Черешню іноді називають пташине ягодою з-за того, що нею люблять ласувати птиці. Але не тільки птахам вона до душі. Черешня підкорила нас не тільки своїми чудовим смаком, а й корисними властивостями: у плодах містяться пектин, вітаміни, мікроелементи, а також кумарин, який надає сил організму і сприяє швидкому одужанню після затяжної хвороби. Вона благотворно впливає на функціонування серця, печінки і нирок.
Головна перевага черешні серед інших фруктів – вона з'являється на наших столах однією з перших. Відомо близько 4 тисяч сортів, що відрізняються смаком, розміром, кольором ягід – від майже білого до темного, майже чорного. У статті ми поговоримо таких сорти чорної черешні, як Мелітопольська, Дайбера, Французька.
Квітуче дерево черешні
Темна (чорна) черешня відрізняється від сортів ягід з іншими фарбами своїм яскраво вираженим солодким смаком. В темна сортах відсоток вмісту мінералів та кремнієвої кислоти вище.Підвищена кількість фруктози і натуральних кислот сприяє поліпшенню роботи підшлункової залози та шлунково-кишкового тракту. Плоди з темним забарвленням більш надійні для транспортування.
Черешня сорту Мелітопольська
Сорт виведений українськими фахівцями для культивування в південній частині України поблизу міста Мелітополь – звідси і назва.Доросле дерево досить висока з округлої, негустою кроною. Ягідки великі, одномірні, вагою до 8 м, пофарбовані в насичений бордовий, доходить до чорного, колір. Дозрівання пізніше.
Шкірка гладка, лискуча, еластична, з м'якоті витягується без труднощів. М'якоть щільна, соковита, багряного тони. Сік ягід приємного десертного смаку з невеликою кислуватою ноткою. Наголошується, що у недостиглих плодів є пікантна гірчинка – спадковість від Французької чорної.
Призначення ягід – універсальне, особливо гарні в свіжому вигляді. Мелітопольська є сортом самобесплодным, і без допомоги сортів-запилювачів зав'язі не утворюються. Тому прийміть на озброєння: обов'язково недалеко посадіть ще деревце з сортів Великоплідна, Космічна, Курортна, Дайбера чорна, які будуть виступати в ролі запилювачів і позитивно впливати на врожайність один одного.
Активне плодоношення починається з 4 року, у віці 16 років дерево може подарувати вам до 75 кг запашних ягід. Сорт черешні відноситься до найбільш зимостійким, стійкий по відношенню до плодової гнилі (моніліозу) та бактеріального раку кісточкових.
Черешня сорти Дайбера
Цей сіянець був виявлений випадково понад 150 років тому в Криму садівником по імені А.с Дайбер.Як сортовий матеріал почав культивуватися в південному регіоні з 1947 року як гарний десертний сорт. Доросле дерево досягає середньої висоти, крона широка, пірамідальна, густа.
Плоди крупного розміру (діаметром близько 9 мм), за формою – серцевидні, вагою до 7 грам, пофарбовані в інтенсивний червоний колір, повністю дозрілі – практично чорні.
Відрізняються наявністю явно вираженою борозенки черевного шва. Кісточка невелика, округла, з працею відокремлюється від пунцовой, дуже солодкою, щільною і соковитої м'якоті. Ягідки на дереві визрівають практично одночасно, що дуже зручно для збору врожаю. По термінах дозрівання Дайбера відноситься до середньопізніх сортів.
Ягоди краще використовувати свіжими, якість їх після технічної переробки (наприклад, компоти) – середнє. Плодоношення починається через 5 років і надалі відрізняється хорошими регулярними врожаями – до 90 кг з одного дерева.
Враховуючи, що це самобесплодный сорт, для отримання стабільних урожаїв потрібно наявність на ділянці сортів черешень, які є запилювачами: Бігарро Гоше, Францис, Чорний орел, Золотий, Гедельфингер. Володіє високою морозостійкістю, але незахищених місцях може підмерзнути.
Візьміть на замітку: дерева цього сорту схильні до зараження плодовою гниллю та іншими грибковими захворюваннями.Плоди черешні сорту Французька
Батьківщина черешні сорту Французька чорна – Західна Європа, районований для вирощування в Криму і Краснодарському краї. Дерево росте висока з густою, плоскою кроною.Плоди дуже красиві, великі, вагою приблизно 7 г, овальної форми, глибокого червоного практично чорного кольору, мають слабовыраженную борозенку черевного шва, стійкі до розтріскування.
М'якоть ягід червона, солодка на смак і міцна на дотик. Кісточка середньої величини важко витягується з м'якоті. Французька – практично самобесплодный сорт. Цим обумовлена необхідність наявності в саду дерев сортів запилювачів: Мелітопольська, Краса Кубані, Крупноплідна, Рамон Олива, Наполеон чорна, Дайбера, Престижна і ін
Плодоносити черешня починає пізно, на 7 год. Дозрівання ягід – середньопізнє, свої чудові якості плоди зберігають навіть після переробки. Французька – найбільш відповідний сорт черешні для заморожування.
Корисно знати: цей сорт відрізняється високими врожаями: кримські садівники щороку збирають до 65 кг з дорослого дерева, окремі врожаї становили 184 кг.Успішно переносить нетривалі заморозки, однак, високою зимостійкістю не відрізняється, оскільки спочатку передбачалося його культивування в південних регіонах країни. Володіє імунітетом проти більшості грибкових хвороб (до плодової гнилі, коккомікозу, дірчастою плямистості), середньо протистоїть навалі комах-шкідників (вишневої мухи).
Якщо у вас на садовій ділянці немає черешні – терміново треба її посадити! Вибір того чи іншого сорту залежить тільки від вашого смаку і садівницького досвіду. Однак треба пам'ятати, що всі черешні практично самобесплодные, і для отримання багатих врожаїв необхідно мати на ділянці 2-3 деревця краще різних сортів.
Не сумнівайтеся – черешні багато не буває, завжди знайдуться охочі поласувати цією прекрасною десертній ягодою. Ну а що не з'їдять, – можна заморозити, зварити варення або компот.
Як зробити обрізку Мелітопольської черешні, дивіться у наступному відео: