З приходом весни ми намагаємося заповнити запас вітамінів в своєму організмі. З цим допоможе впоратися швидкозростаюча зелень: кріп, петрушка, салат. Саме про останній і піде мова в статті.
Цей зелений овоч неодмінно потрібно вирощувати і вживати в їжу з-за великого вмісту в ньому вітамінів і мікроелементів.
Овоч є вихідцем з Америки. Перша назва салат отримав з-за свого хрускоту під час їжі – «Хрусткий салат». Пізніше термін зберігання зеленого овоча стали продовжувати з допомогою льоду, звідси походить назва «Айс». З часом воно змінилося, і зараз ми знаємо це рослина, як «Айсберг». Ще можна почути такі сорти, як «Крижана гора» і «Криспхед» — вони відносяться до одного і того ж салату.
Стародавні єгиптяни вирощували цю рослину для отримання з нього олії та насіння.
Качанний салат сорту Айсберг зовні має схожість з білокачанної капустою.
Він є одним із сортів салату латук. Широкі дрібнозубчасті листки соковиті, хрусткі і ніжні.
Рослина має світло-зелений, іноді білий окрас. Качани округлої форми.
Калорійність продукту невисока – всього 14 ккал на 100 г продукту. Але незважаючи на це, зелений овоч є затребуваним в кулінарії, а також серед тієї категорії жінок, які ретельно стежать за своєю вагою.
Хімічний склад салату Айсберг:
вітамін С сприяє еластичності тканин і судин;
вітамін В4 – сприяє поліпшенню обміну холестерину, виділенню жовчі, нормалізує функцію печінки;
вітамін В9 – покращує травлення, кровотворну функцію;
вітамін К – відповідає за згортання крові;
калій – корисний для нормального функціонування серця;
мідь – відповідає за процеси метаболізму в організмі;
селен – активізує захисні функції організму;
натрій – нормалізує водний баланс в організмі;
магній – відповідає за енергетичні процеси в організмі;
кальцій – запорука міцних і здоровий кісток, зубів, волосся і нігтів;
цинк – сприяє оновленню клітин шкіри;
залізо – джерело енергії;
фосфор – відповідає за розумову і м'язову активність;
клітковина сприяє виведенню шлаків і токсинів з організму.
Виходячи з перерахованих вище корисних речовин, відразу ж відпадають всі сумніви про необхідність вживання в їжу качанового салату сорту Айсберг.
Слід врахувати: при виявленні індивідуальної непереносимості одного з речовин, що входять до складу салату краще утриматися від вживання цього продукту.
У домашніх умовах можна без праці виростити качанний салат Айсберг. Якщо на вашій дачі побудована теплиця, тоді можна в ній вирощувати зелений овоч круглий рік. Якщо така споруда на городі не передбачено, то рослину можна виростити прямо у відкритому грунті.
На фото представлений варіант споруди грядок для вирощування салату Айсберг.
Подбати про підготовку Грунту для вирощування качанового салату потрібно ще з осені. Достатньо буде удобрити грядку деревним попелом, компостом або перегноєм. А безпосередньо перед перекопуванням грядки навесні потрібно внести мінеральні добрива.
Корисно знати: салат рекомендується вирощувати на нейтральному Грунті. Якщо на вашій дачі грунт з підвищеною кислотністю, її обов'язково потрібно знизити. Виправити становище можна за допомогою внесення вапна.
щоб уникнути накопичення нітратів в салаті ні в якому разі не варто підживлювати город азотом.
Неважливо який спосіб посадки рослини ви виберіть, для кращого пророщування насіння їх потрібно попередньо замочити в теплій воді на добу. А використання дражованого насіння (являє собою оболонку з добрив) дасть кращу схожість.
Для забезпечення сім'ї вітамінним салатом краще виростити останній через розсаду.
Для посіву насіння краще використовувати торф'яні таблетки. У кожну таблетку кладуть по 2-3 насінини. Навіть якщо всі вони проростуть, то не будуть заважати один одному.
Контейнер з таблетками помістити в прохолодне місце з температурним режимом не більше 17 градусів. На третій день після посіву температуру підвищують до 15-25 градусів. Помірно поливати. Через 14 днів розсада виросте до 8-10 см і з'явиться 4-5 справжніх листочка.
зауважте: перш ніж садити розсаду на грядці обов'язково потрібно загартувати її.
Коли розсада салату буде адаптована до вуличного температурного режиму, її можна висаджувати у відкритий грунт на заздалегідь підготовлену і удобрений грядку.
Розсаду висаджують в неглибокі ямки на відстані 30-40 см один від одного. У них потрібно акуратно помістити торф'яні таблетки з паростками. Після поливу рослини потрібно присипати прикореневій ділянку сухим грунтом. Оптимальна температура для росту і розвитку овоча – 25 градусів. На ніч посадку потрібно вкривати агроволокном або плівкою.
Сіяти насіння на грядці потрібно в невеликі борозенки на відстані 30-40 см один від одного. Зверху їх присипають сухим грунтом товщиною в 1 см.
Для підтримки вологості, температурного та теплового режиму потрібно створити парниковий ефект.
Через місяць рослини треба прополоти, при цьому забезпечуючи повітрям кореневу систему. Систематично видаляти бур'яни.
Рада садівника: щоб уникнути пошкодження кореневої системи потрібно проводити неглибоке розпушування грунту.
Найбільш сприятлива для культури температура — не більше 25 градусів. Підвищена температура повітря призведе до гіркого смаку салату і пускання квітконосів.
Культура добре себе почуває на грядці, де вирощувалася картопля, капуста та зернові культури, які призводять кислотно-лужні показники Грунту в норму.
Вирощувати салат в опалювальної теплиці можна протягом цілого року. Підготовка Грунту є аналогічною при висаджуванні рослини у відкритий грунт.
Сіяти насіння потрібно на глибину до 1 см, з відстанню один від одного в 40 див. Грунт потрібно полити і накрити агроволокном або плівкою для того, щоб максимально утримати вологу. Укривний матеріал регулярно потрібно знімати для провітрювання і поливу.
Після появи сходів густо посаджені рослини потрібно прорідити, залишаючи при цьому міцні і здорові паростки.
Качанний салат Айсберг відноситься до вологолюбна рослина. Полив повинен проводитися систематично, але помірно. Надмірний зміст вологи може призвести до утворення гнилі.
Пересихання грунту призведе до того, що качан не сформується.
Систематично слід проводити розпушування грунту та видалення бур'янів після кожного поливу. Тим самим попереджаючи утворення гнилі на коренях рослини.
Для надання салату хрускоту необхідно вносити добрива з вмістом азоту, фосфору, калію, кальцію і магнію.
До зрізування салат готовий вже через 45-80 днів після посадки, коли діаметр качана буде становити 5-10 див.
Для збереження соковитості салату, останній потрібно зрізати рано вранці, в період випадання роси.
Якщо корінь салату залишити в землі, і продовжувати його поливати, то незабаром на прикореневій шийці утворюються нові качани. Слід залишити один качан, який незабаром виросте і буде придатний для вживання.
Салат зберігається в холодильнику при температурі 3-5 градусів до тижня.
Продовжити термін зберігання овоча можна, якщо загорнути його у вологу тканину.
Ще салат можна зберігати в холодильнику в контейнерах для продуктів.
Дивіться відео, в якому досвідчений садівник розповідає про секрети посадки і вирощування качанового салату: