостей, крім того, підготувати саджанці можна і в домашніх умовах.
Заготівля насіння починається з їх виймання з шишок, після чого їх зберігають до пізньої осені в сухому та прохолодному місці.
За 2-3 місяці до висадки насіння починають готувати: опускають на півгодини в слабкий розчин марганцівки, потім промивають і знову замочують у чистій воді на день. Після насіння пересипають в капронову мішок, заповнений вологим піском, і прибирають в холодильник до посіву. Це допоможе розм'якшити шкаралупу горіха, що приведе до доброго проростання.
В кінці квітня насіння можна висаджувати в парник. Підійде будь-досить великий горщик або ящик: у нього засипають супіщаний грунт, зверху – шар тирси завтовшки 1-2 см, потім висаджують насіння і присипають таким же шаром свіжих тирси. Землю поливають і накривають прозорим склом або плівкою.
В кінці літа, коли насіння почнуть проростати і з'являться молоді сходи, скло можна прибрати: спершу на кілька годин в день, після назовсім.
По мірі зростання землю необхідно помірно поливати, а також влітку щомісяця вносити підживлення: для цього підійде суміш частині коровняка з 5 частинами води. На зиму ялина необхідно прикрити сухим листям, щоб рослини не підмерзли.
Через 2-3 роки навесні саджанці пересаджують в землю в неглибокі ями на відстані 30-50 см один від одного. При пересадці потрібно обрізати хворі або пошкоджені корені, а також скоротити довгі. На другий рік вносять підживлення: 0,5 кг гною, 25 грам суперфосфату, 10 г калійної селітри.
Повністю сформувалися дерева у віці 5-7 років вже можна пересаджувати на постійне місце.
Це можна зробити навесні або на початку осені, щоб вони встигли прижитися. Зазвичай проблем з пересадкою не виникає, так як дерева мають неглибоку кореневу систему.
Насіння можна висаджувати відразу у відкритий грунт, минаючи стадію вирощування паростків в закритому просторі. В основному всі пункти зберігаються, тільки необхідно прикрити грядки зверху шаром гілок, щоб тирса не змило дощем і не віднесло вітром.
Так розмножуються гібридні сорти. Для цього способу підійдуть молоді дерева 4-8 років.
З них обрізають молоді однорічні стебла завдовжки 10-20 см, які ростуть у верхній частині їли.
Бажано робити це в кінці квітня, на початку або наприкінці літа, а також взимку. Зрізані в теплу пору живці висаджують відразу, зимові необхідно залишити до весни. Їх зберігають в прохолодному і вологому місці при температурі не вище 5 градусів.
Знизу живці очищають від хвої і на добу опускають у стимулятор росту або слабкий розчин марганцівки. Потім їх висаджують в ящики. Їх вміст має складатися з дренажного шару (щебеню або каменю), дерну і промитого річкового піску.
Гілочки садять на глибину до 5 см під кутом в 30 градусів, потім поливають і накривають плівкою, зверху «парник» затемнюють мішковиною. Через місяць, коли рослини пустять коріння, затемнення знімають, а плівку регулярно прибирають, щоб не загноїло коріння. Пересадка в Грунт відбувається через рік навесні.
Висаджування їли на дачі або у дворі не вимагає особливих умінь і навичок, але займає багато часу, так як рослина розвивається неквапливо. Однак це компенсується солідним строком служби і невибагливістю рослини в подальшому.
Дивіться відео, в якому фахівець детально роз'яснює, як правильно посадити ялинку на ділянці: