» » Вирощування червоної смородини: вибір сорту, особливості посадки і догляду, розмноження живцями і відведеннями, фото і відео

Вирощування червоної смородини: вибір сорту, особливості посадки і догляду, розмноження живцями і відведеннями, фото і відео



Червона смородина — корисна і високоврожайна садова культура. При гарному догляді чагарник приносить плоди протягом 20 років.

Також він проявляє стійкість до посухи, здатний витримувати низьку температуру до -40 С і щодо невибагливий до типу грунту.

Існують як ранньостиглі, так і пізньостиглі сорти червоної смородини. Тому при правильній їх комбінації на садовій ділянці можна збирати врожай з травня і до пізньої осені.

Ягоди можуть використовуватися в лікарських цілях. Вони містять корисні речовини, які будуть корисні при судинних захворюваннях, ревматизмі, подагрі, зниженій кислотності шлунка і дизентерії.

Дана стаття розповідає про те, як вибрати сорт червоної смородини, а також про особливості її вирощування на дачній ділянці.

Вибір сорту

Смородина Версальська біла

Смородина Версальська біла

На даний момент в сільському господарстві активно культивується понад 70 сортів червоної смородини. Кожен з них володіє певним набором характеристик.

Садівники використовують сорти з їх оптимальним поєднанням, спираючись на особливості регіону та вимоги до урожаю. Для того щоб вибрати найбільш відповідний сорт, має сенс ознайомитися з їх особливостями:

  • Смакові якості ягід. Існують сорти з кисло-солодкими або десертними плодами. Найкращі за смаком представники першої категорії: Ютербогская, Эрстлинг аус фирланден, Щедра, Версальська біла, Червона виксне, Йонкер ван Тетс, Іллінка, і Нива. До солодких сортів відносяться: Уральська красуня, Мясокрасная, Голландська рожева, Цукрова, Уральський сувенір і Віка;
  • Врожайність. За кількістю плодів сорти червоної смородини відрізняються дуже сильно. Середньорічний урожай з одного куща може становити від 1.5 до 16 кг ягід. Середньою продуктивністю вважається 4-5 кг на кущ. Високі показники, від 7 кг і більше, мають сорти: Ровада, Ютербогская, Голландська червона, Детван, Ненаглядна і Уральська красуня;
  • Самоплодость. Цей параметр позначає здатність рослин до самозапилення. Виражається у відсотку квіток, перетворюються в плоди при ізоляції їх від комах, що переносять пилок. Сорти, що володіють високим параметром самоплідність, дають більш стабільний урожай. Якщо ж цей показник низький, продуктивність буде залежати від процесів перехресного запилення з іншими рослинами. Тому в садах рекомендується вирощувати кілька кущів цієї культури;
  • Смородина Рондом червона

    Смородина Рондом червона

  • Зимостійкість. Сорти порічки по-різному відносяться до холодної погоди. Одні погано реагують на швидку зміну температур, іншим небезпечні весняні заморозки. Тим не менш, за довгі роки були виведені кілька сортів, стійких до морозів. До них відносяться: Рондом, Ровада, Голландська рожева, Голландська червона, Циральт, Цукрова, Детван, Червона Андрейченко, Ненаглядна, Эрстлинг аус фирланден, Уральська красуня, Уральський сувенір, Обської захід, Зоря заполяр'я, Осиповская і Червона зорька;
  • Стійкість до хвороб. Хвороби червоної смородини можуть зменшувати врожайність або навіть призводити до загибелі цілих кущів. Оскільки кліматичні умови в ряді регіонів сприяють поширенню інфекцій, селекціонери розробили кілька сортів, що володіють високою опірністю до відомих хвороб. Серед них: Рондом, Голландська рожева, Йонкер ван Тетс, Детван, Уральська красуня, Голландська червона, Уральський сувенір, Обської захід, Віка, Зоря заполяр'я, Эрстлинг аус фирланден, Нива і Червона зорька;
  • Вміст пектину. Дана речовина є необхідним компонентом для утворення желе або мармеладу. Відповідно, ягоди сортів, які мають його підвищеним змістом, переважно для переробки. В їх число входять: Циральт, Ютербогская, Голландська червона, Йонкер ван Тетс, Детван, Ненаглядна, Обської захід, Віка, Нива і Осиповская.

Районовані сорти

Смородина червона Наталі

Смородина червона Наталі

Завдяки різним комбінаціям характеристик, різні сорти можуть бути більш пристосовані до зростання в тій чи іншій місцевості.

Рекомендації по регіону їх висадки, сформовані в результаті досліджень селекціонерів, називають районування. Нижче перераховуються основні регіони вирощування смородини сорту, підходящі для культивування в цих регіонах:

  • В умовах Підмосков'я відмінним вибором стануть: Наталі, Голландська червона, Голландська рожева, Циральт, Версальська біла, Червона виксне, Цукрова, Детван, Ненаглядна, Осиповская;
  • Сорту, підходять для висадки в середній смузі: Эрстлинг аус Фирланден, Наталі, Голландська рожева, Циральт, Щедра, Версальська біла, Червона виксне, Йонкер ван Тетс, Детван, Червона Андрейченко, Голландська червона, Віка, Нива;
  • Сорти, придатні до умов зростання в Сибіру: Наталі, Ютербогская, Голландська рожева, Циральт, Цукрова, Детван, Червона Андрейченко, Уральська красуня, Уральський сувенір, Голландська червона, Обської захід, Віка;
  • Хороші сорти для вирощування на Україні: Наталі, Ютербогская, Щедра, Версальська біла, Детван, Віка, Нива.
Це цікаво! Згідно з історичними хроніками, в Росії червону смородину культивують з 11 століття. На Заході вона почала поширюватися в кінці 15 століття, і спочатку використовувалася тільки у лікарських цілях.

Вибір саджанців червоної смородини

вибір саджанців виборі саджанців червоної смородини потрібно звертати увагу на кореневу систему: чим більше вона розвинена, тим краще.

Кора на гілках може злегка відшаровуватися, це не критично. Головне — щоб гілки виглядали здоровими і не сухими. Висота надземної частини, повинна становити від 40 см.

На ринку пропонуються як молоді саджанці (2-3 роки) і дорослі рослини (5-6 років). Перші відносно недорогі, їхня ціна часто не перевищує 500 рублів. Багаторічний ж кущ може обійтися 3-6 тисяч рублів.

Посадка

kkkk Садити червону смородину краще восени. Вона віддає перевагу сухим і освітлені височини, погано приживається на важких грунтах.

Оптимально буде посадити 3-4 куща червоній і в два рази менше чорної смородини на один сад. Висаджують саджанці на відстані близько 1.5 метра один від одного і близько 3 метрів між рядами. По можливості, як можна далі від плодових дерев.

Ями для посадки роблять великі, кожна сторона завдовжки до 60 см. Викопаний шар грунту потрібно перебрати, видаливши з нього бур'яни, а також бажано перемішати його з парою відер 2-3-річного перегною, 200 г суперфосфату і 0.5 л банкою деревної золи.

Частиною цієї суміші засипають яму приблизно на ¾ і втоптують. Далі, при посадці, кореневу шийку (зону переходу від коріння до стебла) слід заглибити на 6-8 см.

Коріння розташовують по всій ямі так, щоб вони не загиналися вгору і засипають підготовлену за рецептом вище землею. Після цього кущ треба рясно полити і по можливості замульчувати (створити верхній шар) торфом або гноєм.

Зазвичай кущ починає плодоносити на третій рік після посадки.

Догляд

leflwtwrЩоб кущ не витягався в довжину, його необхідно формувати. Формування куща зазвичай починають відразу при посадці.

Якщо потрібно, щоб він не сильно загущался, верхівки саджанця обрізають. Знизу залишають кілька бруньок, з яких буде відбуватися зростання.

Для формування розлогого куща його гілки вкорочують на третину довжини, і притискують до землі, маючи в протилежних напрямках.

Основний врожай червоної смородини дають 2-5-річні гілки. Тому щорічно потрібно вирізати всі слабкі пагони. У підсумку на 8-річному кущі повинно бути близько 20 гілок різного віку.

Після цього час від часу його проріджують. Для цього видаляються всі гілки, старше 6-8 років, починаючи від основи, або більше молоді, але заражені або не плодоносять.

Червона смородина вимоглива до добрив, при їх своєчасному внесення вона збільшує врожай ягід в 1.5-2 рази. Ранньою весною кожен кущ слід підгодувати 15-20 гр сечовини. Під час цвітіння відмінно підійде водний розчин пташиного (1 л посліду до 15-20 л води) або коров'ячого1 л до 8-10 л води) посліду. uhodПісля збору врожаю в грунт вноситься розчин золи (100 гр на 10 л).

щоосені бажано повторювати процедуру зміцнення грунту, яка проводилася при посадці. В землю під кожним кущем слід внести 1 відро торфу або перегною і половину банки золи.

Якщо літо та осінь видалися посушливими, кущі бажано полити. Під один кущ досить буде залити 3-5 відер води в сухий день ввечері, один раз в липні, один раз — у жовтні.

При правильному виборі місця посадки і догляду за Грунтом червону смородину пересаджувати не потрібно впродовж всього терміну плодоношення. Тим не менш, якщо пересадка дійсно необхідна, процедура буде залежати від ступеня пошкодженості куща.

Якщо він цілий, то його можна пересадити разом з шматком прикореневій землі. Або ж – розмножити кущ відводками (з допомогою гілок). Новий ділянка при цьому слід підготувати за принципом, вказаною в пункті «посадка».

posadkavinograda1На дачній ділянці можна посадити таку корисну ягоду, як агрус. Детальніше про його вирощуванні, читайте тут.

А в цій статті ми розповімо Вам про правила посадки винограду.

Боротьба з хворобами і шкідниками

d7a4zcgl Червона смородина піддається атакам наступних хвороб і шкідників:

  • Антракнозу і септоріозу, грибкових інфекцій, які характеризуються появою на листі темних уражених областей з пурпурової чи помаранчевої облямівкою. Для боротьби з цими хворобами потрібно щороку збирати і знищувати пошкоджені листя. Також не можна допускати застій води на ділянці і загущення кущів;
  • Борошнистої роси. Менш поширене захворювання, розвиток якого відбувається в теплу і вологу погоду за умови незбалансованого азотного живлення та інших порушень правил догляду. Листя при цьому покриваються пухнастим нальотом. Його легко стерти пальцем, але він повернеться, тому що поверхня листа вже пошкоджена грибком. Боротися з ним складно, простіше не допускати. Якщо ж все-таки зараження відбулося, порушені їм листя необхідно обривати, бажано навіть обрізати гілки з зараженими листям. А також, видалити верхній шар грунту, в якому містяться шкідливі спори;
  • Хвороби махровості, що викликається особливою різновидом кліща, провокуючого всихання нирок. Перемогти його неможливо. Уражені кущі необхідно викорчувати і спалити;
  • zhmzmomr

  • Жовтим крыжовниковым пилильщиком, здатним сточити листи до прожилок. Так як його личинки зимують у Грунті, їх слід знищити перекопуванням землі з осені. Також його відлякує висадка томатів між кущами;
  • Листової галової попелиць, яка обживає, як правило, молоде листя. Області аркушів, де вона оселилася, стають червоними або жовтими і злегка роздуваються. Для боротьби з цією проблемою необхідно видаляти пошкоджену листя і проводити весняне ошпарювання окропом, оскільки попелиця може жити на кущі протягом декількох років.
Зверніть увагу! Окремим пунктом слід згадати необхідність захисту рано дозріваючих сортів смородини від птахів. Для цього на квітки, готові до запліднення, слід надягати марлеві мішечки.

Розмноження

0x4wy1bРозмноження червоної смородини можна виробляти декількома методами:

  • Зеленими живцями. Найбільше для цього підходить літній час. Починають з вибору здорового і плодоносного куща, який передасть всі свої хороші якості. З куща відрізається однорічний пагін і ділиться на живці довжиною близько 20 см, які висаджуються в землі. Укорінюються вони зазвичай добре;
  • Деревними живцями. У цьому випадку використовуються більш старі, здерев'янілі пагони. Оптимальні терміни для такого методу — середина або кінець серпня. Укорінення їх більш слабке, має сенс висаджувати їх в теплиці або парнику;
  • Відведеннями. Цей спосіб вважається найкращим. Для цього гілки молодого 1-2 річного куща зрізають на відстані 5-10 см від підстави. Нові пагони, що ростуть з прикореневих бруньок, підгортають молодий землею. Восени їх відокремлюють і висаджують;
  • Діленням. Малопоширений метод. Його використовують, коли не вистачає посадкового матеріалу. Для розмноження викопаний кущ з добре розвиненими коренями і стеблами розрізають на декілька частин.

Детальніше про те, як правильно садити червону смородину, дивіться в цьому відео:



Похожие предложения
Дата добавления: 27-04-2017, 10:56
Статьи по теме
Потолки из гипсокартона – уют и красота в доме
Современный ритм жизни настолько напряженный, что мы с каждым днем стали приходить...
Клеїмо шпалери самі: інструкція
Обклеювання стін квартири шпалерами для людини, яка ніколи професійно цим не займався,...
Як зробити підлогу в лазні своїми руками: вибір матеріалу, пристрій, утеплення, відео-інструкція
При будівництві лазні особливу увагу необхідно приділити підлозі. Він повинен бути...
Як утеплити двері в лазню: основні методи утеплення
Лазня і Сауна В Росії лазневі традиції йдуть далеко в минуле. Сьогодні ця традиція...
Який ламінат вибрати для вітальні
Ламінат - це універсальне і модне підлогове покриття, що ідеально підходить як для...
Особливості вирощування гострого перцю на підвіконні: підготовка ґрунту, посів насіння і догляд за розсадою
Гострий перець володіє унікальними смаковими, але і декоративними якостями. Саме тому...
Как увеличить кухню визуально
Любая хозяйка всегда мечтает о большой и многофункциональной кухне. Но как, владелицам...
Дизайн кухні в стилі ретро - ідеї для інтер'єру
Спробувавши один раз вибрати або розробити для себе дизайн приміщення, ви напевно...
Як правильно армувати стрічковий фундамент своїми руками: секрети монтажу, покрокова відео-інструкція
що Збирається будувати будинок власник повинен мати хоч якесь подання, з чого починати...