З давніх часів тис ягідний (Taxus baccata) цінувався за свої лікувальні і декоративні властивості. Деревоподібний чагарник володіє дивовижною невибагливістю в посадці та подальшому догляді.
Саме тому тис ягідний користується такою популярністю у ландшафтних дизайнерів. Високі декоративні якості чагарнику дозволяють створювати оригінальні живі композиції як в бордюрах, так і в одиночних посадках.
Незвичайна краса Taxus baccata — це поєднання яскраво-червоних ягід і хвої насиченого зеленого кольору.
Тис ягідний — це вічнозелене дводомне дерево хвойної породи з одним або декількома стволами. Батьківщиною тиса є Центральна і Південна Європа.
Однак дерево виростає і в Підмосков'ї, в Криму, а також на всій території Північної Африки і малої Азії. На європейській території деревовидний чагарник виростає до 18 метрів у висоту.
На Кавказі трапляються дерева, висота яких досягає 27 метрів. Коріння у хвойного дерева потужні, здатні витримати максимальну висоту. Вони покриті микоризой (симбіоз з мицелиями грибів) і проникають вглиб грунту.
Стовбур у тиса-прямий, гіллястий. У діаметрі може сягати 2,5 метра. У молодих дерев кора має гладку, тонку структуру, яка поступово змінюється бурими наростами з тріщинами.
Пагони, як правило, повністю покриті хвоєю. Знизу вона світла, а у верхній частині — блискуча і темно-зелена. У довжину хвоя виростає до 3 см, а в ширину — до 2,5 мм. На бічних гілках тисовий хвоя розташована попарно, а на пагонах — у вигляді спіралі.
Квіти у тиса ягідного одностатевого типу. Жіночі квітки — непривабливі, мутно-зеленого кольору. За формою нагадують нирки. Суцвіття чоловічих квітів ростуть у вигляді подовжених або круглих головок на невеликий ніжці.
Їх колір зазвичай жовтий. Цвітіння відбувається у квітні або на початку травня. Плоди визрівають восени, з вересня по жовтень. Коричневі плоди тиса ягідного мають м'ясисту структуру з соковитим, їстівним рожевим ариллусом (присемянником).
На смак ариллус солодкий, зі слизової м'якоттю, яку дуже полюбляють птахи. Вони харчуються слизовим вмістом, залишаючи насіння. Інші частини деревовидного чагарнику отруйні.
Важливо знати: росте тис ягідний дуже повільно. За один рік приріст стовбура становить близько 1,2 мм в діаметрі і 12-15 см у висоту.Життєвий цикл у дерева тривалий, тис живе більше 4 тисяч років. Чим древнє тіс, тим він більш отруйний. У плодах, корі і хвої міститься велика кількість таксіна і ефедрину. Ці речовини здатні викликати сильне отруєння як у людей, так і у тварин.
Тіс Хикси
Існує кілька сортів тиса ягідного. Найпопулярніші з них:
Тис ягідний потрібно висаджувати в затінених місцях. Яма для посадки повинна бути в 2 рази більше розміру контейнера, в якому були вирощені рослини.
Якщо неподалік від місця розташування залягають грунтові води, тоді буде потрібно установка шару дренажу з гравію або керамзиту. Дренажний шар не повинен перевищувати 20 див.
Посадкову яму заповнюють вийнятим грунтом, піском і торфом. Оптимальне співвідношення компонентів 1:1:1.
Корисно знати: при посадці необхідно стежити, щоб коренева шийка саджанця перебувала на рівні землі. Коли рослина буде посаджено, його ретельно поливають водою, а пристовбурне коло закривають торфом або корою.У готову суміш обов'язково додають мінеральне добриво для прискореного росту дерева. Для цього підійде нітроамофоска у співвідношенні 5 гр. добрива на 1 літр води.
Тис ягідний вирощують живцями або насінням. Розмноження насінням проводять тільки після того, як грунт прогріється до +10 градусів.
Найкращий час для посадки — осінь. Посадка у весняний період передбачає стратифікацію, для чого в горщик насипають зволожений пісок, далі викладають насіння і закривають шаром сухого піску.
Ємність прибирають в холодильник і зберігають аж до висадки. При висадці слід враховувати, що відстань між рослинами повинна бути не менше 50 див. Перші сходи з'являться через 2 місяці.
В окремих випадках цей період затягується. У перші роки інтенсивність росту дуже низька, тому доцільніше проводити розмноження живцями.
Посадковий матеріал заготовляють в самому кінці весни. З тиса ягідного зрізають молоді пагони, вік яких не перевищує 4 років.
Держак обривають таким чином, щоб залишалася кора з основної гілки. Потім з черешка прибирають хвою і викладають заготовку в спеціальний розчин корневін.
Через 2 години його ставлять у вертикальному положенні в приготовлену торф'яну суміш, з'єднану в рівних пропорціях з піском. Для прискорення процесу зростання живці накривають скляним склянкою або поліетиленовим пакетом.
В такому стані їх залишають на 3 місяці. За цей термін відбудеться вкорінення рослини, після чого його можна буде пересаджувати в грунт.
Ягідний тис не вимагає специфічного догляду. Цей деревовидний чагарник легко переносить посуху і тінь. Може нормально розвиватися навіть на бідних грунтах.
Проте тіс не терпить вологу. Навпаки, у посушливому кліматі потрібно регулярне зрошення крони водою. Також періодично потрібно виконувати санітарну обрізку дерева, щоб позбутися від пошкоджених, хворих або сухих гілок.
Для підтримки молодих рослин під час активної вегетації використовують підгодівлю з комплексного добрива. У зимовий період гілки чагарника збирають у своєрідний пучок і зв'язують мотузкою.
Таким чином, їх можна захистити від обламування під вагою снігу. Щоб захистити молоді рослини від палючих сонячних променів, ранньою весною їх закривають лапником.
Величний тіс чудово підходить для прикраси паркових зон, садових ділянок і громадських місць.
З його допомогою створюються унікальні живі огорожі і садові скульптури, які можна побачити на фото. Різноманітність видів і форм тиса ягідного дозволяє підібрати оптимальний варіант оформлення як для просторої, так і для маленького дачного садка.
Не менш ефектно виглядають одиночні посадки, наприклад, біля альпійської гірки. Крім цього, тис використовують у сучасній медицині.
Відвари з хвої застосовують при дерматиті, ангіні, астмі. Спиртова настоянка допомагає при ревматизмі і подагрі. Однак не варто забувати, що тіс — отруйне дерево, тому відвари з нього не можна приймати всередину.
Оригінальності зовнішнього вигляду, невибагливість і висока тіньовитривалість тиса робить його цінним елементом в ландшафтному дизайні. Без цього дерева неможливо уявити англійський сад або будь-який інший сад, виконаний в регулярному стилі. До того ж, існує безліч сортів тиса, що відрізняються забарвленням хвої і формою крони.
Про різновиди тиса ягідного дивіться наступне відео: