Солоні огірочки в Росії є самостійною закускою вже давно. Вони є обов'язковим компонентом традиційних святкових салатів, наприклад, олів'є, чи оселедця під шубою.
У статті ми розкриємо всі секрети по засолюванню хрустких, домашніх огірочків. І розповімо кілька перевірених рецептів, щоб кожна господиня змогла здивувати і порадувати свою сім'ю.
Важливо правильно вибрати огірки для засолювання. Вони повинні бути середніх розмірів, можна поменше, бажано однакові за величиною. Це допоможе щільно утрамбувати їх у банку, не залишаючи багато порожнього місця.
Колір огірка повинен бути не дуже темний, а шкірочка щільна. Також не підходять перезрілі огірки, з жовтою шкірою і розвиненими насінням всередині. Одним з важливих моментів у виборі правильних огірків є його смак. Найголовніше, щоб шкірка не була гіркувата, важливо перевірити це, спробувавши на смак перед засолом.
Це важливо: огірки обов'язково повинні мати пупиришки, гладкі сорти погано підходять для солінь.Ще одним важливим моментом є вода для консервації. В ідеалі вона повинна бути з джерела або колодязя, але можна скористатися і звичайною очищеною. Головне не хлорованою. Якщо трапилося так, що немає можливості використовувати не хлоровану воду, то хоча б слід очистити водопровідну. Попередньо дати їй відстоятися, або зробити талу.
Звичайно, крім самих огірків, у банку кладуть різні трави і прянощі, наприклад:
Кожен вибирає набір трав і спецій за смаком.
Якщо ви хочете, щоб огірки були хрусткими, тоді перед початком засолювання їх слід помістити в ємність з водою на тривалий час, але не більш 12 годин. Половини дня вистачить, що б огірочки наситилися вологою.
З цієї статті ви можете дізнатися, чому зморщилися огірки в банку.Читайте тут, чому огірки ростуть гачком.
Можливо, вам буде цікаво дізнатися, як садити огірки на розсаду.
Поки огірки замочуються, якраз є час на підготовку банок. Виберіть банки, які плануєте закрити огірки. Їх слід ретельно вимити з миючим засобом або звичайною содою. Добре сполоснути, після чого простерилізувати. Кришки теж вимагають стерилізації, зазвичай їх кип'ятять п'ять хвилин у воді.
Загальний план дій. На початку в стерилізовані банки потрібно укласти шар з трав і спецій, на дно. Зверху укладаються огірки у вертикальному положенні, щільно утрамбовувавши. Після того як банку заповнитися її заливають розсолом.
Приготувати розсіл можна наступним чином: у воду потрібно додати сіль і розчинити. З урахуванням 70 грам солі для кожного літра води. Також в розсіл можна додати спецій. Закип'ятити його. Після заливають банку з огірками і залишають бродити кілька днів.
3 літрової банки потрібні наступні інгредієнти:
В основному спеції і їх кількість кожен кладе по своєму смаку, але якщо ви готуєте вперше, то можна взяти чітко по інструкції.
Технологія засолювання досить-таки проста:
Зберігається така консервація в холодному місці, погребі чи холодильнику, головне, щоб температура була не більше +5 градусів.
Можливо, вам буде цікаво дізнатися, як виростити огірки в бочці.Читайте тут, як засолити на зиму хрусткі огірки холодним способом.
Інгредієнти можна взяти з попереднього рецепта. У цьому варіанті додається тільки оцет — 3 столові ложки. Потрібно брати 9 відсотковий. Отже:
Ось такими нехитрими способами можна солити хрусткі, смачні домашні огірки на зиму. Приємного вам апетиту і хрускоту!
З цього відео ви дізнаєтеся про незвичайний спосіб засолювання огірків: