Кавун – найдавніша баштанна культура, батьківщина якої пустеля Калахарі. У царській Росії він з'явився приблизно в дев'ятому столітті.
Кавун чудово втамовує спрагу і містить масу корисних елементів. Вага, в залежності від умов вирощування коливається від півкіло до п'ятдесяти кілограмів.
Сортів і гібридів в даний час налічується більше тисячі. Завдяки різними термінами дозрівання і зберігання на столі майже цілий рік.
Самими першими з'являються ранні сорти, з невеликим інтервалом змінюють їх середньоранні гібриди і середньостиглі сорти кавунів, а восени визрівають пізні з тривалим терміном зберігання (до новорічних свят).
Вегетаційний період середньостиглих гібридів (з моменту появи розточування до зрілого плода) коливається від 86 до 110 днів. Зберігаються довше, ніж ранні сорти і менше пошкоджуються при перевезенні.
Кавуни середньоранні розрізняються за:
Форма кавунових ягід буває:
У Росії вирощують понад 40 видів середньостиглих арбузов. Короткий опис деяких сортів запропоновано нижче.
Кавун «Велика пекінська радість» в розрізі
Розглядаючи малюнок кавунових смуг, явно видно схожість з китайським орнаментом, що відповідає назві гібрида.
Сорт кавуна «Велика пекінська радість» поділяється на кілька підвидів:
Час дозрівання у підвидів різне. Рослини середнього розміру, тиквіна (кавунова ягода) округлої форми з чорними смужками. Вага плоду 8-16 кг. Червона зерниста м'якоть дуже солодка.
Можливо, Вас зацікавить стаття про те, як вирощувати Астраханський кавун.
Про те, яку користь і шкоду приносить кавун нашому організму, Ви зможете прочитати тут.
З куща при гарному догляді збирають до 24 кг. Цей вид стійкий до хвороб і добре зберігає товарні якості при перевезеннях. Можна вирощувати в Середній смузі Росії.
Кавун «Велика виноградина»
Гібрид кавуна «Виноградець врх 90» за зовнішнім виглядом схожий з виноградинкой.
Кавуни цього сорти вирощують у Ніжневолжском районі та на Північному Кавказі. Час від посадки насіння до дозрівання плоду приблизно 67-78 днів. Маса кавунової ягоди 3-5 кг
Колір світло-зелений з більш темними смугами, м'якоть середньої щільності, солодка. Цей гібрид стійкий до посухи і низьких температур.
Плід цього сорту яскраво-зеленого кольору з темними смужками
Незвичайна назва «Бочка меду» гібрид явно отримав з-за солодкої м'якоті і подібності плода з медовою бочкою.
Дуже оригінальний середньостиглий сорт кавуна. Схожість насіння цього сорту 98%. Кавун відрізняється від інших видів оригінальною формою.
Вегетаційний період 90-95 днів у відкритому грунті. Вага плоду від 12 до 14 кг М'якоть яскраво-червона, ніжна, зерниста, дуже солодка і смачна.
Кавун вирощують у відкритому грунті та теплицях, на легких повітро - і водопроникних Грунтах.
Плоди блискучі, темно-зелені
Гібрид кавуна «Бомба», виведений ізраїльськими селекціонерами, володіє великим потенціалом врожайності і мінімальними термінами дозрівання (від 70 до 72 днів).
М'якоть солодка і ніжна кольору стиглої вишні. Вага плоду від 12 до 15 кг (якщо інтенсивно поливати виростає до 25 кг).
Прекрасний урожай гібрид дає у Волгоградській області і Краснодарському краї, добре росте на піщаних і супіщаних грунтах. Поливати краще крапельним методом один раз в 5 днів.
Добре росте на піщаних і супіщаних грунтах. Ділянку для посадки повинен бути злегка піднесеним, добре прогреваемым і освітленим, захищених від вітрів. На колишньому місці можна висаджувати не раніше, ніж через 4 роки.
Форма плоду видовжено-циліндричні
Оригінальний вид кавуна, схожий на кабачок називається «Чарльстон грей». Його вирощують на Україні. Вегетаційний період від 75 до 85 днів.
Врожайність 100 т з гектара. Цей сорт довше інших зберігає свою соковитість і залишається холодним, завдяки гладенькою світло-зеленої поверхні. М'якоть рожева, приємна на смак. Вага 12-18 кг
Дуже висока транспортабельність і здатність до тривалого зберігання, досягає до декількох місяців.
З середньоранніх сортів швидше інших дозріває «Ультраранній», на 80 день вже можна покуштувати соковиту і солодку кавунову ягоду. Гібрид з округлими темно-зеленого кольору плодами.
М'якоть яскраво-червона, зерниста, ніжна, соковита, дуже солодка. Маса плоду від 4 до 6 кг. Висаджують на Кавказі та Поволжі на початку травня (після закінчення заморожування), прямо в грунт.
Кавун сорту «Варда»
Форма кавуна «Варда» широкоэллиптическая темно-зеленого забарвлення з невеликими світлими вкрапленнями. М'якуш зернистий, яскраво-червона, середньої щільності.
Цей сорт культивують на Україні, в Молдові та Росії. Дозріває він через 71-82 дня. Урожайність більша до 300 центнерів з гектара.
Перелічені гібриди стійкі до захворювань, їх смакові якості відмінні. Відгуки агрономів про середньоранніх сортів (в тому числі «Альянс») позитивні. Але щоб виростити прекрасний урожай, потрібно пройти шлях від кавунового насіння до плоду.
Пропонуємо Вам подивитися відео про різні сорти кавуна і як правильно їх вирощувати:
Кавунова розсада
Кавун теплолюбна культура, не терпить затемнення, воліє легкі піщані грунти, посухостійкий, любить добрива, багаті азотом, фосфором і калієм.
Для гарного врожаю в середній смузі і на Далекому Сході кавун вирощують, використовуючи розсадний метод.
В заздалегідь підготовлений грунт висаджують місячну розсаду з п'ятьма листочками.
Це важливо знати: грунт перед висаджуванням повинна прогрітися до 15 градусів.Час висадки по регіонах різний:
Перед висадкою розсади рясно поливається. У перший час бажано вкривати плівкою.
Терплячий і працьовитий аграрій може домогтися гарних результатів, вирощуючи кавуни на своїй ділянці. Головні умови успіху:
Є цікава стаття про те, як побудувати парник з полікарбонату.
Про те, як зробити теплицю самостійно з пластикових труб читайте тут.
Дотримуючи всі правила, неважко виростити смачні і солодкі кавуни.
У більш холодних регіонах кавун у відкритому грунті не встигає дозрівати. Урожай можна отримати під плівковим укриттям або в теплиці. Грунт для посадки готують з осені, удобрюючи її органікою.
У березні, очистивши від снігу, лунки вкривають плівкою, попередньо додавши в кожну 4 гр. суперфосфату. Коли температура встановиться до +15, можна починати висадку розсади.
Зверніть увагу: урожай у теплиці буде менше і дозріє пізніше на пару тижнів.За весь сезон зростання необхідно підгодувати баштан і стежити за вологістю повітря, вона не повинна бути вище 70%.
Подовжують молодість і протистоять захворювань онкології, що входять до складу кавуна антиоксиданти:
Фолієва кислота та вітамін В 9, що містяться в м'якоті, необхідні жінкам при вагітності, так як допомагають нормально розвиватися ембріону.
З-за наявності в кавуні вітамінів групи «В» сік і м'якоть застосовуються в косметології. Він допомагає очищати організм від шлаків, заспокоює нерви, дарує чудовий настрій.
Нижче, Ви можете подивитися відео з порадами про те, як вирощувати і доглядати за кавунами в теплиці: